Koho by som volil do Petržalky a prečo

Veľa ľudí sa ma pýta, koho by som im odporúčal voliť. Ako miestny poslanec v Petržalke a mestský poslanec v Bratislave som videl a počul, čo hovoria a čo robia kolegovia poslanci. Prácu voleného zástupcu väčšina z nich neberie ako službu a tomu aj zodpovedá stav tejto spoločnosti. Ľudia, ktorí v bežnom živote sú úplne normálni, nemajú problém stať sa loajálnymi otrokmi nejakej strany alebo záujmovej skupiny. Dôvodom je možnosť prísť ľahko k peniazom a postúpiť na spoločenskom alebo profesnom rebríčku. Častokrát k tomu stačí iba poslušne hlasovať a hrať sa občas na slepého, hluchého alebo blbého. Nie je preto prekvapením, že v tejto komplikovanej a neistej dobe na túto hru pristúpi množstvo ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Charakter ľudí spoznáte v kritických situáciách. V zastupiteľstve je takýchto situácií viac než dosť, preto sa dá relatívne rýchlo a ľahko zistiť, kto kam patrí. Horšie sa to už odhaduje u ľudí, ktorí poslancami nie sú, neboli alebo ktorých nepoznáte. Preto som si časom vytvoril niekoľko pravidiel, podľa ktorých sa rozhodujem, koho voliť:

1. Volení zástupcovia by mali byť inteligentní a čestní. Ak si ale musíte vybrať, radšej volím čestnejšieho ako chytrejšieho. Informácia sa posunúť dá, charakter nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. To, ako politický systém na Slovensku nefunguje, vidíme každý deň. Preto ak bol niekto už raz zvolený a tvrdí, že sa s tým nedá nič robiť, tak ho treba vymeniť a dať tam takého, ktorý sa o to aspoň pokúsi. Ak nemám dosť preverených kandidátov, tak volím nových, ideálne bez prepojenia na politické strany, finančné skupiny alebo ľudí s veľmi pochybnou minulosťou.

3. Ak niekoho za neschopnosť a nečinnosť opätovne zvolíme, tak jeho hlavným cieľom nebude problémy riešiť, ale hľadať dôvody a výhovorky, prečo to nebolo možné, alebo prečo sa to nedalo. Ak chceme z tohto začarovaného kruhu von, je každá zmena novou šancou.

SkryťVypnúť reklamu

4. Za nezávislého človeka považujem takého, ktorý sa dokáže riadiť svojim presvedčením a obhájiť si svoj názor, aj keď s ním väčšina nesúhlasí. Nezávislí vedia byť aj ľudia v politických stranách a naopak “politické dohody a kšefty“ robia aj takí, ktorí sa hrdia statusom nezávislý. Preto treba ľudí posudzovať podľa ich práce a nie podľa toho ako sa prezentujú a prispôsobujú trendom. Nie je nič ľahšie ako sa formálne zmeniť zo stranníka na nezávislého alebo naopak.

5. Treba ísť voliť. Tí, ktorí sú pricucnutí na verejné prostriedky majú dosť peňazí. Tým pádom si vedia zaplatiť drahú predvolebnú kampaň. Takisto si zabezpečia (kúpia) skupiny prívržencov. Nízka účasť vo voľbách je živnou pôdou pokračovania takéhoto systému. Uplatiť alebo kúpiť sa nedá väčšina. Ak ale väčšina rezignuje a ignoruje voľby, tak takéto cielené kupovanie hlasov im na udržanie systému bohate postačuje. Oni majú svojich voličov istých a znechucovanie ostatných skupín im iba vyhovuje. 

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúce hodnotenia vyjadrujú môj subjektívny názor a moje osobné skúsenosti.

Kandidáti na starostu

Koalície

 Koalícia Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS

 Koalícia Sieť, SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-HÍD, Mladá Petržalka, SZ

 Koalícia SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť

Poslanci

 Obvod 1

 Obvod 2

 Obvod 3

 Obvod 4

 Obvod 5

 Obvod 6 

Mesto

Kandidáti na starostu Petržalky

Vladimír BajanURČITE NEVOLIŤ nezávislý (pred tým HZDS, Alternatíva politického realizmu, DÚ, SDK, SDKÚ, s podporou SMERu). Bol starostom Petržalky 1994 – 2005 a 2010 – 2014, bol županom BSK 2005 – 2009, bol poslancom NR SR 1992 – 2002). Posledných desať rokov býva v rodinnom dome na Trnávke. Ak sa nezmení starosta, omnoho ťažšie sa budú meniť pomery v Petržalke. Moje hlavné výhrady voči jeho osobe som už napísal v tomto článku.

SkryťVypnúť reklamu

Proti Bajanovi stojí niekoľko kandidátov. Teraz pred voľbami každý hovorí, ako je dôležité zosadiť Bajana. Zaujímavé je, že štyri roky som s týmto starostom bojoval najmä ja (videa tu).

Možno je to trochu kontroverzné, ale pri hodnotení Bajanovych vyzývateľov budem posudzovať aj sám seba. Aj pri najväčšej snahe to, samozrejme, nie je možné urobiť úplne objektívne, ale považujem to za dôležité, aby som vysvetlil, prečo kandidujem, a aby bolo možné porovnať jednotlivých kandidátov.

Ján Hrčka – nezávislý, nikdy som nebol členom žiadnej politickej strany. Kandidoval som v roku 2009 a 2010 za SaS ako nečlen, 2010 za SDKÚ, KDH, SaS, Most-HID, OKS ako nečlen z kvóra SaS). Miestny poslanec MČ Petržalka od 12/2010 a mestský poslanec v Bratislave (ako náhradník) od 03/2012. V Petržalke bývam od narodenia, viac ako 34 rokov, a navštevoval som tu škôlku na Jankolovej, Základnú školu na Záporožskej (1 a 2 ročník) a Nobelovom námestí (3 až 8 ročník), Obchodnú akadémiu na Hrobákovej (v súčasnosti Imricha Karvaša) a Ekonomickú univerzitu v Bratislave na Dolnozemskej ceste. Od roku 2003 v Petržalke podnikám. Vybudoval som tu internetovú sieť Bonet, ktorá poskytuje internet viac ako 1000 bytovým zákazníkom. Okrem toho sa snažím pomáhať komunite vo svojom okolí. Na vlastné náklady poskytujem internet škôlkam (Bohrova a Röntgenova), škôlke na Röntgenovej a základnej škole na Nobelovom námestí som daroval počítače a monitory, na Gymnáziu Alberta Einsteina som prerobil počítačovú sieť a spolu so Spojenou školou Svätej Rodiny som ich pripojil na akademickú sieť SANET. Usporadúval som futbalové turnaje, podieľal som sa na organizovaní a cenách beachvolejbalových turnajov… Za svoje hlavné prednosti považujem, že nie som zaviazaný žiadnej politickej strane, osobe alebo skupine ľudí. Všetko, čo som nadobudol, som nadobudol svojou prácou, a preto sa môžem slobodne rozhodovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Takisto je možné si pozrieť moje pôsobenie a vystupovanie ako poslanca. Dá sa skontrolovať, či je v súlade to, čo hovorím s tým, čo robím. V neposlednom rade mám veľmi široký záber vedomostí od ekonomických (stredná a vysoká škola, podnikanie), cez technické (viac ako 10 rokov sa živím ako IT technik - správca, administrátor až po právne. Mojou záľubou okrem športu je aj všeobecný pehľad. Podrobnejšie informácie o mojej práci sa dozviete na tomto blogu v jednotlivých článkoch alebo na mojej webovej stránke.

Pavel Nechala – nezávislý, advokát a spolupracovník Transparency International Slovakia. Považujem ho za dobrého kandidáta, na ktorého nemajú politické strany vplyv. Keby som nekandidoval, určite by som ho podporil a volil za starostu. Takisto oceňujem jeho prácu, ktorú robí v celoslovenskom pôsobení. Tak, ako sa on venuje celoslovenským problémom, ja sa dlhodobo venujem lokálnym problémom Bratislavy a Petržalky. Tým sa intenzívnejšie začal Pavol Nechala venovať až v máji tohto roku, keď sa rozhodol, že bude kandidovať na post starostu. Keby tieto voľby boli o poslancovi do Národnej rady, tak by som sa už dávno vzdal kandidatúry v jeho prospech. Keďže post starostu je komunálna (lokálna vec), ktorej sa na rozdiel od neho venujem dlhodobo, myslím si, že moje vedomosti, skúsenosti a pôsobenie v tejto oblasti sú relevantnejšie ako jeho.

Iveta Plšeková – MOST-HÍD (predtým DÚ, SDKÚ-DS). V rokoch 2006 – 2010 poslankyňa MČ Petržalka (predsedníčka poslaneckého klubu), v rokoch 2009 – 2013 poslankyňa Bratislavského VÚC. V prostredí politiky sa pohybovala viac ako 15 rokov, kedy bola zástupkyňou prednostky okresného úradu, v roku 2000 sa stala tajomníčkou republikovej rady DS a v tom istom roku kandidovala na primátorku Humenného za koalíciu DS, KDH a SDSS… Stretol som sa s ňou v roku 2010, keď prvýkrát kandidovala na post starostky Petržalky. Z mojich skúseností patrí k slušnejším ľuďom, ktorých som z SDKÚ stretol. Na druhej strane sa v politike pohybuje už dosť dlho. Za novú krv, lepších a nezaťažených kandidátov, považujem seba, aj Pavla Nechalu. Takisto viem, že niektoré politické strany, ktoré ju podporujú, by tak neurobili, keby neexistovali politické dohody o rozdelení určitých postov. To je to, čo považujem za najväčší problém slovenskej politiky a čo sa s podporou takýchto strán meniť nedá. Ako tieto strany dokážu robiť zákulisné dohody, sme sa presvedčili počas volebného obdobia alebo aj predvolebnej kampane. V neposlednom rade poslanci, ktorých nominovala koalícia okolo pani Plšekovej už v minulosti ukázali, že aj napriek predvolebnej kritike nemajú po voľbách problém veľmi úzko spolupracovať s pánom Bajanom. Otázka potom znie, či to všetko z ich strany nie je iba predvolebné divadlo.

Daniel Šavel – nezávislý, konateľ Bytového podniku Petržalka, kde bol na tento post dosadený ako politický nominant SMERu v marci 2011. Už koncom mája 2014 sa povrávalo, že Šavel bude kandidátom SMERu na starostu. Keďže zanačka SMER je v Bratislave skôr na príťaž, tak vo viacerých prípadoch sa zahralo divadlo, že kandidát sa “verejne predstavil“ ako nezávislý a neskôr sa SMER “rozhodol“, že mu dá podporu. Tak sa aj stalo a dnes je Daniel Šavel nezávislý s podporou SMERu. Okrem toho je zaťom známeho miliardára (v slovenských korunách) Alexandra Beljajeva, ktorý z najväčšou pravdepodobnosťou financuje jeho drahú kampaň. Alexander Beljajev sa preslávil mimo iných aj načierno postavenou haciendou v Devíne (článok tu a tu ). Šavel väčšinu života prežil v Ružinove. V júni 2008 si kúpil byt v Petržalke (Záporožská 2), kde približne tri roky býval. Od roku 2011 býva opäť mimo Petržalky. Trvalý pobyt do Petržalky si zmenil tesne pred voľbami, čo sa dá overiť v obchodnom registri tu. Na otázku, ako dlho býva v Petržalke, odpovedal, že sa tam presťahoval pred siedmimi rokmi. Zabudol však povedať, že už sa stihol medzičasom aj odsťahovať a petržalský byt dlhodobo prenajíma. Takisto v jeho životopise na stránke tu nenájdete, že pracoval pre J&T. Možno má dôvod, prečo sa hanbí priznať, že v rokoch 2009 a 2010 bol konateľom ich spoločností Lomnická s.r.o. a Kráľová hora s.r.o. Druhá spomenutá je tá, ktorej mesto za podivných okolností vymenilo majetok vo výške takmer 18,5 milióna eur, ktorý nadobudli pár rokov predtým za približne 4 milióny eur.

Marián Greksa – nezávislý (pred tým člen SaS a NOVA, v roku 2006 kandidoval za koalíciu SNS, HZDS, SF, v roku 2009, 2010 a 2012 za SaS a 2013 za NOVA). Poznáme sa z mestského zastupiteľstva. Nemyslím si, že je vhodným kandidátom na starostu.

Jozef Augustín – Agrárna strana vidieka (pred tým KDH), mestský poslanec v rokoch 2002 – 2010 za KDH.

Mária Javoreková – Právo a spravodlivosť (v roku 2012 kandidovala za SOSKA, v roku 2013 za Nový parlament).

Kristián Roman Zimmermann – nezávislý

Koalície

Predtým, než napíšem, koho by som volil, rád by som opísal, ako sa “rodili“ jednotlivé koalície.

Koalícia Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS

Rokoval som so zástupcami týchto strán, keď vznikala petržalská koalícia. Pri rokovaniach boli ochotní dať na kandidátku polovicu nestranníkov a vzdať sa akýchkoľvek politických dohôd ohľadom postov, obsadzovať pozície cez transparentné výberové konania, zverejniť koaličnú zmluvu resp. jej princípy. Viacerých nestranníkov z tejto kandidátky poznám a mám s nimi dobrú skúsenosť. Samozrejme, neviem dať ruku do ohňa za každého jedného kandidáta tejto koalície a určite niektorí nezávislí kandidáti alebo kandidáti inej koalície môžu byť rovnako dobrí alebo dokonca lepší. Preto nechcem robiť z ich kandidátky ideálnu zostavu. Ak však nepoznáte alebo nemáte dobrú referenciu na niektorých kandidátov a chcete využiť všetky svoje krúžky, tak ich radšej použite na kandidátov tejto “pravicovej“ koalície ako tej druhej. Už len to, že ich zástupcovia boli ochotní pristúpiť na takéto podmienky je veľkým krokom vpred. Na Slovensku sa totiž nenosí robiť politiku pre ľudí, bez zákulisných kšeftov a dohôd ohľadom povolebného rozdeľovania pozícií stranníckym kandidátom.

Koalícia Sieť, SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-HÍD, Mladá Petržalka, SZ

Medializované bolo najmä to, čo sa stalo na úrovni mesta. Tam KDH, NOVA, SaS a Most-Híd podpísali memorandum o spoločnom postupe vo voľbách do mesta. Motívom bola aj snaha KDH vyšachovať rozpadajúce sa SDKÚ-DS. Vyjednávač Most-Híd, Attila Horvath, mal počas rokovaní eminentný záujem, aby ich strana mala všade kontrolu nad podnikom verejno-prospešných služieb. Tie sú takzvanou komunálnou práčkou peňazí. Strana Sieť nechcela mať podľa vyjadrení svojho predsedu nič spoločné so starou pravicou, kvôli jej zlej karme. Nakoniec sa im však podarilo urobiť asi “dobrú dohodu“, lebo Most-Híd aj SaS odskočili od memoranda a vytvorili koalíciu Sieť, SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS. V Petržalke sa táto koalícia na rozdiel od mesta rozšírila aj o KDH. Predpokladám, že tento krok urobili výmenou za “uspokojenie svojich požiadaviek“. Strana zelených a Mladá Petržalka sú v tejto koalícii iba do počtu. Na druhej strane do mesta oficiálne v koalícii nejdú, ale väčšie strany “prepustili“ svoje mandáty týmto stranám. Viacerí členovia a kandidáti tejto koalície sa priam nenávidia. Nehľadali však to, čo ich rozdeľuje, ale to, čo ich spája – deľba moci, funkcií a sféry vplyvu. Napriek tomu, že sa podľa môjho názoru jedná o "kšeftársku" koalíciu, určite sa v nej nachádzajú aj dobrí kandidáti. Dostali sa tam podobne ako pani Kratochvílová a napriek tomu, že ich niekto nominoval, dokážu si zachovať svoju vnútornú integritu a nezávislosť pri rozhodovaní. Ak o nich viete, tak ich určite volte.

Koalícia SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť

Táto koalícia spolu so stranou Most-Híd boli v aktuálnom období vládnucou koalíciou. Bolo úplne jedno o čom sa hlasuje, drvivá väčšina hlasovala tak, ako sa “dohodli“. Krásnym príkladom je voľba Olivera Kríža (Mladá Petržalka) za tajomníka miestnej rady. Táto funkcia nikdy predtým neexistovala (nebola potrebná) ale keďže došlo k “politickej dohode“, tak sa vytvorila, aby mohol pán Kríž poberať 978 eur mesačne prakticky za nič. Keď už koalícia nepotrebovala hlasovanie Olivera Kríža, tak túto funkciu zrušili. Rozporuplne proti tomu pôsobí hlasovanie tých istých poslancov, keď som žiadal o udelenie súhlasu s funkciou sobášiaceho. Dva petržalské páry ma požiadali o to, aby som ich zosobášil. Funkciu sobášiaceho môže vykonávať ktorýkoľvek poslanec zastupiteľstva, ktorému na to dá zastupiteľstvo súhlas. Napriek tomu, že som verejne prisľúbil darovať odmenu za sobášenie (cca 20 eur za sobáš) petržalskej škôlke, osemkrát táto žiadosť zastupiteľstvom neprešla. Dôvod? Chceli mi dokázať, že bez nich mi neprejde zastupiteľstvom absolútne nič. Som rád, že na takejto absurdite sa dá ukázať, ako rozmýšľajú a ako sa správajú dospelí poslanci, ktorí by mali byť miestnymi elitami.

