Čo znehodnocuje naše lesné rezervácie ?

Diskusia o osude našich, hlave smrekových, prírodných rezervácií je v plnom prúde. Na jednej strane sú vedci a ochrancovia prírody, ktorí bojujú za ich záchranu. Na druhej stane sú ľudia, ktorým ponechanie rezervácii na samovývoj spôsobuje problémy. Je to dosť široká problematika, a plánujem sa jej venovať v niektorom z nasledujúcich blogov. V tomto texte by som rad čitateľov upozornil na nezávislý zdroj, ktorý sa kvalitne venuje tejto problematike v Českej republike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)
Obrázok blogu

Je to : www.pralesy.cz  

Za najdôležitejšiu informáciu pokladám kritériá pre hodnotenie prirodzenosti lesných porastov. Tabuľka vychádza z riešenia vedeckého projektu a mnohých konzultácií z nezávislými odborníkmi z Európy. Určuje prirodzenosť lesných porastov na základe prítomnosti takých znakov ako: výskyt ťažby dreva v minulosti, výskyt umelého zalesňovania, prítomnosť mŕtveho dreva, vplyv zvere a porovnanie druhového zloženia lesných porastov s prirodzeným (vrátane sukcesných drevín).  

- To znamená, že pokiaľ by sa nepodarilo zachrániť naše prírodné rezervácie (5. stupeň ochrany prírody) pred ťažbou dreva, vrátane kalamitnej ťažby, dôjde k ich likvidácií.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Premnoženie lykožrúta je z hľadiska prirodzenosti kladný jav. Po premnožení dôjde k vzniku mŕtveho dreva. Jeho prítomnosť v dostatočnom množstve je dôležitým kritériom pre ohodnocovanie prirodzenosti.  

Na Slovensku sú v súčasnosti často používané kritéria (niektoré rezortné organizácie) ktoré nerešpektujú prirodzené vývojové cykly lesa, vrátane premnožení podkôrneho hmyzu. Na les sa dívajú staticky. Slovensko je pravdepodobne posledná krajina v Európe, kde sa takéto vedecky neaktuálne systémy používajú. Statický pohľad na les nerešpektuje realitu a môže viesť k likvidácií nášho prírodného dedičstva ťažbou dreva.                 

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu