
Tatry sú naše posvätné hory
Ochraňujme a múdro spravujme Tatry ako prírodné a duchovné dedičstvo, ktoré v pravom zmysle slova nevlastníme, tak, ako nemôžeme vlastniť duše ľudí, zvierat, stromov, hôr. Ak ho považujeme za naše spoločné duchovné vlastníctvo, tak sa k nemu správajme s náležitou úctou. Sú to krásne hory a sú domovom mnohých aj vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov.
Aj keď ústava a medzinárodné právo hovorí o povinnosti ochrany prírody všeobecne, v slovenskej kultúre sú Tatry dokázateľne zvlášť uctievanými horami. Chápeme ich preto ako súčasť nášho národného, prírodného, kultúrneho a duchovného dedičstva, o ktoré sa opiera duchovná sila národa. Preto vyzývame tých, ktorým je zverená správa Tatier, aby si uvedomili, že spravujú naše posvätné hory a aby konali v súlade s touto skutočnosťou.
Nechajme žiť prírodný les. Vyzývame na to, aby po víchrici, ktorá zvalila časť tatranských lesov, zodpovední napomáhali vytvorenie lesa, ktorý by sa viac podobal pôvodným prírodným porastom, ako lesy, ktoré boli zvalené. A teda aby boli vysádzané nie ako predtým len smreky, ale aby boli vysádzané čo najprírodnejším spôsobom aj jarabiny, jasene, javory, jedle a ďalšie dreviny, ktoré v tatranskom pralese v dávnych dobách rástli hojnejšie. Prirodzené lesy by boli odolnejšie aj proti víchriciam a poskytovali by prirodzenejší priestor pre ďalšie domáce druhy zvieratstva a rastlinstva. Nedopusťme narúšanie jedinečného prírodného kola vysádzaním cudzích rastlinných a živočíšnych druhov (ako boli v minulosti napríklad alpské smreky a alpské kamzíky). Nech nie je národný park otravovaný chemikáliami, pretože takzvané ochranné chemické prostriedky vážne narúšajú kolo rastlín a živočíchov, ktoré sa bez ľudských zásahov vie oveľa lepšie udržať, ako s nevhodnými, ktorátkozrakými zásahmi zameranými na peňažný zisk.
Nie drancovanie, nie rozpredaj
Vyzývame, aby ostala ľudskými zásahmi neporušená podstatne väčšia časť lesa, ako teraz schválený malý zlomok. Zvalený les viac napomôže domácich živočíchov a rastlinám žijúcim v tomto národnom parku v ich prirodzenom kruhu, ktorý je ľudskou činnosťou čoraz viac narúšaný. Honba za hmotným ziskom by nemala byť najdôležitejšíou pohnútkou pri zásahoch do tohto národnokultúrneho duchovného dedičstva. Nedopusťme drancovanie národného parku – posvätných hôr a nedopusťme rozpredávanie tohto dedičstva, ktoré plánujú niektorí domáci a zahraničný ziskuchtivci. Odmietame zníženie ochrany národného parku. Varujeme pred prípravami na rozpredaj častí Tatier domácim peňažníkom, či dokonca cudzincom. Tak, ako človek so základným ľudským citom a vedomím nemôže predávať vlastnú matku, tak ani náš národ nemôže predávať naše posvätné hory.
Nie! narúšaniu prílišným ruchom
V národných parkoch v rôznych častiach sveta sa snažia odkloniť turistický ruch od najcitlivejších oblastí. Vysoké Tatry sú vlastne rozlohou neveľké veľhory. Je hrozné, že mocenské kruhy plánujú ešte nemúdrejšie nasmerovanie turistického ruchu do najzraniteľnejších tatranských zákutí.To je akoby sme nasmerovali pouličný ruch cez vašu obývačku a spálňu. Už dnes je hrozivý pokles počtu orlov a kamzíkov v Tatranskom národnom parku. Už dnes sú veľké parkoviská a nevzhľadné hotely v citlivých oblastiach a ráz krajiny je necitlivými stavbami narušený. Vyzývame na to, aby ďalšie stavby v Tatrách boli povolené, len ak nenarúšajú prírodný ráz a vzhľad národného parku. Tam, kde narúšajú prírodný kruh a ohrozujú živočíšne druhy, nech nie sú povolené vôbec a jestvujúce stavby nech sa prispôsobia smerom k prírodnému súladu.
Vyzývame na odklonenie turistického ruchu tak, aby nenarúšal ráz našich posvätných hôr, ktoré sú právom chránené ako národný park. V umelo vyvolanom a podporovanom trhovom ošiali, ktorý neprináša očakávané hospodárske výsledky upadá prírodné, kultúrne a duchovné cítenie a vedomie ľudí. Tým sa zhoršuje prírodný, kultúrny, duchovný a vlastne aj hospodársky stav národa a našej krajiny.
Dobrý hospodár ale pozná a ctí si hodnoty, ktoré sú nepredajné a majú nevyčísliteľnú cenu a v tom tkvie jeho sila. Tak je to aj s našou krajinou. Tatry sme zdedili ako hory oddávna uctievané predkami. A naši potomkovia a nasledovníci sa budú tomuto dedičstvu tešiť. Preto už teraz upozorňujeme tých, ktorí si chcú za peniaze kúpiť to, čo je nepredajné, že sa im to môže nevyplatiť. Pretože po vytriezvení z trhového ošiaľu sa môže unáhlená a nemúdra výstavba v posvätných horách – národnom parku výrazne zlaďovať smerom k prírodnému súladu a miestami aj zrušiť.
Aj zváľané lesy sú stále plné prírodného života. Tatry nepotrebujú ani tak peniaze ale potrebujú, najmä, náš cit a múdrosť. Chvála všetkým, ktorí pozdvihnú svoj hlas a silu na ochranu a obranu našich posvätných hôr.
Pri príležitosti Hromničných osláv v Poprade – v Tatrách sa predstavitelia a účastníci Rodného kruhu dohodli na zverejnení výzvy na ochranu Tatier – posvätných hôr Slovenskej krajiny v mesiaci február v roku 2005.
Poznámka: Hoci táto výzva, zverejnená v roku 2005 nemala ohlas v médiách, je stále aktuálna, zvlášť po tom, ako sa občania postavili na obranu Tatier.