Za svetovú potravinovú krízu môžu aj drahé hnojivá

Podľa Wall Street Journal stojí za súčasnou globálnou potravinovou krízou okrem iného prudký nárast cien hnojív. Potom, čo protesty proti rastu cien potravín zachvátili viaceré rozvojové krajiny sa v médiách pravidelne objavujú polemiky o príčinách drahých potravín. Popri slabej minuloročnej úrode, pestovaniu plodín na biopalivá, špekuláciám, enormnému apetítu Číny a Indie a všeobecnému zdraženiu vstupov v poľnohospodárskej výrobe je za súčasný stav zodpovedná aj cenotvorba kartelov producentov hnojív.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Producentibiopalív pochopili, že sa zmráka nad ich impériom vybudovaným so štedrýchdotácii na oboch stranách Atlantiku. Zákonodarci prehodnocujú svoj postoj vočipodpore biopalív a existujú hlasy priamo v štruktúrach OSN, ktorénazývajú biopalivá zločinom proti ľudskosti. To, že situácia je vážna dokazujúaj celostránkové reklamy vo finančných denníkoch vysvetľujúce, že biopalivá niesú tým všezlom. Zaujímavé kde až končia peniaze z našej zaplatenej DPH(prefiltrované cez dotácie EÚ). Pán Khosla, partner Ala Gora v jednejz najväčších spoločností rizikového kapitálu Kleiner Perkins zo SiliconValley tiež lamentuje, že biopalivá sú neprávom kritizované a za všetkomôže drahá (a zlá) ropa a za kritikou je lobing ropných spoločností. Pravdaje, ako vždy, niekde uprostred a o dosť komplexnejšia. Drahá ropa môžeza nárast cien pohonných hmôt a drahý zemný plyn za nárast cien dusíkatýchhnojív a tým aj vstupov do agroprodukcie. No nárast cien dusíkatých hnojív malv porovnaní s fosfátmi a hydroxidom draselným menšiu dynamiku.Fosfáty stoja okolo 1000 dolárov za tonu, pričom minulý rok stáli 365 dolárovza tonu. Pritom žiadne problémy zo stavom ich zásob nie sú aj keď ťažobnéspoločnosti a producenti spomínajú problémy pri zvyšovaní ťažbya potrebu zvýšenia ťažobnej kapacity baní. Zaujímavosťou je stále platnýzákon z roku 1918 ktorý americkým producentom hnojív povoľuje spoločnúcenotvorbu. Americký exportný kartel Phosphate Chemicals Association, kanadskýCanpotex a ruský Belarus Potash Co. síce spolu ceny netvoria, ale kopírujúpohyb cien jeden druhého na stále globálnejšom trhu s hnojivami. Podľa StevaJessea, analytika Robobank pre poľnohospodárstvo dokážu svetové zásoby a ťažbafosfátov, dusičnanov a hydroxidu draselného pohodlne pokrývať svetovýdopyt (bez potreby zvýšenia ťažobných kapacít) minimálne do roku 2012. Natíska sa preto otázka, či ceny hnojív umelonedvíhajú výrobcovia a ich kartely.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V každom prípade aj tieto zisteniaukazujú, že téma zdražovania potravín je komplikovaná a rozhodne by sme sanemali uspokojiť len s čiastkovými tvrdeniami a podľahnúť maltuziánskejpanike bez hlbšieho skúmania príčin tohto, hlavne pre chudobné krajiny,neutešeného javu.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu