Prišlakríza. „Ďalší biftek je už veľa“ hovorí v rozhovorepre Hospodárske noviny Tomáš Sedláček, ekonomický poradca bývalého prezidentaČR Václava Havla a zároveň vyzdvihuje silu a potrebu pôstu. Problémje ale v tom, že „sýty hladnému neverí“. Sedláček prežil detstvov Škandinávii, kde jeho otec pôsobil ako pilot. Áno, niekedy je menej viaca keď si človek niečo odrieka, tak si to potom aj užije. Len niečo iné jeuprostred blahobytu si dať novoročný pôst ako očistu tela a dušea niečo iné je žiadať svoje deti, aby pohľadali drobné po byte, aby si zato mohla rodina kúpiť ryžu. Samozrejme v obchode treba povedať, že to salen chceme zbaviť drobných. Tento trik by Adam Smith označil ako „ the abilityto apear in public without shame“ a je to zároveň definícia relatívneho bohatstvaalebo chudoby. Určite to ale koreluje s chudobou ducha. Ľudská ctižiadosťna jednej strane a závisť na druhej strane je to čo nás ubíja. Väčšinaľudí prežila svoje detstvo niekde medzi týmito naznačenými extrémami,a preto má aj pocit ctižiadosti aj pocit krivdy, za ktorú by ichspoločnosť mala akože odškodniť. V čase krízy silnejú hlasy, volajúce pospravodlivosti a zároveň bezradní politici si nechávajú na PR oddeleniachsvoje „ťaháky“ zaplniť čo najlepšie znejúcimi populistickými bludmi.
Politicivolajúci po obmedzení slobodného trhu si nevšimli brvno vo svojom oku. Trh jetotiž všade. Každé ráno, predtým, než vykročíme z bytu si svoj „produkt“zabalíme do pekného obalu. Slobodný trh neexistuje je to len koncepta burza ho zosobňuje asi najviac. Rovnocenníkonkurenti a silný regulátor ktorí sa vyzná v systéme a vieúčinne zasiahnuť. Wall Street tiež nie je „slobodným trhom“. To by nemohliexistovať lacné peniaze Fedu, politická objednávka na zvýšenie „home ownership“a „spravodlivosť“ k imigrantom a ani „NINJA loans“. Ilúzia,že dobrá matička štát to tu má všetko pod kontrolou je veľmi nebezpečná. Prečoby mali byť úradníci neomylní a šikovnejší ako bankári? O morálkenehovorím. Prípad Madoffa a jeho pyramídy dal asi mnohým ľudom facku právekvôli tomu, že SEC ho počas jeho kariéry kontrolovalo viacej krát a riešiloviacero udaní. Bez výsledku. Tento smutný podvod nám dokazuje ako ľudskáctižiadosť oslepuje a pocit exkluzivity a jedinečnosti spôsobil, žecelebrity sa ani nepotrebovali uistiť, či ich peniaze sú vlastnev bezpečí. Smutné je to, že mnohých zradila „vlastná krv“, a tedačlovek s ktorým sa delili o rovnakí pôvod a náboženstvo. To rúcaďalšiu ilúziu o nejakej falošnej etnickej alebo národnej spolupatričnosti,ktorá nás akože ochráni pred zlom tohto sveta.
„Myslím(národne a konám sociálne) a preto som( nula)“.
Problémje, že nás nikto neochráni pred sebou samými. Človek človeku je vlkom preto,lebo sám sebe je vlkom. Neváži si sám seba, svoju dušu ochotne predá za tridsaťstrieborných alebo hodí sviniam aj zadarmo, však sú to tí naši. Áno naši, ale tírovnejší.
Jeden súčasný filozof (neviem menoa nepodarilo sa mi to vygúgliť:) povedal, že budujeme kolotoče a väzenia,aby sme zabudli na to, že celý svet je jedno veľké šialenstvo a nesloboda.
Úplne najhoršie je, keď človek dostane to počom túžil. My tu v Strednej Európe sme vlastne požehnaní tým, že väčšinaz nás má ešte veľa mét, ktoré chce dosiahnuť. Škoda síce, že väčšinou ibatých materiálnych. Čím viac nás niekto okradne, tým sme spokojnejší, hlavne, ženám pri tom nezabudne vyleštiť ego. Krásny dôkaz stavu našej spoločnosti je nášAupark. Otrasnú pečienku a zemiaky s prepáleným olejom si môžete daťv noblesnom to „Food Courture“. Potom si nezabudnite kúpiť aspoň dvakrátpredražené „oblečko“. Úplne najviac ma ale pobavila výstava školských potriebznačky Playboy, ktorá zaberala polovicu výkladu tamojšieho hračkárstva. ProsteSlovenská surreálna krása, poletujúci sáčok vo vetre je oproti tomu čistý šuvix.
Za to nemôže trh, za to môžeme iba my,a teda aj ja. Najviac ma totiž dojímajú tí zástancovia konšpiračnýchteórii. Za minútu by som im dokázal aj na základe „Small WorldExperiment“ ,že Dvojičky aleboMadrid majú vlastne na svedomí oni sami. Nefajčil si náhodou marockú trávu? Čo keďtí teroristi z Madridu mali napojenie na rovnakých dodávateľov? Sami si totiž na svoje „aktivity“ zarábali ajpredajom drog. Že nefajčíš marockú trávu? Ok, vysvetlím ti koncept „Sins ofCommision and Sins of Omission.“ Teda hriech je to čo spáchame, ale oveľačastejšie práve to čomu nezabránime a necháme dopustiť. Inými slovaminikto nie je svätý a nemal by sa tak cítiť. Alebo Hríbiť?
