Ako by som postupoval proti lykožrútovi na Slovensku.

Z pohľadu lesného hospodárstva, je stav smrečín na Slovensku kritický. Odumierajú rozsiahle lesné porasty v oblasti Kysúc, Oravy, Tatier, Spiša, a objavujú sa problémy aj v Nízkych Tatrách. Aj keď v záverečnej fáze je väčšina smrekov usmrtená lykožrútmi, ide o 2 súvisiace problémy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (75)

Novodobé odumieranie smrečín. 

Toto odumieranie sa týka Kysúc, Oravy, Spiša a nižších polôh Tatier. Odumierajú nepôvodné smrekové porasty vo výške pod 1000 m.n.m. Tieto smrekové porasty odumierali dlhodobo chronicky. V posledných rokoch sa v nich aktivizoval lykožrút. Vzhľadom k tomu, že tieto porasty sú veľmi oslabené, pomalé dlhodobé odumieranie týchto smrečín, súvisiace najmä s podpňovkou už nie je možné zastaviť.  

 V prípade, že sa však nebude účinne zasahovať proti lykožrútovi v tejto oblasti, môže dôjsť k jeho extrémnemu premnoženiu a rýchlemu odumretiu hospodárskych smrečín v celých oblastiach na tisíckach hektárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Na základe doterajších poznatkov jediné účinne opatrenia sú: 

- Vyhľadávanie stromov v ktorých sa nachádzajú vyvíjajúci sa lykožrúty, ich ťažba a asanácia.

- Použitie bariér feromónových lapačov.  

Vzhľadom k veľkosti premnoženia je potrebné urobiť veľmi intenzívny ťažbový zásah na veľkých polohách.  

Podľa mojich poznatkov takýmto zásahom nebráni legislatíva a ani nijaké ochranárske organizácie.

 Premnoženia lykožrúta v chránených územiach. 

Premnoženie lykožrútov v chránených územiach priamo súvisí s ponechaním nespracovaných vývratov a zlomov v rezerváciach. Na mnohých miestach však došlo k premnoženiu lykožrúta aj tam, kde bolo kalamitné drevo vyťažené a použili sa letecké postreky insekticídmi.

SkryťVypnúť reklamu

 TANAP 

V TANAPe došlo k masívnemu náletu lykožrúta na lesné porasty v miestach, kde nebolo povolené spracovanie zlomov a vývratov. V oblasti ústia Tichej a Kôprovej doliny je jasné, že premnoženie nebude prebiehať podľa optimistického scenára.

 V prípade vykonania plánovaných opatrení je možne premnoženie lykožrúta v bezzásahovej zóne izolovať od okolitých hospodárskych lesov.

 Populáciu podkôrneho hmyzu v bezzasahovej zóne by mohlo čiastočne znížiť ďalšie masívne nasadenie bariér feromónových lapačov.

 NAPANT 

V Nízkych Tatrách sa lykožrút premnožil na plochách kde boli ponechané vývraty a zlomy (napr. Bystrá dolina), ale aj na plochách kde bolo vyťažené drevo a použité letecké postreky insekticídmi (napr. Mlynná dolina). Došlo k náletu podkôrneho hmyzu na lesné porasty na strmých svahoch pod hornou hranicou lesa.

SkryťVypnúť reklamu

 Zložitosť situácie: 

Situácia v NAPANTe je zvlášť zložitá. Ide hlavne o porasty v 3 st. ochrany prírody chránené NATURA 2000. Bezzásahovoť nie je ani vylúčená ani zakázaná. Mnohé zasiahnuté porasty sú ochranné lesy na strmých svahoch pod hornou hranicou lesa. Ťažba kalamitného dreva by mohla spôsobiť rozsiahle odlesnenie, vznik eróznych rýh a zvýšenie rizika lavín (Bystrá dolina). Ťažba nezastaví premnoženie lykožrúta, navyše dôjde o otvoreniu porastových stien vetru a k ďalšej akcelerácii rozpadu porastov.

 Letecké použitie insektídov je neúčinné (Mlynná dolina). Ide o vedecky neoverenú metódu s negatívnymi účinkami na ľudské zdravie, rastlinstvo a živočištvo. Môže dojsť o otráveniu zdrojov pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

 Lesné porasty nie je ani možne ponechať bez zásahu, kedže nejde o 5 stupeň ochrnany prírody.

 Možné opatrenia: 

Pre podmienky NAPANtu je podľa mňa vhodné použiť systém aktívnych diferencovaných opatrení (Aktívny diferencovaný prístup), ktorý bol úspešne uplatňovaný v Tatranskej Javorine do roku 2002.

 To znamená, v závislosti o prírodných podmienok a stupňa ochrany prírody použiť systém opatrení s kombináciou: ponechania stromov bez ťažbového zásahu na extrémne neprístupných alebo ekologicky citlivých miestach, na vhodných lokalitách, v závislosti od podmienok použiť asanáciu stromov a ich ponechanie v poraste a lebo ich odvoz. V celej zasiahnutej oblasti a v pásme do 500 m je potrebné použiť intenzívne bariéry feromónových lapačov.

 V roku 2008 je možne použiť postreky aktívnych chrobačiarov entomopatogennymi hubami.

Vzhľadom k tomu, že zasiahnuté porasty smreka v NAPATe z veľkej časti hraničia so zmiešanými, alebo listnatými porastami, je možné toto premnoženie izolovať.

Záver 

Situácia s podkôrnym hmyzom na Slovensku je naozaj vážna. Existujú však účinné spôsoby ochrany lesa, ktorými sa dá súčastný stav dostať pod kontrolu.  

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu