
Za najdôležitejšiu informáciu pokladám kritériá pre hodnotenie prirodzenosti lesných porastov. Tabuľka vychádza z riešenia vedeckého projektu a mnohých konzultácií z nezávislými odborníkmi z Európy. Určuje prirodzenosť lesných porastov na základe prítomnosti takých znakov ako: výskyt ťažby dreva v minulosti, výskyt umelého zalesňovania, prítomnosť mŕtveho dreva, vplyv zvere a porovnanie druhového zloženia lesných porastov s prirodzeným (vrátane sukcesných drevín).
- To znamená, že pokiaľ by sa nepodarilo zachrániť naše prírodné rezervácie (5. stupeň ochrany prírody) pred ťažbou dreva, vrátane kalamitnej ťažby, dôjde k ich likvidácií.
- Premnoženie lykožrúta je z hľadiska prirodzenosti kladný jav. Po premnožení dôjde k vzniku mŕtveho dreva. Jeho prítomnosť v dostatočnom množstve je dôležitým kritériom pre ohodnocovanie prirodzenosti.
Na Slovensku sú v súčasnosti často používané kritéria (niektoré rezortné organizácie) ktoré nerešpektujú prirodzené vývojové cykly lesa, vrátane premnožení podkôrneho hmyzu. Na les sa dívajú staticky. Slovensko je pravdepodobne posledná krajina v Európe, kde sa takéto vedecky neaktuálne systémy používajú. Statický pohľad na les nerešpektuje realitu a môže viesť k likvidácií nášho prírodného dedičstva ťažbou dreva.