Politici majú najväčšiu zodpovednosť zadianie vo svete no „verejný trh“ nie je vôbec slobodný a je prekliaty množstvomviditeľných a neviditeľných prekážok, kartelových dohôd a bariérvstupu na trh. Vložky a prezervatívy sú preto relatívne drahé, lebo niekaždý túži, aby jeho „kreatívnu bilbordovú kampaň“ posudzovala etická komisiahneď po tak dobre „umelecky spracovaných" potratoch. Bariérou vstupu je tu isté,do zapomenutia upadajúce, slovko „cudnosť“. No vstup do politického trhu jepredsa trocha ťažší a tých bilbordov s „potratmi“ budetepotrebovať haldy. Keď už aj uspejete,tak po čase sa asi nevyhnete pocitu, ktorí by ste inak nenadobudli ani po stomzákroku.
No a teraz poďme k tomupolitickému trhu. „Insider trading“ tu nie je najväčší zločin, ale naopakzáklad prežitia. Dušu a mozog zamykáte každé ráno doma a navliekatesa do marketingových šiat značky Luhy Klam. Treba hovoriť „silné sociálne slová“a čím je vaša pozícia viac zabetónovaná, tým menej treba robiť.
Surrealizmus je tu najvyšší princíp. Hneď zaním nasleduje prospechárstvo a hrabanie pre svojich. Neveríte? Napríkladtaké Nemecko je v predvoji EÚ, ktorá sa snaží vytvoriť si imidž tzv. „softpower“ a zodpovedného „svetového občana“, ktorý sa v súčasnosti snažíobmedziť prístup Iránu k technológiam duálneho použitia. Ako to najlepšiedocieliť? No predsa tak, že podporíme naše firmičky ako Siemens (inak firmacelkovo čistá ako ľalia) pri exporte práve týchto technológii do Iránu.Napríklad podľa WSJ.comSiemens a Nokia vyviezli do Iránu špičkovú technológiu na odpočúvanieobyvateľstva. No čo, však bezpečnosť je na prvom mieste. Ďalšie kúskypredstavujú napríklad špičkové technológie pre oceliarne. Predstaviteľ úraduBAFA, ktorý má kontrolu na starosti je veľkým zástancom podobných obchodov sIránom. Keď prišla kritika, Nemecko pompézne vyhlásilo, že prestane svoje firmypodporovať exportnými zárukami ("smiešnych" 250 miliónov eur) pri obchode s touto krajinou, len aby ichv tichosti ponechalo. Bývalý kancelár Schröder, inak prezident konzorcia Nordstream má naplánovanú návštevuIránu (Však je 30. výročie revolúcie, nie?) a aby zastavil nemecký exportto asi nebude.
Vysvetlenie je jednoduché – trh. Tak istoako štát prohibíciou zvyšuje cenu drog, tak kvázi „svetový policajt“ USA zvyšujesankciami marže na každom obchode s Iránom, ktorý sa tak stáva veľmilukratívny. Po tom, čo väčšina západných bánk prestala vykonávať finančnétransakcie s ich iránskymi náprotivkami, niektoré ich záväzky ochotneprevzala napríklad rakúska banka Raiffeisen.
No Slovensko je priam pokladnicoupolitického surrealizmu a dostávame ho každodenne plnými dúškami.Nástenkový Jánošík sa rozhorčene (z ťaháku) pýta, ako je to možné, ženiekto má k dispozícii predbežný protokol o kontrole a odkiaľ hovzal. Že „Teraz sa budem pýtať ja!“ ma dostalo do kolien, normálne by som zatoto predstavenie neoľutoval ani stovku (tri ojro). Aha, však sme si ho už všetci predplatili:(
Pán Generálny prokurátor, potrebujete poradiťako sa s touto kauzičkou a jej podobnými vysporiadať? Ja vám poradím.Zapojte si tú mašinku od Siemensu, načítajte si niečo o stratégiach IPB a PIE,použite ich na detekciu možných spojení medzi organizovaným zločinoma politikou, nakúpte si softvér, vymodelujte profily a zapojte rôznedatabázy. Napríklad by bolo zaujímavé zistiť, kto platí kreditkamiz daňových rajov v blízkosti mobilov, ktoré máte dôvod sledovaťa spojiť to s nejakými videozáznamami z čerpacích staníc aodpočívadiel. Toto ma napadlo za sekundu. Aha, ale to by štát nemohol byťvlastne len vyššia forma mafie.
Možnoby sme potom zistili, že vlastne všetci politici sú tam, kde dnes koalíciaposiela opozíciu. Myšlienka, ktorá poteší, len toho vnútorného väzenia duše sazbavuje o dosť ťažšie ako sa dajú vyrobiť procesné chyby.
Prepána Janušeka a podobných mám jeden povzbudzujúci citát, ktorý môžu použiť na novinárov. Je od mojich obľúbencov - legendárnejhiphopovej skupiny a zakladateľov štýlu „horror core“ – Gravediggaz:
Criticssay go to hell,
I say oh yeah,
Stupidmotherfuckers,
I’m already there