Dlhoprstý Široký a Krátkozraký – prvá časť (aktualizované)

Písmo: A- | A+

_  AKTUALIZOVANÉ O TRESTNÉ  OZNÁMENIE _ Nie je to tak dávno, čo sa mesto Bratislava zbavilo 40-percentného obchodného podielu v hoteli Hilton (Double Tree), ktorý sa nachádza pri hokejovom štadióne. Málokto si však všimol, že mesto spolu s obchodným podielom predávalo aj pozemky pod hotelom vrátane priľahlých plôch. Mimochodom, sú to tie pozemky, ktoré bývalé vedenie mesta prenajalo veľmi “výhodne“ na 50 rokov za symbolických 33 EUR ročne. Bol to ale až pán primátor Milan Ftáčník, ktorý našiel “elegantné“ riešenie tejto, pre mesto zapeklitej, situácie. Primátor sa odvolával na nepriaznivú finančnú situáciu mesta, ako aj na nevýhodné podmienky nájmu, a preto sa predaj pozemkov javil ako rozumné riešenie. A tak mesto, spolu s podielom v hoteli, predalo pozemky za znalcom stanovenú cenu 1.037.132 EUR. Napriek tomu, že to vyzerá ako koniec príbehu, je to len jeho začiatok, lebo všetko bolo trochu inak.

Obrázok blogu

V skutočnosti si vedenie mesta dalo za 7 mesiacov (od 22.11.2011 do 06.06.2012) vyhotoviť nie jeden, ale hneď tri (!!!) znalecké posudky. Cenu 2.642.124,76 EUR, čiže 639,43 EUR/m2 z 22.11.2011 dokázali postupne ďalšími dvomi znaleckými posudkami znížiť až na konečných 1.037.132 EUR, čiže na 251 EUR/m2. Vedenie mesta Bratislava tak v čase predaja pozemkov, preukázateľne disponovalo tromi znaleckými posudkami, ktoré boli menej ako rok staré. Predajnú cenu pozemkov ale mesto úplne nepochopiteľne stanovilo práve podľa najnižšieho znaleckého posudku. Teda nepochopiteľne asi len pre občana Bratislavy, ale zrejme značne “pochopiteľne“ pre vedenie mesta, ktoré tento materiál obhajovalo a nakoniec aj úspešne presadilo.

Prečo mesto zatajovalo prvý znalecký posudok som pochopil hneď, ale čudoval som sa, prečo tají aj druhý. A potom som nato prišiel. V znaleckom posudku sa konštatuje: „...na základe ponúk uverejnených na internetovom portáli “www.reality.sk“ a po vylúčení extrémnych cien na spodnej a na hornej cenovej hranici (ceny sa pohybujú v rozmedzí od 450,- do 600,- EURO/m2)“. Výslednú sumu však tento šikovný znalec stanovil na 1.049.899,88 EUR, čiže na 254,09 EUR/m2. Urobil to tak, že znížil cenu pozemkov o neuveriteľných 50 %, a to z dôvodu: „rušivého hluku z cestnej, leteckej a železničnej dopravy v obytných oblastiach“. A toto je podľa mňa hlavný dôvod, prečo sa vedenie mesta obávalo zverejniť tento posudok. Táto zdrvujúca správa by mohla vyvolať paniku pre tisíce vlastníkov bytov v okolí zimného štadióna, ktorí momentálne ani netušia, že ich nehnuteľnosti majú v skutočnosti iba polovičnú cenu.

Za povšimnutie stojí aj štvrtý, trochu starší znalecký posudok zo dňa 07.08.2010, kde bola stanovená cena týchto pozemkov na 871.025,60 EUR, čiže 210,80 EUR/m2. Jeho autorom je ten istý znalec, na základe ktorého posudku sa pozemky nakoniec predali.

Keďže mestské pozemky sú verejný majetok, nepoznám dôvod, pre ktorý by znalec, umelo navyšoval hodnotu pozemkov mesta. Ak však súkromná firma alebo osoba získa pozemky mesta v hodnote 2.642.124,76 EUR iba za 1.037.132 EUR, napadá mi hneď viac ako 1.600.000 dobrých dôvodov. A sú to tie najlepšie a najstaršie dôvody na svete – peniaze.

Obrázok blogu


Na základe uvedených faktov je ťažké uveriť, že nikto z vedenia magistrátu nemal vedomosť o existencii viacerých znaleckých posudkov, najmä keď objednávku na každý jeden musela schváliť vedúca oddelenia správy nehnuteľností. A vedúcich pracovníkov kľúčových úsekov magistrátu si primátor Milan Ftáčnik po nástupe vymenil. A preto bez ohľadu na to, či on osobne vedel alebo nevedel o existencii ďalších znaleckých posudkov, ide o jeho "nominantov" a teda aj jeho priamu politickú zodpovednosť.

Ohľadom predaja existujú aj ďalšie zaujímavosti, ktoré vnesú trochu viac svetla do možných pohnútok niektorých aktérov tohto predaja. V ďalších častiach sa budem detailne venovať porovnaniu jednotlivých znaleckých posudkov a dokážem, že hovorca primátora Ľubomír Andrassy o týchto posudkoch verejne klame.

-----------------------------------------------------------------------

AKUTALIZOVANÉ O TRESTNÉ OZNÁMENIE

Zápisnica z podania trestného oznámenia na neznámeho páchateľa

-----------------------------------------------------------------------

Ak sa Vám môj článok na blogu páčil, prosím podporte ho hlasovaním na Vybrali SME (kliknutim sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispejete tým k zvýšeniu jeho čítanosti. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu