Vplyvy holorubov: ďalšia www linka

Aj keď ťažbovo/chemicky orientovaný lesníci hovoria o tom, že sa na Slovensku sa holoruby nepoužívajú mimo Záhoria, z môjho pohľadu (prírode blízke lesníctvo) je realita úplne iná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Holoruby sa používajú, a to dosť často. Majú iné názvy, ale vždy ide o ťažbu materského porastu bez prítomnosti prirodzeného zmladenia (mladých stromčekov) na danej ploche. Takéto plochy je potom nutné umelo zalesňovať. Z ekologického hľadiska môžeme za ako holorub označiť aj kalamitné ťažby dreva. Takýmito zásahmi sú dnes postihnuté hlavne Nízke Tatry, ale aj ostatné pohoria Slovenska.

 V určitých prípadoch je použitie holorubov nevyhnutnosť. Jednoducho nie je iné vhodné riešenie. Napríklad v oblastiach nepôvodných smrečín postihnutých novodobým odumieraním smreka alebo v nárazníkových zónach okolo rezervácií. Problém je však to, že dnes sa takéto hrubé zásahy používajú na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier (spolu s leteckými postrekmi insekticídmi). Dnes sú aj silné tlaky na použitie takýchto zásahov v prírodných rezerváciách alebo o zrušenie prírodných rezervácií aj preto, aby sa tam mohli robiť holoruby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je linka na tú štúdiu:

Vliv holosečného hospodaření na půdu, vodu a biodiverzitu

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu