Tatranský paradox: „úporný“ boj s lykožrútom alebo zdravý les ?

V médiách sa tomu nevenovala väčšia pozornosť, ale práve vďaka úsiliu lesníkov sa podarilo načas spracovať skoro všetky vývraty a zlomy z novembra 2004, tam kde to nebolo v konflikte so záujmami ochrany prírody. Rýchle spracovanie kalamity podstatne znížilo veľkosť premnoženia lykožrúta v Tatrách. Zatiaľ to vyzerá tak, že oblasť od Kriváňa po Smokovce by mohla ostať bez výrazných prejavov lykožrúta. Minimálne v tejto oblasti by mohol byť konflikt medzi lesohospodarmi a ochranou prírody miernejší. Aj ja som bol sa rýchle spracovanie kalamity mimo prírodných rezervácií (navrhovanej zóny A). Porovnanie vývoja na miestach, kde vývraty a zlomy ostali v lese a na  veľkej  tatranskej holine po ťažbe dreva ukazuje na zložitosť situácie a paradoxy boja/neboja s lykožrútom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Tam kde vytazili leziace stromy, vznikla tazko zalesnitelna holina.
Tam kde vytazili leziace stromy, vznikla tazko zalesnitelna holina. 

Tam kde vývraty a zlomy ostali v lese: 

Tam kde ostali vývraty a zlomy v lese, sú stále dobré podmienky na prirodzenú obnovu v lesa. V Tichej a Kôprovej doline sa už husto prirodzene zmladila jarabina. Ak sa podarí tieto doliny zachrániť pred ťažbou dreva, o budúcnosť lesa sa nemusíme báť.

Na druhej strane, sa v Tichej a Kôprovej doline namnožili lykožrúty. Z hľadiska fungovania lesného ekosystému nepredstavujú nijaký problém, skôr naopak. Pre mnohých technicky orientovaných lesohospodárov, je však lykožrút problém a nedokážu jeho prítomnosť akceptovať v prírodných rezerváciách, kde sa prirodzene periodicky (opakovane) premnožuje. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac info:

 Čarovná sila prírody v Tichej a Kôprovej doline. 

Tam kde boli vývraty a zlomy vyťažené: 

Na druhej strane, tam kde lesohospodari zlomy a vývraty vyťažili, s výnimkou plôch kde sa už les začal obnovovať pred víchricou, a zmladenie prežilo ťažbu, vznikla jedna veľká ťažko zalesnitelná holina. Na obnovu lesa na tejto holine nepostačia peniaze získané ťažbou dreva. Budú podnebné peniaze zo zbierok a rozsiahle štátne dotácie po niekoľko desiatok rokov. Podobné holiny vznikli po ťažbe vývratov a zlomov pred niekoľkými desiatkami rokov v oblasti Tatranskej Javoriny, tieto holiny sa doteraz nepodarilo zalesniť (na tieto holiny sa exkurzie nevodia). Tatranská holina mi pripomína rozsiahle tažkozalesnitelne holiny po ťažbe imisne postihnutých chradnúcich lesov v Krušných horách, aj na týchto plochách sa doteraz nepodarilo všade obnoviť les.

SkryťVypnúť reklamu

Na veľkej tatranskej holine prevládol agresívny druh trávy smlz. Smlz znemožňuje prirodzené zmladenie a aj umelá obnova lesa je v jeho porastoch veľmi sťažená. Smlz navyše dobre horí. Oveľa lepšie ako jarabina v bezzásahovom území. Ja južne orientovaných svahoch tejto holiny, sú extrémne podmienky pre mladé stromčeky. Mnohé z nich vysychajú. Podľa neoficiálnych informácii prvý rok prežilo len 20 % sadeníc. Musíme sa zmieriť s tým, že les tam tak skoro nebude. Na druhej strane, tam nebude ani lykožrút. To znamená že intenzita konfliktu medzi lesohospodarmi a ochrancami prírody tu bude o niečo menšia.