Poslanci

VOLEBNÝ OBVOD 1 – (kandiduje 27, volí sa 7)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Peter Beňa – KDS – BUDEM VOLIŤ informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://bena.blog.sme.sk

Vladimír Dolinay – NOVA – BUDEM VOLIŤ (kandidoval v roku 2010 za KDH) informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://vladimirdolinay.blog.sme.sk

Ľuboš Homola – nestranník – BUDEM VOLIŤ - v roku 2013 kandidoval za Zmenu zdola

Ján Hrčka – nestranník, pôvodne som nechcel kandidovať za poslanca miestneho zastupiteľstva. Pri rokovaniach o petržalskej koalícii strany Zmena zdola, OĽaNO, NOVA, OKS, KDS a SaS boli ochotné dať na kandidátku polovicu nestranníkov a vzdať sa akýchkoľvek politických dohôd ohľadom postov. Strana SaS nakoniec skončila v koalícii so stranami, ktoré na toto neboli ochotné pristúpiť. Zvyšné strany zachovali túto filozofiu, a preto som sa rozhodol ich podporiť svojou účasťou na kandidátke, aby som im tak pomohol.

Ľubica Janegová – NOVA – BUDEM VOLIŤ - kandidovala v roku 2013 za NOVA

Andrej Mikula – NOVA - informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://andrejmikula.blog.sme.sk/

Jozef Vydra – nestraník – BUDEM VOLIŤ - kandidoval v roku 2013 za Zmenu zdola. Poznám ho z čias, keď som budoval internet pre bytových zákazníkov. Bol veľmi ústretový a ochotný napriek tomu, že ich domácnosť o pripojenie nemala záujem.

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

Maroš Buberník – Mladá Petržalka – člen komisie kultúry, mládeže a športu v Petržalke, do ktorého ho nominoval Oliver Kríž. Zaujímavé je, že klub SaS-OKS, ktorého som bol členom si nemohol nominovať nikoho. Nie, že by mi to vadilo, len to poukazuje na skutočnosť, ako sa takéto posty rozdeľujú tým “správnym“. Nepoznám ho, môže byť OK, ale projekt Mladá Petržalka, u mňa nevzbudzuje žiadnu dôveru.

Peter Cmorej – SaS viac informácií o ňom na jeho blogu http://cmorej.blog.sme.sk

Denisa Jančovičová – Mladá Petržalka, Nepoznám ju, má 20 rokov. Môže byť OK, ale projekt Mladá Petržalka, u mňa nevzbudzuje žiadnu dôveru.

Martin Jóna – SZ – NEVOLIŤ – štatutár Strany zelených. V rokoch 2006 – 2010 poslanec miestneho zastupiteľstva Rača. Martin Jóna má vo všetkých firmách v obchodnom registri trvalý pobyt v Rači. V registri strán ma tiež trvalý pobyt v Rači. Minulý rok v župných voľbách mal uvedený trvalý pobyt na Beňadickej 2, tento rok to už je na Beňadickej 3. Trvalý pobyt v registri osôb alebo strán sa mu nezmenil. Pravdepodobne ho prispôsobuje podľa toho, ako práve potrebuje. Na jeho príklade sa dá krásne ukázať, ako funguje princíp politických strán. Človek, ktorý v Petržalke nebýval a nezdržoval sa tu, dostal v župných voľbách vďaka koalícii 3500 hlasov. Na porovnanie ja, ktorý celý život žijem v Petržalke a snažím sa robiť čo najviac pre svoje okolie, som dostal hlasov 3100. Samozrejme, viac ako 90% hlasov dostal vďaka koalícii. Preto strany aj kandidáti vedia, že najdôležitejšia vo voľbách je veľká koalícia a je prakticky jedno, koho táto koalícia nominuje. Ľudia volia podľa strán, nie podľa toho o koho ide (viac o tom v tomto článku http://janohrcka.blog.sme.sk/c/340815/Volit-ci-nevolit.html). Samozrejme, tento princíp sa najlepšie uplatňuje v najväčšej mestskej časti, lebo tu sa ľudia prakticky nepoznajú. Zaujímavá je aj transformácia jeho povolania. Kým v roku 2006 bol informatik, minulý rok bol pracovník samosprávy (robí asistenta starostovi Rače), tak teraz je z neho ekologický aktivista :). Som si istý, že ja mám bližšie ku kozmonautovi, ako on k ekologickému aktivistovi. Ale dobre to znie a dajú sa na tom ľahko získať vo voľbách hlasy.

Branislav Puliš – KDH -

Jakub Šimek -

Michal VičanBUDEM VOLIŤ osobne poznám ešte z čias základnej školy. V tom čase sa jednalo o úplne normálneho chalana s veľkým rešpektom medzi vrstovníkmi. Viem, že sa dlhodobo venuje trénovaniu bojových športov. Ľudia, ktorých poznám, a ktorých si vážim majú o ňom veľmi dobrú mienku. Ako sa od základnej školy zmenil, povedať neviem a tiež ťažko povedať, aký bude poslanec. Dlhodobo má však svoje meno v komunite, a preto som zvedavý, čo s ním spraví, ak sa stane poslancom.

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Ľubomír Haluška -

Andrej Hazucha – SMER -

Karol Király – SNS -

Daniela LengyelováNEVOLIŤ - SMER, osobné sklamanie. Poznal som ju ešte pred tým, než sme sa stretli v zastupiteľstve. V bežnom živote na mňa pôsobila veľmi dobre, ale jej hlasovanie a konanie bolo na nerozoznanie od hocijakého iného člena SMERu. Keď som pri dotácii 20 000 eur pre FC Petržalka upozorňoval, že školy a škôlky nemajú peniaze, tak bez zaváhania zahlasovala za dotáciu. Neskôr sa nám školník na rade školy sťažoval, že žiarovky musia kupovať z 2% daní, lebo peniaze nemajú ani na prevádzku. Tak som jej pripomenul dotáciu pre FC Petržalku a vyzval ju, nech skúsi vysvetliť, prečo tam peniaze máme, keď chýbajú na základné veci v školách a škôlkach. Daná situácia bola pre ňu viditeľne trápna. Napriek tomu, neskôr opätovne bez zaváhania zahlasovala za ďalšiu dotáciu. Je pre mňa príkladom, ako človek, ktorý v normálnom živote môže byť dobrý rodič, sused alebo kamarát sa v politike zmení na poslušného žoldniera.

