Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - marec 2016)

Pracovné prostredie na Slovensku nie je často spomínaná záležitosť a tak sa trochu povenujeme tomu, čo autora tohto blogu v poslednej dobe zaujalo. Zákonník práce, rozširovanie KZVS, rozčúlená SaS a jeden príklad dobrej praxe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Slovenský zákonník práce je hlavnou brzdou podnikateľského prostredia!

S týmto tvrdením sa stretávame dosť často, aj keď som už o tejto nezmyselnej konštrukcii písal mnohokrát, poteší, keď s tým súhlasí aj zástupca zamestnávateľov.

Veď si vypočujte túto reláciu

Pre tých, ktorým sa nechce počúvať, zástupca zamestnávateľov tvrdí, že existuje množstvo iných problémov, ktoré majú podstatný vplyv na podnikateľské prostredie a ktoré je potrebné prednostne riešiť.

Dokonca v spomenutej relácií sú tieto problémové oblasti jasne vymenované a ZP medzi nimi nie je.

Aj napriek tomu, že o tomto fakte už hovoria nielen naši zamestnávatelia, ale i medzinárodné organizácie , ako OECD, MMF, WEF, WB, atď, tak poniektoré pravicové strany doteraz vidia hlavnú brzdu podnikateľského prostredia v zákonníku práce - dlhoročne používaných a naučených mantier sa zbavuje ťažko...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozširovanie kolektívnych zmlúv je protiústavné!

Kým na západe je bežné oveľa prísnejšie a rozsiahlejšie rozširovanie kolektívnych zmlúv, u nás je takýto zákon protiústavný. Paráda!

V Rakúsku by sa ani tí najneoliberálnejší poslanci neodvážili dať tamojšie pracovné zákony na Ústavný súd, no na Slovensku sa nájde 32 "užitočných" idiotov z opozície, ktorí radi zapredajú občanov tejto krajiny v prospech biznisu a ziskov vyvážaných do daňových rajov. A tak môžeme Slovákov ďalej udržiavať v umelej chudobe...

V každom prípade, je zaujímavé, že o vyhlásení zákona za protiústavný každý hovorí, no ešte nikto nevidel písomné rozhodnutie a tak hovoriť, o tom, že celý zákon je protiústavný je mimoriadne odvážne. Nikto ešte nepozná presné rozhodnutie Ústavného súdu, ktorá časť zákona a prečo je protiústavná...

SkryťVypnúť reklamu

Vypočujte si reláciu venovanú tomuto problému

V relácii, ktorá sa venovala téme protiústavnosti rozširovania KZVS ma zaujalo tvrdenie p. Machunku z AZZZ, ktoré sa dá parafrázovať takto:

"rast miezd na Slovensku je vysoký a vôbec to nie je vďaka kolektívnym zmluvám".

Toto tvrdenie pokojne môžem označiť ako bezbrehé a bezbožné klamstvo. Podľa Národnej banky Slovenska (zdroj), existuje podstatný rozdiel, nie len v raste, ale aj vo výške miezd medzi zamestnancami bez a zamestnacami s pokrytím kolektívnymi zmluvami - samozrejme v prospech tých, ktorí sú pokrytí kolektívnymi zmluvami a kolektívnymi zmluvami vyššieho stupňa (KZ a KZVS).

SkryťVypnúť reklamu
Vľavo priemerna mzda, vpravo priemerný rast miezd
Vľavo priemerna mzda, vpravo priemerný rast miezd (zdroj: NBSR)

"Priemerný hodinový zárobok predstavuje aproximáciu hrubej mzdy. Dáta prezentované v grafoch č. 1 a 2 ukazujú, že:

(i) priemerný hodinový zárobok u zamestnávateľov s kolektívnou zmluvou je úrovňovo priemerne 1,15 násobkom zárobku u zamestnávateľov bez kolektívnej zmluvy;

(ii) v sledovanom období priemerné hodinové zárobky divergovali, pričom na začiatku obdobia prevyšoval priemerný hodinový zárobok u zamestnávateľov s kolektívnou zmluvou zárobok u zamestnávateľov bez kolektívnej zmluvy o 12 %, na konci sledovaného obdobia to bolo už o 21 %;

(iii) priemerný medziročný rast priemerného hodinového zárobku u zamestnávateľov s kolektívnou zmluvou bol v sledovanom období na úrovni 4,74 % a u zamestnávateľov bez kolektívnej zmluvy na úrovni 2,77 %. Rast zárobku u zamestnávateľov bez KZVS tvoril priemerne len 58% z rastu s KZVS."
(Karšay a Mičuch 2014)

SkryťVypnúť reklamu

Podľa spoločnosti Trexima bol v 3Q 2015:
- priemerný hodinový zárobok zamestnancov bez KZ - 5,61 Euro,
- priemerný hodinový zárobok zamestnancov s KZ - 6,65 Euro,
- percentuálny rozdiel je približne 18,54 % v prospech zamestnancov s KZ.

