Menej štátu?

Slovensko dospelo. Má dvadsať rokov, ucelenú identitu a hrdosť. Nie vďaka politikom, reformám, alebo odlepujúcej sa nálepke tatranského tigra. Máme mnoho šikovných rozhľadených ľudí rôzneho veku a svetonázoru, ktorí veria v lepšiu budúcnosť a niečo pre to robia. K nášmu blahobytu prispeli rovnako štát, firmy aj občianska spoločnosť. Celý ekosystém vzťahov. Nemali by sme sa utápať v žabomyších vojnách a nevzdychať nad politikmi, ktorí nie sú pre náš celkový úspech až takí dôležití, ako sa zdá. Svet sa neustále mení a Slovensko si v ňom potrebuje upevniť jasnú víziu a značku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Predvčerom v noci som čítal skvelý výskum Garyho Kinga a kolektívu z Harvardu, ktorý rozbíja mýtus, že Čína cenzuruje na internete politicky citlivé témy a kritické názory na vládu. V skutočnosti štátni cenzori idú len po témach, ktoré majú potenciál zmobilizovať občanov, hlavne počas nejakých nehôd (rýchlovlak), káuz (Bo Xilai) alebo diskutovaných tém (Fukušima). Pritom ide často o články, ktoré sa vyjadrujú v prospech režimu. Zdroje citované v publikácii uvádzajú, že režimy, ktoré dovolia individuálnu kritiku (bez mobilizácie más) na internete, dokážu lepšie reagovať na požiadavky občanov a lepšie prispôsobiť verejnú politiku. A tým sa upevňujú. Rozdiel medzi demokratickou krajinou, ako Slovensko, a Čínou nie je v tom, že my môžeme nadávať prezidentovi Gašparovičovi na facebooku a oni nie. Jediný rozdiel je, že my sa môžeme zmobilizovať a vytvoriť občiansku iniciatívu, ktorá má reálnu šancu niečo zmeniť. Nadávanie na internete politikom napomáha. Arabská jar sa organizovala na sociálnych sieťach, ale uspela vďaka zlomku ľudí, ktorí prišli na námestie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posledných desať rokov som sa zúčastnil množstva demonštrácii a diskusii o verejnom živote, korupcii a politike. Od protestov proti invázii v Afganistane a Iraku, cez drobné výstrelky Alojza Hlinu a Ondreja Dostála, kde sa zišli desiatky ľudí, až po masové protesty po kauze Gorila. Na nespočetných diskusiách o korupcii som po roky žasol, ako sa téma vždy zvrtla na nejaké abstraktné moralizovanie a apel na etiku a ľudské dobro. Neskôr som písal mnoho článkov o korupcii a la Slota z naivného libertariánskeho pohľadu. Odvtedy som trocha dospel a nevidím štát len ako zlo a protiklad nejakej utópie slobodných ľudí, ktorí v láske medzi sebou podnikajú a sú si rovní.

SkryťVypnúť reklamu

Každá ideológia, braná vážne, môže narobiť veľa škody. Malá skupinka ľudí s vyhranenými názormi môže zmeniť verejný diskurz na nepoznanie. Horšie je, ak ide o prominentov, ako dokazuje standing ovation model. Ak chcete vyvolať v divadle potlesk v stoji, je rozdiel, či sedíte vpredu a v strede hľadiska, alebo vzadu na kraji. Ak sedíte vpredu a ste celebrita, máte oveľa väčšiu šancu. To vysvetľuje, prečo stále riešime prekáračky typu zlý štát verzus dobrý trh a vedieme kultúrne vojny kresťanských a liberálnych hodnôt. Pritom si neuvedomujeme zložitosť sveta. Aj relatívne tolerantní občania, môžu spôsobovať výraznú segregáciu. Štátny rozpočet sa nedá prirovnať k rodinnému. Rovnako ako sa EÚ nedá prirovnať k Sovietskemu zväzu a Fico nie je Putin. Podpora slovenských výrobkov a ochrana rodiny sa len ťažko dosiahne zákonmi. Podnikanie nezníži čarovne chudobu. Korupciu nevyrieši generálny prokurátor. Dobrý úmysel a zjednotenie občanov pre správnu vec nestačí. Malé ale kreatívne riešenia dokážu často oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu

Bol som na diskusii k filmu Zuzany Piussi Od Fica do Fica, kde sa dievča z publika pýtalo, čo môže urobiť pre boj s korupciou na Slovensku. Dostala abstraktnú odpoveď: „Nebáť sa a bojovať". Diskusia sa viedla v pochmúrnom duchu o tom, ako je to na Slovensku naozaj zlé. Nezasvätení sa nedozvedeli, že existuje každoročné oceňovanie Biela vrana pre ľudí, ktorí sa nebáli prehovoriť o korupcii. Že podobne ako v Čechách existuje protikorupčný fond. A že by pomohla zákonná úprava ochrany whistleblowerov. A že niekedy je verejná hanba horšia ako proforma trest. Nie každý, kto pracuje pre štát je milovníkom korupcie. Nie každý podnikateľ je sebecká sviňa a každý mimovládkar lenivý príživník. Navzájom sa dokážeme podporiť.

SkryťVypnúť reklamu

Politici sú ten najmenší problém. Horšia je nejednotnosť občianskej spoločnosti a chýbajúce mechanizmy, ktoré by z nej robili efektívnejší ekosystém. Najhorší je nedostatok času, sily a inšpirácie.

V súčasnosti sú populárne tzv. nudge riešenia spoločenských problémov. Štát, alebo občianska spoločnosť obrazne „postrčí" ľudí správnym smerom k riešeniu daného problému. Vychádzajú z behaviorálnej ekonómie a psychológie. Na ilustráciu: Hypotetický príklad podpory predaja slovenských potravín sa dá riešiť prijatím zákona, ktorý stanoví kvóty pre reťazce a následnou tlačovkou. Tie ale zákon obídu tým ,že napíšu ako miesto podpisu zmluvy s dodávateľmi „V Prahe". Nudge riešením by bola napríklad masívna televízna kampaň, kde by bol zobrazený konkrétny slovenský poľnohospodár ako opisuje s láskou svoju prácu, atď... alebo nejaký vtipný slogan na zemi pred potravinami s niečím ako: „Ty si, čo dnes urobil pre slovenské poľnohospodárstvo?". To by zasa bola skôr úloha pre nejakú mimovládnu organizáciu.

Podobne je to aj s riešením korupcie. V Afrike existuje cena Mo Ibrahima, ktorá každoročne oceňuje (aj peňažnou odmenou 5 miliónov dolárov) zodpovedných štátnikov, ktorí sa správajú demokraticky a prispejú pred odchodom z funkcie k zníženiu korupcie. Ale niektoré ročníky sa neudelí, lebo nie je komu. Najväčší problém pri riešení korupcie je čas. A teda peniaze. Na tomto zlyháva tzv. hnutie za otvorené vládnutie (Open Government). Vďaka moderným technológiám a viacerým iniciatívam za otvorené dáta, je dnes možné analyzovať oveľa viac činností vlády a štátnej správy a hľadať nekalé praktiky. Lenže, čím viac dát je sprístupnených, tým menej znamenajú. Keďže na ich analýzu treba značné schopnosti a hlavne čas, ktorí mnohí ľudia trávia radšej s rodinou alebo kamarátmi pri pive, ako s vyhľadávaním súvislostí o pofidérnych štátnych zákazkách. Toto položilo fenomény ako Wikileaks a Anonymous. Nižšie príjmy novín dnes neuživia toľko investigatívnych novinárov ako kedysi. Ale nahrádzajú ich nadšenci, ktorým často stačí publicita zo šikovne odhalenej kauzy. Len ich nie je dosť.

Čo som chcel týmto článkom povedať? Už ani neviem. Chcel som písať o stratégii národnej značky Slovenska (national branding). Ale to možno nabudúce, lebo je už trošku neskoro. Každopádne nejde o to, či menej štátu, alebo viacej. Otázka je akého? No nášho.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 22x
  • Prečítané: 1 363x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 139x
  • Prečítané: 4 223x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 472x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 111x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 388x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 247x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku
Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Tomáš Vašuta

Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Príbeh finančníka, ktorý chcel mútiť vody slovenského biznisu.

  • 3h
Lepší nový elektromobil do 25-tisíc nekúpite, testovali sme Hyundai Inster
Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Michal Deliman

Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

  • 2h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu