Začiatok sezóny

Písmo: A- | A+

Začala sa jeseň a aj nová politická a kultúrna sezóna. Tá prvá neslávne – dňom ne-otvorených dverí slovenského parlamentu. Po zbytočne drahých „hrách“ pre ľud v minulých rokoch (napr. s časovkou za účasti Petra Sagana) odrazu „šetrenie“.

Na Deň ústavy boli zatvorené školy i parlament, nikto nesmel prekročiť jeho prah. Pardon, poslanci mohli, ale ani ich asistenti už nie. No a ľudia, hoci cestovali (a platili si) cestu z Humenného, Košíc, Rimavskej Soboty a ďalších kútov Slovenska sa mohli pozrieť na zamknuté dvere Národnej rady SR. No, veď niektorým to „panstvo“ vráti vo vianočnom dôchodku...

Na dôvažok sa pán predseda parlamentu na oficiálnej stránke NR SR obul do poslancov OĽaNO, že vraj nemajú "verejnosti a slovenskej politickej scéne čo ponúknuť a agresívny spôsob ich prezentácie je to jediné, čo dokážu vymyslieť". Ja nie som agresívna a nikdy som nesedela za pecou ani nezhŕňala do svojho koryta. Pavol Paška aj mňa urazil. Nečakám ospravedlnenie, bolo by to márne, len si vybavujem, ako mi pred dvomi mesiacmi hľadel do očí a hovoril, ako sa teší na našu spoluprácu.

Urážky a silácke reči sú takou samozrejmosťou v slovenskom parlamente, že ich, zdá sa mi, nevnímajú ani opoziční poslanci. Minister Kažimír v oficiálnom vystúpení v NR SR napr. povedal, že „niektorí v tomto parlamente smrdia už dvadsať rokov“ (pozeral sa pritom do opozičných lavíc) a nikto nič. Minister Richter zásadne prednáša svoje poučky (bez pokusu o konštruktívne odpovede na otázky položené poslancami) zvýšeným hlasom majiteľa jedine správneho názoru. Poslanec Číž v televíznej relácii vyjachtal, že poslanci OĽaNO, teda „tí štyria čo sú v tom celom a zopár tých nezávislých nám kontaminujú prostredie parlamentu“. A tak ďalej a tak podobne.

Obrázok blogu
(zdroj: J. Šípošová)

Prednedávnom Peter Schutz v .týždni napísal, že „slovenský premiér priamočiaro deklaruje, že v mene HDP je ustupovanie násiliu a agresii to správne riešenie“. Deklaruje a nenápadne implementuje do vedomia a správania ľudí. A nemusí to byť ani v mene HDP. Jeho družina to má osvojené dokonale a nehanbí sa (možno sa nemá čím) za arogantné manipulácie hodné valca zo Zlatej Idky. Naposledy svojvoľné vyradenie opozičných návrhov zákonov z už poslaneckým grémiom schváleného návrhu programu 37. schôdze NR SR, jednomyseľné odvolanie nepohodlného člena súdnej rady Dušana Čima a bleskové (a asi nezákonné) zvolenie nového člena rady Jána Slovinského.

Blíži sa 25. výročie Nežnej revolúcie. Máme čo oslavovať?

V piatok som bola na koncerte a slávnostnom otvorení novej sezóny v Slovenskom národnom divadle: koncentrácia talentu, ale aj kusisko poctivej práce, nadšenia a radosti. Nie je sezóna ako sezóna. Berme si príklad.

J. Šípošová, 13.9.2014

Skryť Zatvoriť reklamu