Ako si vybrať realitnú kanceláriu pri predaji nehnuteľnosti?

Písmo: A- | A+

Chcete predať  byt, dom, či záhradu? Rozhodli ste sa pre predaj cez realitnú kanceláriu? Ale ktorú si vybrať? Je ich na trhu desiatky. Sami to poznáte. Každá z nich deklaruje, že je najlepšia, najúspešnejšia, predá najviac nehnuteľností, má najviac maklérov. Ako si teda správne vybrať? Na čo by ste si mali dať pozor?

-zistiť si pred predajom informácie o realitnej kancelárie: nezabudnite si overiť sídlo realitnej kancelárie, vyhľadať si jej webovú stránku, zistiť si jej históriu, odkedy je na trhu a na akú lokalitu sa zameriava. Tieto informácie Vám pomôžu vyhnúť sa podvodu, nakoľko pri predaji nejde o pár centov, ale o Vašu nehnuteľnosť. Tiež realitná kancelária, ktorá funguje na trhu dlhšie, bude asi overená časom a riziko, že zo dňa na deň zanikne, je menšie. Informácie o lokalite, na ktorú sa realitná kancelária zameriava, sú tiež dôležité. Ťažko Vám realitná kancelária sídliaca v Bratislave zameraná na Bratislavu a okolie predá nehnuteľnosť v Košiciach.

-referencie od známych: Predával niekto z rodiny alebo z Vašich známych v nedávnej minulosti nehnuteľnosť? Spýtajte sa ho na jeho skúsenosti s predajom a s realitnými kanceláriami. Možno Vám bude vedieť odporučiť aj konkrétneho realitného makléra, s ktorým má dobrú skúsenosť. Nič nie je dôležitejšie ako osobná skúsenosť. V prípade, ak nemá nikto z Vašich známych osobnú skúsenosť , skúste si vyžiadať referencie klientov od realitnej kancelárie, ktorej uvažujete zveriť predaj svojej nehnuteľnosti.

-dohodnite si nezáväzné stretnutie v realitnej kancelárii a následne nezáväzné stretnutie s konkrétnym realitným maklérom na nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. Týmto spôsobom rozoznáte realitnú kanceláriu (makléra), ktorej ide len o rýchly zisk a ktorá sa predaju Vášho bytu bude seriózne venovať. Realitná kancelária (maklér), ktorý s nezáväzným stretnutím nebude súhlasiť a len od Vás chce, aby ste jej rýchlo poslali fotografie Vášho bytu alebo domu a telefonicky sa dohodli na cene nehnuteľnosti, aby si ju rýchlo mohli pridať do svojho portfólia, nebude asi správna voľba. Ako je možné, aby predával Vašu nehnuteľnosť niekto, kto ju ani nevidel, nepozná jej prednosti, ale aj slabiny? Ako bude vedieť odprezentovať Vašu nehnuteľnosť na obhliadke, keď sám ju vidí prvý raz v živote? Ako Vám môže pomôcť pri stanovení reálnej kúpnej ceny nehnuteľnosti (ceny, za ktorú je naozaj nehnuteľnosť možné predať), keď ju ani nevidel?

-na nezáväznom stretnutí si nezabudnite spýtať na to, čo Vám vie realitná kancelária ponúknuť a čo všetko vie urobiť preto, aby Vám nehnuteľnosť predala. Odpoveďou typu „inzerujeme ju na našom portáli“ by ste sa nemali uspokojiť. Seriózne realitné kancelárie Vám vedia v dnešnej dobe ponúknuť oveľa viac: inzerujú Vašu nehnuteľnosť na platených internetových portáloch, aktualizujú inzeráty, platia inzerátu zvýšenú prioritu na portáloch (to znamená, že záujemcovia vidia inzerát s Vašou nehnuteľnosťou medzi inzerátmi na prvých miestach), inzerujú ju v časopisoch, novinách alebo v letákoch, aktívne hľadajú záujemcu, ktorý by mohol mať o Vašu nehnuteľnosť záujem. Pri stretnutí si nezabudnite všimnúť aj správanie makléra, ktorý s Vami komunikuje a jeho vizáž. Ak na stretnutie s Vami príde neupravený muž v kraťasoch, tak vysoko pravdepodobne takto príde aj na obhliadku. Tiež, ak máte pocit, že z jeho správania priam cítiť nezáujem, ľahostajnosť, či aroganciu, tak pravdepodobne takýmto spôsobom bude prezentovať aj Vašu nehnuteľnosť na obhliadke.

-výška provízie: taktiež sa nezabudnite spýtať na výšku provízie realitnej kancelárie a aké všetky poplatky Vám budú z tejto provízie uhradené (vypracovanie zmlúv notárom alebo právnikom, návrh na vklad na kataster, výber listu vlastníctva na právne úkony, notárska úschova,...). Väčšina realitných kancelárií si pýta 3%-5% z ceny nehnuteľnosti. To znamená, že ak predávate byt za 100 000 EUR, väčšina realitných kancelárií si vypýta 3000 EUR - 5000 EUR. Tiež myslite na to, že aj na realitnom trhu platí to, čo v iných oblastiach, čím lacnejší tovar, tým menšia kvalita a rozsah služieb. Možno nájdete realitnú kanceláriu, ktorá Vám zrealizuje predaj bytu za 100 000 EUR za 1500 EUR, ale bude aj kvalita služieb naozaj taká, aká ma byť? Najčastejšou chybou, ktorú predávajúci robia v prípade, ak chcú byt predávať cez viac realitných kancelárií, je, že dovolia, aby si každá realitná kancelária navýšila akúkoľvek províziu k požadovanej cene za byt. Napríklad chcem predať byt za 100 000 EUR. Poviem realitným kanceláriám navýšte si províziu k cene 100 000 EUR, takže realitná kancelária č. 1 bude predávať byt za 102 500 EUR, lebo si navýšili províziu 2500 EUR, realitná kancelária č. 2 za cenu 103 000 EUR s províziou 3000 EUR a realitná kancelária č. 3 za 104 000 EUR s províziou 4000 EUR. Záujemcovia o byt, keď zistia túto skutočnosť a vidia, že s cenou bytu je možné manipulovať, skúšajú, či by ste im predsa byt nepredali len za 99 500 EUR alebo 98 000 EUR, veď určite sa dá, čím sa umelo znižuje cena Vašej nehnuteľnosti. Predísť tomu môžete tak, že každej realitnej kancelárii poviete, že cena bytu je 103 000 EUR a ste ochotní im dať 3 % z ceny bytu, takže cena Vášho bytu bude na všetkých portáloch a vo všetkých realitných kanceláriách rovnaká. Tiež je dobré, ak si pre predaj vyberiete najviac 2 až 3 kvalitné realitné kancelárie, nakoľko tieto vedia pre Vás zabezpečiť rovnaký servis ako 30 realitných kancelárií a vyhnete sa tak neustálemu zbytočnému zvoneniu telefónu.

- podpis zmluvy: väčšina serióznych realitných kancelárií bude s Vami chcieť uzavrieť dohodu o sprostredkovaní realitných služieb, kde si aj overí, či ste naozaj majiteľom nehnuteľnosti a či môžete uvedenú nehnuteľnosť predávať. Načo je dobré podpisovať nejakú dohodu? Predstavte si, žeby prišiel Váš sused alebo Vaša svokra, ktorá Vás z duše nemá rada:), do realitnej kancelárie a oznámili by realitnej kancelárii, že chcú predať Váš byt a Vy by ste o tom ani nevedeli. Realitná kancelária by si od nich vypýtala fotografie, popis k bytu a veselo by Váš byt predávala. A od druhého suseda by ste sa dozvedeli, že predávate byt, hoci o tom ani neviete, lebo Vaša „milovaná“ svokra si myslí, že predať Váš byt a odsťahovať Vás do iného mesta je pre Vás to najlepšie riešenie:). Tiež podpisom zmluvy sa realitná kancelária zaväzuje k tomu, že urobí všetky kroky, ktoré sú potrebné k predaju Vášho bytu, k etickému správaniu pri predaji Vašej nehnuteľnosti a mal by byť v zmluve uvedený aj zoznam poplatkov, ktoré Vám realitná kancelária z dohodnutej provízie uhradí v prípade, ak dôjde k predaju nehnuteľnosti. Samozrejme, nezabudnite si overiť, či zmluva, ktorú podpisujete, je exkluzívna (nemôžete nehnuteľnosť predávať už cez inú realitnú kanceláriu) alebo neexkluzívna (môžete predávať byt aj cez iné realitné kancelárie).

Celý tento servis realitnej kancelárie by mal byť, samozrejme, až do nájdenia kupujúceho zadarmo. Takže „hurá“ môžeme podpísať zmluvu s realitnou kanceláriou, ktorú sme si vybrali a očakávať telefonáty realitného makléra so záujemcami o obhliadku našej nehnuteľnosti. Je pravda, že na Slovensku to nie je ľahké vybrať si kvalitnú realitnú kanceláriu. Tiež slovo „realitná kancelária“ alebo „realitný maklér“ nemá na Slovensku dobrú povesť. Často sa spája len s predstavou rýchleho zisku a niekoho, kto na nás chce zarobiť. Ale nehádžme všetkých do jedného vreca. Dôležité je vedieť správne si vybrať. A pokojne buďte pri výbere nároční, veď nepredávate nehnuteľnosť každý deň alebo áno:)?

Skryť Zatvoriť reklamu