Čo je HOME STAGING?

Myslíte si, že nie je dôležité ako vyzerá Vaša nehnuteľnosť na predaj? Psychológovia hovoria niečo celkom iné: v živote je dôležitý prvý dojem!  Platí to aj pri predaji nehnuteľností. Potvrdzuje to tiež skúsenosť realitných maklérov, architektov a dizajnérov. Home staging je zjednodušene povedané príprava nehnuteľnosti na predaj. Úlohou je upraviť interiér aj exteriér tak, aby v záujemcoch nehnuteľnosť zanechala čo najlepší dojem.  Čo všetko home staging zahŕňa? Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
 • nezabudnite poupratovať – neporiadok v byte, či dome nepôsobí dobre na nikoho, svoje osobné veci si pekne poukladajte do skríň, poupratujte poličky s knihami alebo iné viditeľné priestory. Utretie prachu, povysávanie koberca, umytie okien, čisté závesy a záclony, umytie sporáku, čisté umývadlo v kuchyni bez špinavého riadu, umytie umývadla v kúpeľni a tiež umytie toalety by mali byť samozrejmosťou. Ak predávate rodinný dom, či záhradu, odstráňte burinu z chodníka, pokoste trávnik, uložte náradie späť do dielne 

 • vyvetrajte všetky miestnosti – čerstvý vzduch je dôležitý. Váš záujemca o kúpu bytu sa asi nepoteší, ak sa bude v byte dusiť a jeho jediné prianie bude, aby obhliadka už skončila. V prípade, ak ste fajčiar, snažte sa minimálne v deň obhliadky ísť fajčiť von, poriadne vyvetrajte, prípadne zapáľte vonné sviečky, nakoľko nefajčiari cítia pach z cigariet dlho po tom, ako sa v byte či dome fajčilo. Ak máte domáce zviera, ktoré má charakteristický zápach, radšej ho premiestnite k ochotným susedom alebo rodine.

 • odstráňte osobné veci – pokiaľ je to možné. Fotografie, či darčekové predmety uložte radšej do zásuviek.

 • odstráňte nepotrebný starý nábytok, ale aj všetky kusy nábytku, ktoré sú v miestnosti nadbytočné. Dobre pôsobí voľný prevzdušnený interiér, v ktorom je dosť miesta na voľný pohyb. Vydeľte miesta na odpočinok, na prácu, na stolovanie a na posedenie s priateľmi. Priestor zútulnite aj vhodným osvetlením: zapnite bodové svetlá, či stojaté alebo nástenné svietidlá.

 • opravte zjavné nedostatky – dajte si záležať na tom, aby ste vypálenú žiarovku nahradili ešte pred obhliadkou, tiež opravte všetky vypadávajúce kľučky, pokazené vypínače a iné nedostatky, ktoré má Vaša nehnuteľnosť

 • zamyslite sa, aké sú silné stránky Vašej nehnuteľnosti a skúste ich ešte viac vyzdvihnúť

 • skúste sa odosobniť a pozrieť sa na nehnuteľnosť očami záujemcu o kúpu. Ak máte nejaké informácie o záujemcovi, ktorý sa k Vám na obhliadku chystá, popremýšľajte, čo by v ňom mohlo vyvolať pocit domova. Zasnený romantik, umelec a človek so zmyslom pre technické záležitosti budú mať isto trochu odlišnú predstavu o svojom vysnívanom bývaní a tiež sa pravdepodobne zamerajú na obhliadke na iné skutočnosti. V zahraničí sa bežne stáva, že záujemcovia o obhliadku vypĺňajú dopredu pred obhliadkou dotazník s údajmi o sebe, o ich povolaní, záľubách, obľúbenej farbe,... Home stagingové spoločnosti potom tieto informácie využijú pri príprave nehnuteľnosti na obhliadku. Máte radi more? Isto sa budete dobre cítiť v interiéri ladenom do modro-biela s námorníckymi motívmi. Alebo ste večne zasnený romantik? Určite Vás v interiéri poteší biela posteľ s baldachýnom, interiér ľahko ladený do bielo-ružovo a na stole nesmú chýbať čerstvé kvety. 

 • dekorácie – umiestnite v byte vhodné dekorácie. Kúpte čerstvé kvety a umiestnite ich vo váze na stôl v obývačke. Kvety sa snažte vyberať tak, aby ladili s interiérom. Tiež sa radšej vyhnite kvetom so silnou charakteristickou vôňou ako sú napríklad ľalie. Vhodne naaranžovať je možné aj izbové kvety. Čarovnú atmosféru dodá Vášmu príbytku, ak zapálite sviečky. Najmä v pochmúrnych dňoch a vo večerných hodinách dodajú jas miestnostiam vo Vašom byte či dome. Tiež je možno použiť ako dekoráciu pekne naaranžovanú misu s ovocím, rôzne stuhy, korálky, ikebany, zavesiť na stenu pekný obraz, zasvietiť stolové lampy,... Nezabudnite však, že menej je niekedy viac. V jednej miestnosti sa neodporúčajú viac ako dve-tri výrazné dekorácie. Tiež je dôležité, aby bolo všetko pekne zladené, aby nevznikol z celej kompozície jeden veľký gýč. 

V zahraničí službu home staging bežne využívajú vlastníci nehnuteľností pri predaji. Hovorí sa, že v USA a Kanade využíva túto službu až polovica majiteľov nehnuteľností. Na Slovensku už tiež pôsobia viaceré spoločnosti, ktoré sa home stagingom zaoberajú. Vedia Vám ponúknuť konzultáciu a aj samotnú realizáciu home stagingu pred predajom nehnuteľnosti. Okrem toho však vedia urobiť home staging priamo pre Vás, ak ste kúpili nehnuteľnosť a potrebujete ju upraviť tak, aby ste sa v nej začali cítiť ako doma. Tiež Vám vedia pripraviť rôzne vizualizácie, aby ste si vedeli predstaviť ako by Vaša nehnuteľnosť mohla vyzerať. Kvalitné služby home stagingových spoločností zahŕňajú aj profesionálne fotografie po úprave nehnuteľnosti. Dôležité je urobiť fotografie tak, aby na fotografii bolo vidieť, čo najväčší záber z miestnosti, čo budí dojem, že miestnosti sú naozaj priestranné a vzdušné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Home staging teda nie je zbytočná investícia, či strata času a financií. Pokiaľ sa nerozhodnete osloviť žiadnu spoločnosť zaoberajúcu sa home stagingom, určite neváhajte a pustite sa do home stagingu sami. Najlepšie urobíte, ak svoju predstavu a výsledný efekt skonzultujete s rodinou, priateľmi či Vašimi susedmi, ktorí s Vami nebývajú, nakoľko k nehnuteľnosti, ktorú predávate sa viažu Vaše zážitky, máte k nej nejakú emociálnu väzbu, trávili ste v nej veľa času, čo môže Vašu predstavu skresliť. Ak predávate nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, určite Vám s home stagingom pomôže rád aj Váš realitný maklér, skúste sa spýtať na jeho názor a spolu dolaďte jednotlivé detaily ešte pred obhliadkou nehnuteľnosti.

Jana Piváčková

Jana Piváčková

Bloger 
 • Počet článkov:  8
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Pracujem v realitnej kancelárii RE/MAX Elite. Mám to šťastie, že mám prácu, ktorú robím naozaj rada. Svet nehnuteľností nie je pre mňa len o veľkom biznise, ale o hľadaní domova pre iných ľudí a o prepájaní rôznych záujmov. Tiež by som rada prispela k tomu, aby úroveň realitných služieb na Slovensku rástla. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu