Asi ste tiež zaregistrovali návrh pána Kanika:
"ľuďom, ktorí majú ukončené len základné vzdelanie alebo nedokončili ani základnú školu, treba zrušiť kategóriu minimálnej mzdy".

Tento návrh má niekoľko rozmerov šialenstva
1. takéto opatrenie by bolo v rozpore so zdravým rozumom, morálkou a etikou,
2. s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote by to bolo v rozpore s listinou ľudských práv, našou Ústavou i zákonmi, ale i medzinárodnými zmluvami, ktorými sme zaviazaní,
3. tento návrh, ktorý sa tvári, že má riešiť nevzdelaných, by reálne "riešil" nízke odmeňovanie ľudí s výučnými listami a maturitami.

Základnou filozofiou minimálnej mzdy je určenie hranice, pod ktorú nesmú byť odmeňovaní za svoju prácu ľudia bez kvalifikácie a praxe, tak, aby neupadali do chudoby aj napriek tomu, že pracujú na plný úväzok.
Tým, že by sme z tohto vyňali ľudí, ktorí majú len základné vzdelanie, by sme reálne nedocielili to, čo sľubuje Kaník - zamestnanie nízkovzdelaných vrstiev obyvateľstva. Dosiahli by sme niečo iné. Zamestnanci s výučným listom a s maturitou by sa dostali pod veľký tlak na znižovanie miezd, ktoré sú na Slovensku už aj tak mizerné.
Len tak mimochodom. Na Slovensku je len cca. 5 % obyvateľov len so základným vzdelaním. V Nemecku je takých obyvateľov až 15 %. A teraz sa pozrite na to, aká je v Nemecku minimálka, aká je tam priemerná mzda a hlavne, aký je tam podiel miezd na vyprodukovanom HDP. A len tak mimochodom, je tam aj podstatne nižšia nezamestnanosť.
Niečo o minimálnej mzde a aj o jej zavedení v Nemecku

Alebo si porovnajme Slovensko so Slovinskom
Na Slovensku máme cca. polovičnú minimálnu mzdu, cca. polovičnú priemernú mzdu. Na slovensku máme vyššiu produktivitu práce a o niečo málo menšiu HDP na hlavu. A hlavne podstatne nižší podiel platov na HDP.
Ak aj tieto údaje prepočítame cez paritu kúpnej sily, tak síce dostaneme menšie rozdiely, ale i napriek tomu stále významné a v neprospech zamestnaných ľudí na Slovensku.
A prečo máme aj napriek vyššej produktivite práce nižšiu HDP na hlavu ako Slovinci? Je to preto, že na Slovensku sú neprimerane nízke mzdy. Nízke mzdy nedokážu produkovať ďalšie pracovné miesta v službách a terciálnej sfére ekonomiky.