Aj z tohto vyplýva, že na rast miezd majú kolektívne zmluvy a odborová organizovanosť jednoznačne pozitívny vplyv. Škoda len, že tento fakt je medzi ľuďmi tak málo známy a odborová organizovanosť na Slovensku reálne nízka.

Mimochodom, pozrite si rebríček krajín zostavený podľa šťastia obyvateľov. Je veľmi zaujímavé, že krajiny z čela tohto rebríčka tvoria aj čelo pelotónu krajín podľa odborovej organizovanosti/miery pokrytia kolektívnymi zmluvami.

Obrázok blogu
(zdroj: ILO)

Odborárski bossovia zase ohli chrbty pred Smerom

V SaS sa pred voľbami veľmi rozčúlili, že KOZ svojim vyhlásením odporučila voliť SMER-SD. Nech už si o KOZ a ich podpore SMERU-SD myslíte čo chcete, mňa toto vyhlásenie zaujalo v inom ohľade. Je zaujímave, že v SaS sa tak mocne roztrpčili nad tým, že si KOZ vybrala stranu, ktorá sa zaviazala, že nebude siahať na zamestnanecké štandardy a nie SaS. Je to zaujímavé z dvoch hľadísk:

1. SaS sa za celú svoju existenciu nevyjadrilo pozitívne na adresu odborov,
2. v predvolebnom programe SaS sa nachádzali nasledujúce ciele:
- na minimum osekať zákonník práce,
- na minimum osekať všetky pracovno-právne kódexy,
- zrušiť minimálnu mzdu a minimálne mzdové nároky,
- zväčšovať príjmové rozdiely,
- obmedziť právomoci odborov,
- znížiť príplatky za prácu v nedeľu a počas sviatkov,
- zníženie maximálnej náhrady mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z 36 mesiacov na 6 mesiacov,
- zrušenie zodpovednosti zamestnávateľa za agentúru dočasného zamestnávania vo veci dodržiavania rovnakých podmienok pre kmeňových a agentúrnych zamestnancov,
- zdobrovoľniť sociálny fond

Rozprávať o odboroch len negatívne a chystať na zamestnancov, ktorých odbory zastupujú, takýto náklad a potom sa čudovať, že sa KOZ postaví k SaS chrbtom? Tomu sa povie ťažká schizofrénia.

Celý kompilát z dielne SaS si prečítajte tu

V ich reakcii ma oi. zaujala aj nasledujúca veta:

"tieto odbory bojujú totiž len s pravicovými vládami".

O tom, že takéto tvrdenie je totálnym nezmyslom, som už písal v TOMTO článku. A pre tých, ktorým sa nechce čítať taký dlhý text, tak v skratke:

- odbory a ich členovia vždy a všade na svete protestujú, protestovali a budú protestovať proti obmedzovaniu práv zamestnancov. To, že na Slovensku odbory protestovali zväčša (nie výlučne) proti pravicovým vládam, neznamená, že protestovali preto, že tieto vlády boli pravicové, ale preto, že tieto vlády významným spôsobom poškodzovali zamestnanecké prostredie. Stačí sa pozrieť, čo sa v súčasnej dobe deje vo Francúzsku. Odbory tam protestujú proti ľavicovej vláde, aj napriek tomu, že je ľavicová. Protestujú preto, že sa ľavicová vláda rozhodla siahnuť na tamojšie pracovné kódexy.

Dobrá prax

A keďže som často obviňovaný z toho, že len kritizujem a všetkých podnikateľov hádžem do jedného vreca, tak som sa rozhodol uviesť jeden príklad nasledovaniahodného prístupu:

Pozerajte TU

Ak sa vám páčia moje blogy, podporte ich v ankete BLOGER ROKA.

Ak sa vám pozdáva tento konkrétny blog, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, aj na vybrali.sme.sk.

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu