Končí premnoženie lykožrúta v Tatrách ?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Zatiaľ nie sú zverejnené údaje o počte stromov ktoré odumreli tento rok. Na rôznych miestach je aj rôzna situácia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Objem odumretých stromov pri premnozeni lykozruta smrekoveho v oblasti Tatranskej Javoriny a Lysej Polany. Na polskej strane (TPN), kde bol bezzasahovy rezim, došlo k prirodzenému utlmeniu premnozenia. Pomerne rozsiahle smrekové lesy neboli napadnuté.
Objem odumretých stromov pri premnozeni lykozruta smrekoveho v oblasti Tatranskej Javoriny a Lysej Polany. Na polskej strane (TPN), kde bol bezzasahovy rezim, došlo k prirodzenému utlmeniu premnozenia. Pomerne rozsiahle smrekové lesy neboli napadnuté. 

 

Čo hovoria lapače ?

Niečo môže napovedať aj zverejnené výrazné zníženie odchytov do feromónových lapačov v centrálnych Vysokých Tatrách. Tento údaj je však orientačný. Hlavný front premnoženia (miesto kde lykožrúty napadajú stromy - hranica medzi napadnutými a nenapadnutými stromami) sa pohol do vnútra navrhovanej prísne chránenej zóny. Miesta sústredenia lykožrútov sa vzdialili od lapačov. Zníženie odchytu mohlo byť spôsobené aj týmto javom.

Obhliadka

Pomôcť môže aj jednoduchá obhliadka autom po ceste Slobody. Urobiť si ju môže každý. Stačí si urobiť niekoľko zastávok a pozrieť sa na lesy. Najlepšie je to robiť každoročne na jeseň. Človek si môže sám urobiť predstavu o vývoji. Stačí jednoducho porovnávať zmeny. Skúsenejší vedia, že hnedo-žiarivo červené stromy odumreli tento rok. Hnedé stromy sú staršie. Šedivé stromy bez ihličia sú veľmi staré.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Keď to tak pravidelne robíme, uvidíme nasledovné:

Centrálne Vysoké Tatry

Na väčšine územia sú viditeľné len malé prírastky stromov odumretých v tomto roku (2008), zvlášť keď to porovnáme s veľmi veľkým prírastkom v roku 2007. Všetko nasvedčuje tomu, že začína prirodzený výrazný pokles premnoženia lykožrúta. Vrchol premnoženia tu bol pravdepodobne v minulom roku.

 Výnimkou sú plochy na južných svahoch Krivaňa. Tu je vrchol premnoženia spozdený. Pravdepodobne bol v tomto roku. Došlo tu k výraznému náletu na skupiny stojacich stromov.

Liptovské hole

Na západ od Tichej doliny došlo k výraznému náletu lykožrútov na stojace stromy. Tu počet lykožrútov zatiaľ neklesá.

SkryťVypnúť reklamu

Záver

Všetko naznačuje, že v Centrálnych Vysokých Tatrách začína koniec premnoženia lykožrúta. Potvrdiť to môžu tohoročné údaje z monitoringu napadnutých stromov. Úplne si môžeme byť istý, až keď tento trend bude pokračovať aj na budúci rok.

(ospravedlňujem sa čitateľom, nebudem včas stíhať reagovať na diskusiu, som v terene)

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu