Stratený odkaz Tatranskej Javoriny ?

Bolo to v začiatkoch deväťdesiatych rokov. Práve som sa vrátil zo stáže v Nemecku, kde som sa zoznámil s postupmi v nemeckých národných parkoch, hlavne v Bavorskom lese. Kritizoval som kvalitu zásahov proti lykožrútovi v Tatrách. Zároveň som vypracoval projekt opatrení proti lykožrútovi v oblasti Spiša, ktorý fungoval. V oblasti Tatranskej Javoriny vrcholilo premnoženie lykožrúta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na Slovensku sa robili klasické lesnícke zásahy, v susednom Poľsku bola veľká bez-zásahová oblasť. V tej dobe ešte v Tatrách neoperovali mimovládne organizácie. Štátna ochrana prírody vtedy nebola funkčná. Všetko bolo viac-menej na lesníckej prevádzke a výskumnej stanici. Problém lykožrúta ešte nebol spolitizovaný, snažili sme sa to riešiť odbornou argumentáciou.

Stretli sme sa chate Burdel, hlboko v horách. Okrem mňa, tam boli dvaja zástupcovia lesníckej prevádzky a kolega z lesníckeho výskumáku. Na základe otvorenej odbornej diskusie sme tam vytvorili plán pre ďalší postup v oblasti Javoriny. Stromy napadnuté lykožrútom, v najvzácnejších oblastiach, ostali bez zásahu. V menej vzácnych miestach boli stromy spílené, odkôrnené, ale ostali na mieste. Na časti územia sa ťažili aktívne chrobačiare. Všade sme postavili bariéry feromonových lapačov. Opatrenia zabrali. Premnoženie sa utlmilo. Mnohí hovoria, že preto, lebo začalo viac pršať. Pokles populácie na slovenskej strane bol výrazne väčší ako v bezsahovej oblasti v Poľsku. Možno sme však ten dážď naozaj privolali :) (Aspoň podľa procesovo orientovanej psychológie.).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa na to obdobie dívam spätne, vidím že sme v Tatrách prvý krát použili ekologické lesníctvo. Je to trend, ktorý sa začal objavovať v nových prácach zo Severnej Ameriky v druhej polovici prvého desaťročia v tomto storočí. Takže sme predbehli Ameriku asi o 10 rokov.

Dnes je situácia úplne iná. Problém sa spolitizoval a tým aj z-extrémizoval. O probléme rozhodujú a v médiách sa o ňom vyjadrujú ľudia, ktorý častoktát vôbec nevedia o čo ide a do funkcii neboli dosadený na základe odbornosti, ale na základe politických kritérií. Častokrát majú tunelové, úzke vnímanie problému (redukcionalizmus), a nevidia súvislosti. Lykožrút je využívaný v boji o moc. Používa sa propaganda. Počet "odborníkov" na lykožrúta rastie geometrickým radom. Ľudia, ktorí hladajú stredné cesty a odborné riešenia, sú odsúvaný na okraj alebo prepúšťaný z práce. Extrémisti sa dostávajú k moci. Robia sa politické, a nie odborné rozhodnutia. Výsledkom je, že máme buď suché lesy v rezerváciách, alebo rozsiahle vyrúbané a miestami až vyklčované holiny. Extrémne založení ľudia presadzujú extrémne riešenia. Hovorí sa o aktívnom a pasívnom managemnte chránených území. Použivajú sa extrémne riešenia, ktoré problém len dalej zhoršujú. Aj ochranári aj lesníci už asi zabudli, že existuje diferencovaný aktívny management, ktorý sa úspešne použil v Tatranskej Javorine. Keby sa podobné princípy použili aj po roku 2004, mohlo by dnes Slovensko vyzerať úplne inak.

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu