Zožerú Tatry leso-žrúty ?

V médiách znovu začala ďalšia prestrelka medzi zástancami ťažby dreva v prírodných rezerváciách a ochrancami prírody. Hoci je lykožrút premnožený na viacerých lokalitách v Tatrách, vrátane tých, kde sa ťaží drevo, ťažbári sa zamerali na Tichú a Kôprovú dolinu, aj napriek tomu, že je to lokalita s najmenším rizikom šírenia sa lykožrúta. Keď ťažbárom vyjdú ich zámery, dôjde k ťažbovej devastácii jedného z posledných zachovalých lesných komplexov Tatrách a vážnemu poškodeniu jadra navrhovanej bezzásahovej zóny TANAPu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V predstavách ortodoxných lesníkov, je lykožrút niečo ako démon, ktorý ničí les. Vo svojej svätej vojne proti tomuto démonovi sú ochotný zničiť ťažbou hektáre lesa v prírodných rezerváciách. Tým spôsobiť eróziu pôdy, odvoz živín, narušenie prirodzenej obnovy lesa. Umelo zasadia les, ktorý bude chorý a bude ešte náchylnejší na kalamity lykožrúta, ako ten ktorý vyťažili. Nájdu sa aj taký, ktorý budú chcieť lesy letecky striekať insekticídmi a tým otráviť vodu, aj pre ľudí, okrem toho, že vážne narušia život lese. Zabijú miliardy živočíchov v mene boja s démonom, ktorého aj tak neporazia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Lykožrút je prirodzenou súčasťou života lesa. Zo smrekom spolunažíva milióny rokov. Lykožrút odstraňuje staré a choré stromy, tým umožňuje prirodzené zmladenie nového zdravého zeleného lesa. Lykožrút sa v Tatrách pravidelne premnožuje. Smreky tam rástli aj pred tým ako tam prišli ťažbári dreva. Les nepotrebuje ťažbárov, potrebuje lykožrúta. Ani z ľudskej krvi nemôžme odstrániť biele krvinky. Keby sme to urobili, človek zomrie.

Podľa mňa tatranské lesy neohrozuje lykožrút, ale leso-žrúty. Na rozdiel od lykožrúta nežerú lyko, ale žerú drevo, niekedy aj celé stromy. Ničia pôdu. Otravujú vodu. Zabíjajú zvieratá. Ostáva po nich vyschnutá holina, zem zodratá až po skaly. Holá vyprahnutá zem bez kúska tieňa. Kaluže s olejom. Hynúci a žltnúci les. Na rozdiel od lykožrúta, ktorý obnovuje les, leso-žrúty les ničia a výsledkom práce sú peniaze na ich účte. Sú leso-žrúty tiež démoni ?

Skryť Vypnúť reklamu

Myslím si, že démonizovanie lykožrúta a všetka tá hystéria okolo neho, robí z mnohých ľudí leso-žrútov. Cez médiá sa tá démonizácia šíri po celom Slovensku. Majú na to peniaze. Ničenie lesa, ktorý im nepatrí, je výnosné.

Keby sa slovenskí svetovládni pozreli aspoň na druhú stranu Tatier, alebo do rozprávkových krajín, kde nemajú mafie až takú moc, možno by videli, že lykožrút nie je démon. Poctivý lesníci, ktorý vedia ako to v lese chodí alebo rešpektujú vedu, si s ním vedia poradiť. V rezerváciách, tam kde chránia prírodu, neťažia drevo pod nijakými zámienkami. Tam kde pestujú les na to aby mali drevo, lykožrúta zastavia. Vedia ako.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac info:

Lykožrút žerie Slovensko

Ako pásť lykožrútov v Tatrách ?

Obhájime národný park v Tatrách alebo ich zničíme ťažbou dreva ?

Extrémizmus v tatranských lesoch

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu