Idem sa zahrať na poradcu dua Heger-Matovič, ale moje dva centy si môže osvojiť kto chce. Alebo aj nie.
Balaji Srinivasan vraví, že dnes existujú tri top atraktory moci: Communist Capital, Woke Capital a Crypto Capital. V skratke CCP (Čína), NYT a BTC (krypto a web3).
CCP vraví: „musíš sa podriadiť, lebo sme mocní“. Woke naratív znie: „musíš sa podriadiť, lebo ty si mocný (privilegovaný)“. A BTC roh trojuholníka vraví: „musíš byť suverénny a sebestačný“.
Všetky atraktory pritiahnuté za vlasy a dotiahnuté do maximalizmu sú zlé. No rovnako zlá je aj ich úplná absencia.
Ak sa nikto nechce podriadiť, skončíte v dnešnom San Franciscu, kde zatvorili 14 obchodov Walgreens, lebo kradnutie sa tam prakticky nepostihuje.
Ak zo spoločnosti vymizne tolerancia a dôvera, bude sa podobať na Rusko v 90-tych rokoch s bujnejúcim organizovaným zločinom.
No a ideál totálnej suverenity je drahý a nereálny, lebo potrebujeme deľbu práce a človek sa musí vedieť spoľahnúť na druhých a nejaké inštitúcie.
Pragmatici zakladajú štáty odznova
Ľavičiar chce viac štátu, pravičiar chce menej štátu. Libertarián nechce žiadny štát. No pragmatik a technologický progresívec chce nový štát. Dzurinda s Miklošom založili Slovensko odznova. Medzi nimi a Mečiarom je jasný predel. Podobne je jasný zlom medzi lídrami ako Deng Xiaoping a Mao Zedong.
Písal som, že Slovensko je symbolická krajina. A musíme sa stať skutočnou krajinou. Lebo vo svete kde USA zaradí smer Venezuela neprežijeme, ak budeme robiť veci naoko. Good Idea Slovakia sa musí stať viac ako ideou.
Premiér Heger bol v svetových médiách viac ako ktorýkoľvek slovenský premiér. Treba v tom pokračovať. Rovnica je jednoduchá – čím viac pozitívneho pokrytia v NYT, tým väčšia soft power. Taktiež si treba budovať vlastnú sieť Substackov a podcastov. A čoskoro aj decentralizovaných sociálnych médií.
Diverzita taktík
Anarchisti majú koncept diverzity taktík. Dobrý a zlý policajt je lepšia stratégia, než mať len jedného z nich. Matovič by mohol zaujať tretí zo spomínaných atraktorov – BTC – alebo smart power. Teraz keď zažíva krypto ďalšiu (v poradí asi štvrtú) zimu, bude mať jeho drahý signál podpory pre BTC veľký globálny ohlas. Stačí si dohodnúť zoom s Nayibom Bukelem, prezidentom Salvadoru alebo Francisom Suarezom, starostom Miami a dať to na youtube a twitter. Pár stotisícov až miliónov interakcií zaručených.
Treba si uvedomiť, že Slovensko je počtom obyvateľov menšie než Nairobi. Naše žabomyšie krčmovo-mediálne vojny nikoho nezaujímajú. Nigéria bude mať na konci storočia viac obyvateľov než Čína. Odkedy som bol prvýkrát v Keni, populácia tam narástla o štvrtinu. Za dvanásť rokov.
Kamoš David z Kene sa ma vo vlaku z Košíc pýtal, že: "Vy teda Slováci ste, odkedy sa poznáme, narástli z päť miliónov na osem, nie?" Vravím mu, že nie: „My sme boli cca 5,4 milióna a sme cca 5,4 milióna, ani neviem.“
Hard power je hard, lebo harware je hard
Je relatívne jednoduché dostať sa do NYT a byť tam za chrumkavého. Je relatívne ľahké zaujať web3 komunitu, najmä počas krypto zimy. Je neporovnateľne ťažie zaujať CCP. Totiž hard power je hard. To vie asi iba Elon Musk. Vie vybaviť Starlink pre Ukrajinu za pár hodín a dostať tam zariadenia za dva dni. Vie postaviť najväčšiu fabriku na svete v Texase za rok a pol. Vie v Šanghaji zmeniť lokálne pravidlá pre (všetkých) zahraničných investorov.
V slovenskom kontexte by hard power znamenalo niečo ako "Ecocapsule v osadách", či úplne nové modulárne ekologické off-grid bývanie, ktoré pretvorí vylúčené komunity. Alebo priblíženie sa vízii Ivana Illicha a jeho knihy Deschooling Society, ktorá oslavuje 50 rokov. Teda postupná premena škôl na huby medzigeneračného a komunitného vzdelávania. Aj cez "krúžky". Napríklad aj cez decentralizované školy, do akých dal deti Elon Musk a inžinieri zo SpaceX.
Optimalizmus namiesto maximalizmu
Viac pásikov neznamená viac adidas. Potrebuješ optimalizovať soft power x smart power x hard power x stupid power. Ide o multiplikatívny vzťah. Ak máš niekde nulu, celý výsledok je nula. Kde stupid power je kmeňová mentalita a lojalita na rôznych úrovniach (napríklad zdravé vlastenectvo, alebo jednota v politickej strane). Potrebuješ aj istú dávku stupid power.
Každá strana, od KDH po Hlas, či PS si môže spraviť jednoduchý test:
Sme mentálne s Elonom Muskom, alebo proti Elonovi Muskovi?
Sme technologickí konzervatívci, alebo technologickí progresívci a pragmatici?
Tu sa budem snažiť písať kultivovanejšie o tom, ako by mohol vyzerať Tatranský tiger 3.0. Trochu poetickejšie a ostrejšie píšem tu na svojom Substack newsletri s názvom Pobež.