SkryťVypnúť reklamu

Súčastný stav je podstatne lepší, ako v prípade že by sa vývraty a zlomy vyťažili neskoro. V tom prípade by na nich namnožil lykožrút. Mali by sme lykožrúta, ale nemali by sme les. Prehrali by jedni aj druhí, les by bol vyťažený, ale spory o lykožrúta by pokračovali ďalej.Takýto stav by nastal aj  vtedy, keby sa teraz podarilo ťažbárom presadiť ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline. 

Paradox: 

Výsledná situácia je dosť paradoxná. Naozaj je to tak, že ak chceme mať v Tatrách len zdravé lesy, najlepšie je nechať prírodu aj s jej lykožrútom na pokoji, a neťažiť tam drevo pod rôznymi zámienkami. Na druhej strane v Tatrách žijú ľudia, a tí musia z niečoho žiť. Ale aj ľudia ktorí nežijú v Tatrách používajú papier a majú drevený nábytok. Každá ťažba dreva, pod akoukoľvek zámienkou (vrátane čistenia kalamity a boja s lykožrútom), však narúša život v lese. Problémy v lesných ekosystémoch nezapríčiňuje lykožrút alebo víchrica, ale práve ťažba dreva a následky iných ľudských aktivít, napríklad exhaláty. Problémy s fungovaním lesných ekosystémov sú cena aj za to drevo, ktoré z nich ťažíme, alebo hlavne za to, akým spôsobom robíme ťažbu. Lesy sa dajú obhospodarovať aj trvalo-udržateľne.

SkryťVypnúť reklamu

V Tatrách máme rezervácie (navrhovanú zónu A, Správa TANAPu), tam je priorita ochrana prírody. Tam bude aj zdravý zelený les aj práve preto, že staré a oslabene stromy prirodzene odstraňuje lykožrút. Mimo navrhovanej jadrovej zóny sa do lesa môže ťažbovo zasahovať. Pokiaľ budeme v lese ťažiť drevo, tak ako doteraz, musíme akceptovať aj následky. Lesy budú mať problémy s obnovou a a aj zo zdravotným stavom. Budú tam aj ťažko zalesnitelné holiny aj chradnúce stromy zo žltnúcim ihličím. 

Zatiaľ nie sme taký bohatý šťať, aby sme chránili všetky lesy pred ťažbou dreva a výrobky z dreva dovážali. Aj s tým minimálnym územím, ktoré sa na Slovensku snažíme naozaj chrániť (5. stupeň ochrany prírody), máme veľmi veľké problémy. 

Snaha zahladiť stopy pred verejnosťou ? 

Tichá a Kôprová dolina sú pravdepodobné posledné väčšie územie zasiahnuté víchricou, ktoré sa podarilo zachrániť pred ťažbou dreva. Na rozdiel od vyťažených území, sa tu hneď začal prirodzene obnovovať les. Enormné úsilie o ťažbu dreva aj v tejto oblasti, vidím aj ako pokus o zamlčanie pravdy pred verejnosťou.

Ticha dolina je ľahko prístupná, každý sa môže presvedčiť že zdravý zelený les sa tam teraz rodí sám, aj bez ťažby dreva, harvestorov, pesticídov, erózie pôdy, slávnostného sadenia stromčekov politikmi a dotácií. Môžu to ľudia vôbec vidieť ?       

Info:

Vojna o rozmanitosť

Zjedená ovca a hladný vlk v Tichej doline ?

     

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 689x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 110x
  • Prečítané: 2 330x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 347x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 973x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 194x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 080x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

O rok bude mať osemdesiat, s obrazmi chodí protestovať, jeden venoval aj Šimkovičovej. Zlu sa treba postaviť, hovorí Sikora
Na zničené elektrárne upozorňuje aj slávny boxer. Ukrajina dúfa, že ich stihne obnoviť
Ako si Robert Fico myslel, že osedlá hurikán

Tomáš Prokopčák

Ako si Robert Fico myslel, že osedlá hurikán

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

  • 12h
ONLINE: Košice pokračujú v nastolenom tempe, vo Zvolene vedú už o dva góly
reklama
SkryťZatvoriť reklamu