Daniel ŠavelNEVOLIŤ – kandiduje za starostu, tam je rozpísané detailnejšie vysvetlenie

Andrej TurzoNEVOLIŤ – SNS, poslušný člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Na zastupiteľstve takmer neviditeľný, ale pri hlasovaniach sa na ňho koalícia mohla spoľahnúť, bez ohľadu na to, o čom sa hlasovalo.

Pavel Vlček – asi SZ (2010 kandidoval za Stranu zelených, 2013 kandidoval za SOSKA)

INÉ STRANY

Zdenka Beňová – ĽSNS - V roku 2013 kandidovala v župných voľbách za ĽSNS.

Tomáš Lučenči – DS v roku 2010 kandidoval ako nezávislý kandidát

Jana Nagy – 99%

NEKA

Michal Matuška - nezávislý

Martin Miškov NEVOLIŤ – veľmi zlá osobná skúsenosť. Kandidoval v roku 2010 za SaS ako nečlen, na kandidátku ho pretlačil jeho brat, vtedajší minister hospodárstva a podpredseda SaS Juraj Miškov, v roku 2012 kandidoval za stranu +1 hlas (dnes Lepšia štvrť). V roku 2013 člen a kandidát strany NOVA. Po voľbách 2010 prebehol spolu s poslancami Most-Híd a vytvorili koalíciu so SMERom. Ako odmenu za to dostal pozíciu zástupcu starostu. Je vzorovým príkladom, že aj noví a mladí ľudia, ktorí v minulosti nezastávali verejnú funkciu, sa dokážu veľmi rýchlo “prispôsobiť" starému systému.

Dušan Smolka – nezávislý, občianska iniciatíva NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Síce ho nepoznám, ale viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

VOLEBNÝ OBVOD 2 – (kandiduje 21, volí sa 5)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Janka Dulayová – NOVA -

Ivan Lučanič – KDS – VOLIL BY SOM - pred tým SDKÚ. Stretával som sa s ním počas kampane aj počas rokovaní. Celú dobu hovoril veľmi otvorene a priamočiaro.

Viliam Ovsepian – NOVA – v roku 2013 kandidoval za NOVA

Elena Pätoprstá VOLIL BY SOM – poznáme sa zo zastupiteľstva. Je známa aktivistka. Videl som aj jej prácu počas stretávania sa s občanmi. Napriek tomu, že vie byť občas veľmi tvrdohlavá, tak má naozaj úprimnú snahu, aby samospráva fungovala transparentne, a aby čo najviac komunikovala s občanmi.

Michal SkalníkVOLIL BY SOM – nestranník. Poznám ho približne pol roka. Je veľmi šikovný a pomáhal mi s kampaňou.

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

Peter Ďurčan -

Ján Karman – SaS – v roku 2013 kandidoval a stal sa poslancom župy za SaS.

Juraj Kríž – Mládá Petržalka - brat Olivera Kríža. Poslanec Petržalky v rokoch 2006 až 2010 za SDKÚ. Zvolený bol ako 19-ročný. V roku 2010 kandidoval ako nezávislý. Nepoznám ho, ale je jedným z troch zakladajúcich členov strany Mladá Petržalka. Tento projekt u mňa nevzbudzuje žiadnu dôveru.

Michal Prešinský -

Ivan Uhlár -

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Augustín ArnoldNEVOLIŤ – SMER - poslušný člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Na zastupiteľstve takmer neviditeľný, ale pri hlasovaniach sa naňho koalícia mohla spoľahnúť, bez ohľadu na to, o čom sa hlasovalo.

Slavomír Jasaň – SMER – pravdepodobne syn Viliama Jasaňa, okresného šéfa SMERu v Petržalke a poslanca Národnej rady SR.

Roman Malovec – SZ – kandidoval v roku 2014 do europarlamentu za Stranu zelených

Richard Rikkon – SMS -

Juraj Vrablanský – SNS -

INÉ STRANY

Martin Burian – Právo a spravodlivosť

Marián Chmelár – Ľudová strana Naše Slovensko, kandidoval za túto stranu aj v župných voľbách

Soňa Kikušová – Nový parlament, v roku 2012 kandidovala za Právo a spravodlivosť, v roku 2013 členka ústrednej volebnej komisie za Priamu demokraciu

Jana Lachkovičová – Právo a spravodlivosť, v roku 2014 kandidovala do eurovolieb za Priamu demokraciu,

NEKA

Vladimír GalloNEVOLIŤ – nezávislý, v roku 2010 kandidoval ako nezávislý. Vo všetkých nevýhodných veciach hlasoval s koalíciou. Typický príklad nezávislého kandidáta, ktorý je na nerozoznanie od stranníckeho. Hlasoval za všetky nevýhodné veci tak, ako koalícia chcela. V minulosti bol členom SDKÚ.

Milan Molnár – nezávislý, občianska iniciatíva NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Síce ho nepoznám, ale viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

VOLEBNÝ OBVOD 3 – (kandiduje 27, volí sa 7)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Martin Dinuš – OKS, mestský poslanec.

Juraj KleinVOLIL BY SOM – nestraník, kandidoval v roku 2010 za koalíciu SDKÚ, SaS, Most-HID, OKS. Predtým som ho nepoznal. Príklad toho, že šikovní a charakterní ľudia sa dajú nájsť aj medzi novými kandidátmi.

Patrik PajanVOLIL BY SOM - nestranník. Stretol som sa s ním na verejnom stretnutí a počas kampane.

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

Ján BučanNEVOLIŤ – veľmi zlá osobná skúsenosť. Pracovná metóda politické dohody a obchody. Jemu sa to samozrejme javí ako normálne, lebo tak to vždy fungovalo. Zrkadlom jeho charakteru a rozmýšľania je situácia okolo odmeny kontrolóra. Ten zvykol mať každý štvrťrok odmenu cca 5%. Koncom roka 2013 dal člen klubu SDKÚ (po konzultácii a dohode s Bučanom) návrh na nulovú odmenu z dôvodu, že odmena ja za prácu naviac a kontrolór podľa nich žiadnu prácu naviac nerobí. Začiatkom roka 2014 začali koaličné rokovania medzi KDH a SDKÚ, a kontrolór bol vyjednávač za KDH (je členom KDH). V roku 2014 prišiel Jano Bučan iniciatívne s návrhom na odmenu kontrolórovi vo výške 7% (viac ako v predchádzajúcich rokoch). Dôvodom nebola zmena kvality práce kontrolóra, ale to, aby sa mu ľahšie rokovalo. Takto to vysvetľoval ďalšiemu členovi klubu.

Miloš Čambal -

Vladislav Chaloupka -

Ľuboš Kačírek -

Tomáš MikusNEVOLIŤ - Mladá Petržalka. Nepoznám ho, ale je jedným z troch zakladajúcich členov strany Mladá Petržalka. Tento projekt u mňa nevzbudzuje žiadnu dôveru.

Michal Radosa VOLIL BY SOM - Sieť – predtým SDKÚ, poslanec zastupiteľstva za SDKÚ v rokuch 2006 – 2014. V roku 2006 mohol byť vicestarostom Petržalky, ale prepustil túto funkciu inému členovi SDKÚ. Veľmi pracovitý človek. Odborne zdatný. Vytknúť by som mu vedel možno jedno-dve hlasovania (jedno z nich je Technopol tu, kde na druhýkrát už zahlasova za, i keď dodnes netuším prečo). Napriek tomu ho považujem za dobrého kandidáta na poslanca zastupiteľstva.

Ľubica ŠkorvanekováNEVOLIŤ - SDKÚ – veľmi zlá osobná skúsenosť. Na zastupiteľstve toho moc nepovedala. Pôvodne mala byť vicestarostkou. Zhodou okolností tri mesiace po tom, čo sa stala majiteľkou a konateľkou firmy Black Apple s.r.o. začala poskytovať služby externá komunikácia a marketing pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť za 1500 eur/mesačne. Bratislavská vodárenská bola 2011 až 2014 riadená ľuďmi z SDKÚ na základe politických dohôd.

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Adrián ArpaiNEVOLIŤ - Lepšia štvrť – NEVOLIŤ v roku 2009 kandidoval za MOST-HÍD v Ružinove, v roku 2010 za MOST-HÍD v Petržalke. Odporúčam si tu prečítať históriu tejto strany. V roku 2010 spolu s ďalšími členmi MOST-HÍD a Martinom Miškovom vytvorili koalíciu so stranou SMER. Martin Miškov sa stal vicestarostom a Adrián Arpai predsedom dozornej rady Bytového podniku Petržalka. Jeho povolanie tiež zaznamenalo “transformáciu“. Kým v roku 2009 a 2010 bol projektový manažér, tak teraz kandiduje ako environmentálny manažér.

Milan Borguľa – SMER – poslanec – napriek tomu, že veľakrát hlasoval s koalíciou, na moje prekvapenia práve tento pán dokázal v niektorých prípadoch nezahlasovať za niektoré dopredu dohodnuté veci alebo hlasovať odlišne od celého klubu. Priznám sa, že takéto konanie som skôr očakával od pána Kovára alebo pani Legyelovej.

Andrea Bratislavská – SNS

Zuzana Ďurišová -

Ján Gajdoš -

Ján Gréner - SNS

Norbert Part -

INÉ STRANY

Miloš Fiľo – Právo a spravodlivosť, v roku 2012 kandidovala do NRSR za Právo a spravodlivosť

Július Hauser – Národ a Spravodlivosť, v roku 2010 kandidoval do NRSR za SNS a v roku 2013 do VÚC za Národ a spravodlivosť

Branislav Kubica – Právo a spravodlivosť

Marcel Slávik – Nezávislé fórum, v roku 2009 kandidoval do VÚC za Most-HÍD, v roku 2010 v komunálnych voľbách za nezávislé fórum a v roku 2012 za Stranu slobodné slovo – Nory Mojsejovej. Realizuje sa prostredníctvom Združenia domových samospráv, Petržalského okrášľovacieho spolku a Petržalský Central park.

Michal Valachovič – Európska demokratická strana, kandidoval za túto stranu aj v Eurovoľbách v roku 2014.

NEKA

Miloš Černák – nezávislý – člen SNS, takisto zo začiatku hlasoval ako celý klub (SMER-SNS-MOST-HID). Postupom času sa z neho stal taký malý rebel a dovolil si kritizovať niektoré kroky, nehlasovať tak ako klub. Priznám sa, že takéto konanie som skôr očakával od pána Kovára alebo pani Legyelovej.

Jozef Korbel – nezávislý

Miroslav Lažo – nezávislý, bývalý hokejista

Antonín Polách – nezávislý

VOLEBNÝ OBVOD 4 – (kandiduje 21, volí sa 5)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Peter HochschornerVOLIL BY SOM - Zmena zdola – kandidoval za Zmenu zdola v roku 2010 aj 2013. Miestny a mestský poslanec. Tréner a otec slovenských olympionikov bratov Hochschornerovcov.

Pavel Škoda – OKS -

Peter Takáč – NOVA -

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

Marián Dragúň – KDH – miestny poslanec za KDH v rokoch 2006 až 2010

Anna Dyttertová – KDH – mestská poslankyňa za KDH v rokoch 2006 až 2014, v období 2006 až 2010 námestníčka primátora. Čo sa týka môjho pôsobenia v meste, tak som mal s pani Dyttertovej dobrý pocit. V období, kedy som bol poslancom ja, hlasovala a vyjadrovala sa veľmi korektne.

Adam Greksa – SaS – informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://adamgreksa.blog.sme.sk

Marek Kovačič – Mladá Petržalka - Nepoznám ho, môže byť OK, ale vzhľadom k tomu, že poznám projekt Mladá Petržalka, tak by som ho preventívne nevolil. Viac o projekte Mladá Petržalka tu.

Lucia Štrauchová -

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Ivana AntošováNEVOLIŤ - SMER – predtým MOST-HÍD, poslušný člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Na zastupiteľstve takmer nehovorila. Pri hlasovaniach sa na ňu koalícia mohla spoľahnúť, bez ohľadu na to, o čom sa hlasovalo.

Roman MasárNEVOLIŤ – SMER – zástupca starostu a člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Argumenty zo zastupiteľstva pod jeho vedením boli vzorovým príkladom nezáujmu. Po troch rokoch vo funkcii ani netušil, aké je kvórum na prijatie uznesení a podobne.

Peter Mikloš

Daniela Palúchová – SMER v roku 2010 kandidovala za SMER v Ružinove

Pavol RužičkaNEVOLIŤ – SMER - poslušný člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Na zastupiteľstve úplne neviditeľný (myslím, že za štyri roky nikdy nič nepovedal), ale pri hlasovaniach sa na ňho koalícia mohla spoľahnúť, bez ohľadu na to, o čom sa hlasovalo.

INÉ STRANY

Eva Gašparíková – Národ a spravodlivosť, v roku 2009 kandidovala do VÚC za stranu SNS a v rokoch 2012 kandidovala do NRSR a v roku 2013 kandidovala do VÚC za stranu Národ a spravodlivosť,

Jakub Kuruc VOLIL BY SOM - Európska demokratická strana. Ako nadšenec sa angažuje v rôznych iniciatívacha a občianských združeniach. Jedným z nich je aj Bratislavskom okrášľovacom spolok, ktorého sponzorom je aj J&T. Informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://jakubkuruc.blog.sme.sk . Mám naňho dobré refrencie od spoločných známych. Zaujíma sa o históriu bunkre a podobne. 

NEKA

Martin KuglaVOLIL BY SOM - nezávislý, v 90 rokoch predseda Sociálnodemokratickej mládeže Slovenska, a istý čas aj podpredseda sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS). Už 12 rokov je mimo politiky a dlhodobo sa angažuje ako aktivista. Vedie iniciatívu Za efektívnu a ekologickú dopravu, angažuje sa v projekte "Central park" a ďalšie. Jeho verejno-prospešné aktivitiy sú podrobnejšie rozpísané na tejto adrese.

Michal Milata – nezávislý, angažuje sa v Bratislavskom okrášľovacom spolku. Informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://michalmilata.blog.sme.sk

Marián Miškanin – nezávislý, v minulých voľbách kandidát na starostu Petržalky za SMER. Keď bol Milan Ftáčnik starosta, tak bol prednostom jeho úradu. Keď sa stal Milan Ftáčnik primátorom, tak bol riaditeľom jeho kancelárie. Z tejto pozície išiel na post viceprezidenta Slovenskej komory znalcov.

Oto Naď – nezávislý

Petr Orság – nezávislý, občianska iniciatíva NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Síce ho nepoznám, ale viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

Milan Vetrák – nezávislý, v rokoch 2011 – 2012 predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Asistent niekoľkých poslancov NRSR.

VOLEBNÝ OBVOD 5 – (kandiduje 27, volí sa 5)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Jozef Chajdiak – NOVA

Pavel ŠestákVOLIL BY SOM - nestranník, v roku 2010 kandidoval za Zmenu zdola. Občianské združenie Za zeleň Petržalky

Michal Šula – NOVA, člen Občianskej demokratickej mládeže (ODM) v Bratislave.

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

Oľga AdamčiakováNEVOLIŤ – SDKÚ - Petržalské noviny – mám s ňou veľmi zlú osobnú skúsenosť. Pani nedokázala zahlasovať ani za úplne banálne principiálne veci. Za "politické dohody" hlasovala bez zaváhania.

Michal BaranovičNEVOLIŤ – SDKÚ, prvý podpredseda miestneho zväzu SDKÚ v Petržalke. Bývalý majiteľ Petržalských novín. V súčasnosti ich vlastní jeho bývalá manželka. Nepoznám ho osobne, ale rozhodne neodporúčam voliť. V čase, keď bol spoluvlastníkom Petržalských novín, tak približne jednu tretinu vlastnila manželka starostu Darina Bajanová. Prevod na Darinu Belanovú (Baranovičovú) pokladám iba ako formálny, aby nikto nemohol poukazovať na prepojenie. Preto si myslím, že tak ako on, tak aj starosta Bajan majú v novinách stále významný vplyv a slúžia ako propaganda, vďaka ktorej má Bajan omnoho lepšie renomé, než si záslúži. Svedčí o tom aj fakt, že oficiálny list starostu pre obyvateľov Jasovskej roznášali do schránok zamestnanci Petržalských novín.

Gabriel GažiNEVOLIŤ - SDKÚ – veľmi zlá osobná skúsenosť. Dal návrh na nulovú odmenu kontrolórovi, ale keď rokovali o koalícii a predseda klubu navrhol odmenu 8%, tak bol ticho. Dôvod bol, aby sa im lepšie s KDH vyjednávalo...

Jarmila Gonzalez Lemus – predtým Jarmila Baková (v roku 2003 DS tajomníčka), potom SDKÚ, Pracovala u Kaníka na ministerstve sociálnych vecí a rodiny, ...

Alexander Patkoló - asi syn bývaleho predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS)

Alexandra Petrisková – KDH, poslankyňa v rokoch 2006 - 2010

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Lena Bočkayová - nestranník

Ľudmila Farkašovská – SMER (pôvodne Slobodné Fórum). Dlhodobo býva v Rusovciach. Občas dokáže zahlasovať inak ako SMER, dokáže dokonca klásť aj kritické otázky, ale, bohužiaľ, v rozhodujúcich hlasovaniach robí to, čo strana prikáže

Matúš Ganzarčík – SNS

Vladimír KovárNEVOLIŤ - SMER, veľmi chytrý pán, bývalý prezident MENSA Slovensko – bohužiaľ, na zastupiteľstve hlasuje na nerozoznanie od priemerného člena SMERu. Ďalší príklad človeka, ktorého som poznal predtým, a ktorého si po odbornej stránke vážim, ale nechápem ako mohol toľkokrát vedome hlasovať za nevýhodné a nesprávne veci.

Denisa Krásna – SNS

Dominik Svetík – predseda futbalového klubu ISKRA

INÉ STRANY

Mária Javoreková – Právo a spravodlivosť (pôvodne SOSKA (2012), Nový parlament (2013))

Jaroslav Kucek - TIP

Dominika Marošiová – Právo a spravodlivosť (pôvodne Nový parlamnet (2013))

Katarína Mračková – Nový parlament (pôvodne MOST-HID)

Pavel Pětioký – 99%

NEKA

Jana HrehorováVOLIL BY SOM - nezávislá, Budatko

Peter Kadlec – nezávislý, občianska iniciatíva NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Síce ho nepoznám, ale viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

Dušan OravskýVOLIL BY SOM nezávislý, informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://dusanoravsky.blog.sme.sk . Napriek tomu, že som sa ním stretol iba raz, jeho profil (práca v minulosti) mi najviac pripomína človeka, ktorý sa angažuje vo svojom okolí.

Marián Sim – nezávislý

Kristián Roman Zimmerman – nezávislý. Kandiduje aj za starostu. Informácie o ňom sa dajú nájsť na jeho blogu http://romanzimmermann.blog.sme.sk

Filip ŠtefaničkaNEVOLIŤ - (pôvodne MOST-HID) – veľmi zlá osobná skúsenosť. Hneď po voľbách za “funkcie a možnosti" prebehli všetci z Most-Híd k SMERu a celé volebné obdobie si veľmi dobre rozumeli. Hlavne, keď išlo o úplne nezmyselné a nevýhodné veci.

Silvia VnenkováNEVOLIŤ - Petržalské noviny – videl som ju iba raz vystúpiť, na verejnom zhromaždení ohľadom DOMINA a čítal som pár jej článkov. Je súčasťou občianskej iniciatívy NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

VOLEBNÝ OBVOD 6 – (kandiduje 20, volí sa 5)

KOALÍCIA (Zmena zdola, NOVA, OĽaNO, OKS, KDS)

Žofia HargašováVOLIL BY SOM – nestranník. Pani Hargašovú poznám zo stretnutí zo zástupcami vlastníkov a petičiarov domu Jasovská, ktorí bojujú proti stavbe DOMINO. Táto podivná stavba sa realizuje iba 12 metrov od ich domu. Každý, kto si vyskúša to, čo ona, pochopí, prečo je potrebné, aby sa zmenilo vedenie Petržalky.

Peter HolýVOLIL BY SOM - nestranník

Miroslava Makovníková – nestranník

Lýdia Ovečková VOLIL BY SOM – nestranník, podpredsedníčka občianskeho združenia Petržalské ihriská. Poznám jej záslužnú prácu, ako aj prácu v zastupiteľstve zakladateľky tohto združenia Ivany Brezinskej, ktorá bola v tomto volebnom období poslankyňou.

KOALÍCIA (Sieť, SDKÚ, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-HID, SZ)

David Běhal - SaS

Michal Fiala – KDH, kandidoval za KDH v roku 2010

Alica HájkováVOLIL BY SOM – nestranník, kandidovala v roku 2010 za koalíciu SDKÚ, SaS, Most-HID, OKS z kvóra SaS. Nemá problém povedať, čo si myslí a hlasovať podľa seba.

Oliver KrížNEVOLIŤ – Mladá Petržalka – veľmi zlá osobná skúsenosť. V rokoch 2006 – 2010 poslanec mesta za SDKÚ a neskôr pôsobil v klube OK. V rokoch 2010 – 2014 poslanec miestneho a mestského zastupiteľstva ako nezávislý. Určite je veľmi šikovný. Problém je, že typickým príkladom starej politickej školy, ktorá dohodne a zahlasuje za hocičo. Je alergický na slovo transparentnosť a nikdy nezverejnil koľko ho stála kampaň pred štyrmi rokmi, koľko ho stála mediálna propagácia značky Mladá Petržalka v medzivolebnom období (pôvodne ako občianske združenie) a koľko stojí tohtoročná kampaň. Tak isto nezverejnil, kto tú kampaň platil. Som si istý, že žiadna politická strana neinvestovala v Petržalke do komunálnych volieb za posledných 5 rokov toľko, koľko Mladá Petržalka. Veľmi dobre si rozumie s poslancami, ktorí rovnako ako on zahlasujú za čokoľvek, čo sa “politicky dohodlo“. Ako dokáže hospodáriť s mestskými peniazmi, ukázal pri predaji pozemkov na Solivárskej. Tu je o tom článok.

Pavol Sovič -

KOALÍCIA (SMER, SNS, SMS, SDS, SZS, Lepšia Štvrť)

Tomáš Jozaniak -

Michal Miličevič - SNS

Vladimír Pálfi -

Róbert Tkáčik -

Bronislav WeiglNEVOLIŤ – člen predstavenstva DPB. Šikovný človek ale poslušný člen koalície (SMER, SNS, MOST-HID) v zastupiteľstve. Pri hlasovaniach sa na ňho koalícia mohla spoľahnúť, bez ohľadu na to, o čom sa hlasovalo.

INÉ STRANY

Peter Kapusta – Právo a spravodlivosť

Jozef Niejadlik – Eúropska demokratická strana

NEKA

Zuzana Bezáková – nezávislá,

Beáta Novomeská - VOLIL BY SOM – nezávislá. Beátu poznám približne jeden a pol roka. Je síce idealistka, ale poznám ju ako čestného človeka. Napriek tomu, že nemám v niektorých veciach rovnaký svetonázor, myslím si, že bude konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, čo je ďaleko viac ako dnes robí väčšina poslancov.

Beáta Renertová – nezávislá, je to bývala basketbalistka a dlhoročná basketbalová trénerka. Je súčasťou občianskej iniciatívy NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

Nadežda Sěvská – Stěpaněnko – nezávislá, občianska iniciatíva NEZÁVISLÁ PETRŽALKA podporujúca Bajana. Síce ju nepoznám, ale viacero ľudí, ktorí pred štyrmi rokmi kandidovali za túto iniciatívu, sú alebo v minulosti boli na vysokých postoch u starostu Bajana.

Mesto

Keďže som nestihol spraviť návod, koho voliť do mesta, tak iba dávam odkazy, ktoré sú na viac ako 90% totožné s mojím názorom

Táňa Kratochvílová

Marek Páva

Ján Bodnár

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu