Je pre vás vhodný online tréner?

Online tréning. Úlohy online trénera.  Pre koho je online tréner vhodnou alternatívou. Čo musím o trénerovi vedieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Online tréning

Technologický pokrok a s ním spojený rozmáhajúci sa virtuálny život zasiahol takmer všetky sféry nášho života. Každodenný kontakt s elektronickými médiami (mobil, internet) sa stal realitou. Výmena informácií medzi ľuďmi je veľmi jednoduchá a lacná bez ohľadu na to, aká je vzdialenosť medzi nimi.

Tieto skutočnosti sú dôsledkom vzniku nového fenoménu v športe, ktorým sú takzvaní online tréneri. Tí riadia váš tréningový proces bez toho, aby ste boli s nimi v každodennom osobnom kontakte. Vypracujú vám tréningový a stravovací plán, odpovedia vám na otázky týkajúce sa tréningu, športu alebo zdravého životného štýlu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Žiaľ komunikácia prostredníctvom elektronických médií nemá ešte stále kvality bezprostredného kontaktu a preto sa ani vzťah online tréner-zverenec nemôže rovnať vzťahu osobný tréner-zverenec. Pokiaľ je však športovec na určitej kvalitatívnej úrovni a ovláda základy svojho športu, môže byť pre neho aj online tréner veľkým prínosom.

Nie v každom meste na Slovensku máme odborníkov na každý šport. Pred tým ako sa rozhodnete pre online trénera, snažte sa o osobné stretnutie s ním. Práve pri osobnom kontakte sa môžete presvedčiť, či sa jedná o seriózneho človeka alebo špekulanta. Ideálne je absolvovať taktiež priebežné stretnutia alebo príležitostné osobné tréningy. Vaša spolupráca sa tak dostane na vyššiu úroveň.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Aké sú úlohy online trénera

Svedomitý tréner sa snaží o to, aby jeho zverenec dosiahol čo najlepšie výsledky. Preto musí zostaveniu tréningu predchádzať diagnostika klienta (zisk informácií o cieľoch tréningu, športovej úrovne, zdravotných indispozíciách atď.). Najefektívnejší je vždy osobný kontakt (tréning). Pokiaľ je tréner odborník, môže si všimnúť niečo o čom zverenec doteraz ani netušil (svalové disbalancie, nesprávna technika vykonávania cvičení atď.).

Najčastejšie sa online tréneri vyskytujú v oblasti fitness. Niektorí podnikavci vám vytvoria cvičebný a stravovací plán „na mieru“ bez toho, aby o vás vedeli viac ako len to, že chcete zlepšiť svoju postavu. Pokiaľ sa s takýmto prístupom stretnete, okamžite prerušte komunikáciu. Každý zodpovedný tréner sa snaží o osobné stretnutie s klientom (pokiaľ je to možné), aby sa o klientovi dozvedel čo najviac.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvých spoločných tréningoch zistí, či vykonávate pohyb správne technicky, či nemáte niektoré svaly ochabnuté a iné skrátené, aké sú vaše silné a slabé stránky a či vám niektoré cviky alebo polohy spôsobujú nezdravú bolesť. Keď vám tréner pripravuje stravovací plán, musí vedieť ako ste sa stravovali doteraz, aké máte finančné a časové možnosti na prípravu jedla a hlavne aký máte výdaj energie. Až na základe týchto informácií s vami môže začať s čistým svedomím spoluprácu.

Aby tréner vypracoval vhodný tréningový plán, je veľmi dôležitá spätná väzba zverenca. To znamená, že napríklad každý týždeň športovec informuje trénera o priebehu tréningu, o svojich pocitoch, stave kondície či o okolnostiach, ktoré môžu ovplyvniť tréningový proces (vymeškanie tréningov, choroba, zranenie..). Bez týchto informácií nie je možné určiť vhodné zaťaženie. „Mesačné plány na mieru“ sú síce dobrý biznis, ale tieto informácie si nájdete v časopisoch alebo na internetových stránkach zadarmo!

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je online tréner vhodnou alternatívou

Treba povedať, že pre niektoré druhy športov online tréner nie je vhodný. Jedná sa hlavne o športy, kde rozhoduje o úspešnosti športovca technická vyspelosť. Väčší význam má online tréner pre športovca, ktorý potrebuje zvýšiť kondíciu prostredníctvom vhodne zostavených tréningov (vytrvalostné športy, silové športy, kondičný tréning pre športovca).

Výhoda online trénera spočíva v tom, že takáto spolupráca stojí zverenca väčšinou menej peňazí. Vypracovanie tréningového plánu totiž nezaberie toľko času ako každodenné spoločné tréningy. Komunikácia prostredníctvom technológií môže byť riešením aj pre ľudí s obmedzenými časovými možnosťami. Tréningy totiž treba naplánovať a nájsť termíny vyhovujúce trénerovi aj športovcovi. Online trénera určite neodporúčam úplnému začiatočníkovi, ktorý neovláda technickú stránku daného športu.

Pokiaľ máte dostatočné časové, finančné možnosti a pokiaľ sa vo vašom okolí nachádza kvalitný tréner, snažte sa o osobný kontakt. Keď vám jeden z týchto aspektov chýba, dobre si premyslite, do koho starostlivosti sa zveríte. Snažte sa trénera spoznať, zistiť jeho záujem o vás a váš progres. Je dobré vedieť, akú mal športovú minulosť, kvalifikáciu a hlavne jeho vedomosti a prístup k zverencom.
 

Obrázok blogu
Jakub Slavkovský

Jakub Slavkovský

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Do Bratislavy ma priviedlo štúdium na FTVŠ UK, ktoré som úspešne dokončil. Od detstva ma sprevádza šport. Na súťažnej úrovni to bol v žiackych kategóriách tenis, neskôr silový trojboj. Posilňovať som začal ako 15-ročný, ako 18-ročný som začal súťažiť v silovom trojboji. Počas piatich rokov súťaženia sa mi podarilo získať niekoľko medailí z majstrovstiev Slovenska v silovom trojboji a taktiež v tlaku na lavičke. Po prechode z juniorskej do mužskej kategórie (23-ročný) som so silovým trojbojom skončil. V posledných rokoch som sa začal venovať na teoretickej aj praktickej úrovni vytrvalostnému tréningu, konkrétne cyklistike. Pre informácie kliknite nižšie​www.fitnesstrend.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu