Patrím k pomerne častým návštevníkom a diskutérom na sociálnej sieti Facebook. Občas je pre mňa zábavou a občas aj poučením. No a tiež patrím k tým angažovaným občanom, ktorí diskutujú aj s ľudmi, ktorých prezývame dezolátmi. Som presvedčený, že to predsa len treba robiť a nenechávať šíreniu lží, dezinformácii a klamstiev taký ľahký a voľný priechod.
Diskusie na FB profiloch úplnej spodiny, teda fašisticko boľševických politikoch či ich prívržencoch ma nútia zamýšľať sa nielen nad obsahom prapodivných videí či statusov, ale aj nad motiváciou účastníkov reagovať na ne.
Priznám sa, že ma veľmi udivovalo, ako je možné že pri článku ktorý sa zakladá na pravde a faktoch nikdy nie je toľko diskutujúcich, ako pri klamstvách a nezmysloch nejakého dezolátneho politika či dezolátnej postavičky.
Na bizarných a na klamstvách založených statusoch je taká zvláštna atmosféra. Napriek tomu že ide o lži, nezmysly, výmysly a konšpirácie, takmer nikto neoponuje. Naopak, autora pochvaľuje a pridáva sa k neskutočným hlúpostiam. Poväčšine rôznymi detinskými grafikami či pochvalnými smajlíkmi a jednoduchými vetami.
I keď to často moji priatelia nechápu vstupujem medzi nich svojou oponentúrou a snažím sa samozrejme bez konkrétneho úspechu, lži a hlúposti vyvracať. Sila mojich celkom vecných argumentov sa už prejavila v mojom zablokovaní u viacerých politikoch či dokonca ma zablokoval aj sám Emanuel Moravec, ( alias Boris K. z ruského vysielača v Banskej Bystrici ). Mal som pocit, že mu to niekto odporučil.
Táto zvláštna infantilná atmosféra v diskusiách pri konšpiračných statusoch ma donútila zaujímať sa, kto vlastne títo diskutéri sú. Naozaj je toľko hlúpych ľudí medzi nami?
Na moje statusy diskutéri väčšinou reagovali vyrehotanými smajlíkmi či hrubými urážkami. Je treba povedať, že občas sa našiel vychytralý propagandista čo so mnou chcel diskutovať, ale keď pochopil, že z diskusie neodídem, nechal to zvyčajne tak. Alebo diskusiu dokončil taktiež hrubými urážkami či diagnózami.
Keďže tej ľudskej hlúposti bolo akosi veľa, začal som sa zaujímať o profily aktérov. A tie sa ukázali v mnohých prípadoch ako falošné a aktéri ich majú požehnané množstvo.
Skúsil som preto hľadať spoločné znaky, ktorými by sa dali takéto profily odhaľovať. Oslovoval som ich, občas provokoval a občas aj jasne vyjadril názor, že aktér má falošný profil.
Skúsim teda zhrnúť hlavné poznávacie znaky falošných profilov.
1. Majiteľ konta si zmenil profilovú fotku. (toto bolo naozaj veľmi časté)
2. Profil je úplne bez priateľov, statusov či fotografie a akejkoľvek aktivity..
3. Ak aj nejakú aktivitu profil preukazuje je jednoduchá ( napr. fotografie upečených zákuskov, kvetín, psíkov, motoriek a pod. )
4. K statusom aktéra sa nedá pridať diskusný príspevok.
5. Ak majiteľa profilu oslovíte cez messenger, správy zvyčajne neotvára.
6. Niektoré profily môžu mať aj priateľov, ale môže to mýliť. Priateľstvá na FB sa získavajú ľahko.
7. Informácie o vzdelaní nezodpovedajú postojom , znalostiam a správaniu majiteľa konta.
Samozrejme moje pozorovania sú založené len na pozorovaniach, nie na 100 % tných dôkazoch, preto sa môže občas stať, že dôjde k omylu.
Pristavím sa ešte pri bode č. 6.
Ak nás niekto osloví a chce pridať za priateľa, tak netreba automaticky jeho priateľstvo potvrdiť. Treba si položiť otázku, prečo chce byť našim priateľom. Má rovnaké záľuby ako my? Rovnakú prácu či politické presvedčenie? Ak nie sme si istý, opýtajme sa ho na to. Ak je to fejkový profil neodpovie, alebo môže používať mechanický prekladač čo spoznáme, alebo nebude vedieť svoj dôvod vysvetliť.
Pridávanie neznámych priateľov totiž pomáha fejkovému profilu svoje FB konto takpovediac legitimizovať a robiť ho dôveryhodnejším. V tejto súvislosti som zaznamenal aj snahu vylákať peniaze.
Spoznanie falošných profilov môže mať aj iný význam. Môžeme tým postupne ich šírenie propagandy a lží aspoň čiastočne obmedziť.
V súvislosti s ich spoznaním som urobil zaujímavý pokus. Pri statusoch profesionálnych klamárov ako napr. Fico či Taraba, som postupne blokoval a blokujem všetkých, ktorých som pokladal za diskutujúcich s falošnými, alebo viacerými profilmi. Je celkom príznačné, že to boli práve tí čo ich argumentom bola urážka, či vyrehotaný smajlík. No aj napriek tomu, že statusy spomínaných profesionálnych klamárov majú stovky diskutujúcich, zrazu bolo menej urážok a tí čo chceli ako tak diskutovať naozaj diskutovali.
Je pravdepodobné ,že diskutovanosť, klikanie na statusy a pod. zobrazuje potom video či oznam takéhoto klamára vyššie, teda do pozornosti viacerých ľudí. Autor má potom možnosť viac klamať a manipulovať. Ale tým, že zamedzíme diskusiu falošným profilom, ktorých jedinou úlohou je zničiť vecný príspevok, túto šancu mať nebudú. No a váhavejší diskutujúci nebudú ovplyvňovaní negatívnymi príspevkami k vecnej argumentácii.
Majiteľov falošných profilov netreba presviedčať ani im argumentovať. Ich pravda nezaujíma a zväčša ju aj poznajú, preto nepotrebujú vidieť naše príspevky.
Na záver: Možno mi niečo uniklo, možno som niečo nesprávne vyhodnotil. Ale ak máte skúsenosti, napíšte a podeľte sa so mnou a s ostatnými čitateľmi. A ak Vás článok oslovil, zdieľajte ho prosím na FB.