Vplyvy holorubov: ďalšia www linka

Aj keď ťažbovo/chemicky orientovaný lesníci hovoria o tom, že sa na Slovensku sa holoruby nepoužívajú mimo Záhoria, z môjho pohľadu (prírode blízke lesníctvo) je realita úplne iná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Holoruby sa používajú, a to dosť často. Majú iné názvy, ale vždy ide o ťažbu materského porastu bez prítomnosti prirodzeného zmladenia (mladých stromčekov) na danej ploche. Takéto plochy je potom nutné umelo zalesňovať. Z ekologického hľadiska môžeme za ako holorub označiť aj kalamitné ťažby dreva. Takýmito zásahmi sú dnes postihnuté hlavne Nízke Tatry, ale aj ostatné pohoria Slovenska.

 V určitých prípadoch je použitie holorubov nevyhnutnosť. Jednoducho nie je iné vhodné riešenie. Napríklad v oblastiach nepôvodných smrečín postihnutých novodobým odumieraním smreka alebo v nárazníkových zónach okolo rezervácií. Problém je však to, že dnes sa takéto hrubé zásahy používajú na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier (spolu s leteckými postrekmi insekticídmi). Dnes sú aj silné tlaky na použitie takýchto zásahov v prírodných rezerváciách alebo o zrušenie prírodných rezervácií aj preto, aby sa tam mohli robiť holoruby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je linka na tú štúdiu:

Vliv holosečného hospodaření na půdu, vodu a biodiverzitu

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu