Prídeme ešte aj o Tatranskú vodu ?

Tatry sú pre mnohých symbolom Slovenska. Pri bližšom pohľade na ne vidíme, že tam došlo ku viacerým krivdám na ľuďoch ktorí tam žijú. Krivdy sa reťazia a vzniká z toho gordický uzol neriešených problémov. Kalamita z novembra 2004 ukázala mnohé z nich. Mňa sa osobne dotýka neférový prístup štátu k neštátnym vlastníkom lesa. Myslel som, že kalamita dá aspoň impulz na začatie riešenia problémov. Vláda však v Tatrách zlyhala, problémy nevyriešila a ich riešenie čaká na výsledky volieb. Dnes ma zarazila ďalšia správa. Pripravuje sa tichá privatizácia zdrojov vody pre podtatranské obce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Obrázok blogu

 Zisková Podtatranská vodárenská spoločnosť plánuje vstup zahraničného investora za dosť nejasných okolností. Neskončil sa proces prevodu časti majetku na obce. Pravdepodobný Francúzky investor je údajne spojený s firmou, ktorej zvyšovanie cien vody vyhnalo ľudí do ulíc. Dnes bude o ďalšom postupe rozhodovať valné zhromaždenie.

 Rozmýšľam o tom, či by sa niečo podobné mohlo stať v susednom Poľsku. Tatry majú pre Poliakov veľký symbolický význam. Na rozdiel od Slovenska, v Poľsku nedošlo k pretrhaniu vzťahov väzieb medzi podtatranskými obcami a národným parkom. V Poľskú sú pomerne silno zachované tradičné hodnoty. Poliaci si svoje Tatry skutočne chránia. Aj ľudia , ktorý pod nimi žijú aj ľudia z iných častí Poľska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Na našej strane Tatier síce hovoríme o ich ochrane, realita je od jej skutočnej ochrany stále dosť vzdialená. Vždy sa nájde niekto, kto chce z Tatier koristiť. Hovorí sa, že voda je krv zeme. Prečo predávame krv našej zeme cudzincom ? Prečo sa medzi nami nájdu ľudia ktorým nieje nič sväté ? Prečo im v tom zatiaľ nevieme zabrániť ?

*

*

Viac info

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

276 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu