Kryje primátor korupciu a rodinkárstvo?

Písmo: A- | A+

Veľakrát som počul, že magistrát hlavného mesta neriadi primátor Milan Ftáčnik. Sám som zažil niekoľko situácií, pri ktorých nemal posledné slovo alebo jeho názoru úradníci neprikladali žiadnu dôležitosť. Vďaka jeho ochote komunikovať a nekonfliktnému štýlu riadenia som chcel veriť, že tomu tak nie je. To, čo sa stalo pred posledným zastupiteľstvom, ma ale definitívne presvedčilo, že primátor Milan Ftáčnik je nesvojprávna bábka, ktorej úlohou je zakryť kšefty na magistráte. Inak si neviem vysvetliť, že radový zamestnanec v prítomnosti primátora verejne odmietne poskytnúť poslancom oficiálny súbor, aby dokázal, že nepodvádza pri losovaní znalcov. Primátor, ktorý bol priamo svedkom porušovania ním vydaného etického kódexu neurobil nič. Ak teda nerátam, že sklopil uši, stiahol chvost a začal celú situáciu absurdným spôsobom obhajovať. Úvodná časť bohužiaľ nie je zachytená na kamere, ale následná diskusia o nej už áno. Na konci článku si ju môžete pozrieť a posúdiť "logické" argumenty primátora doc. RNDr. Milana Ftáčnika CSc.

Kto riadi magistrát?

Začalo to nájdením chyby v súbore, ktorým sa na magistráte losujú znalci. Táto chyba spôsobovala, že jeden znalec bol preukázateľne nevylosovateľný (podrobnejšie informácie v tomto článku). Ako zázrakom, sa však vedúcemu oddelenia, Ivanovi Krištofovi, darilo tohto znalca opakovane vylosovať. Aby nemohlo dôjsť k zahladeniu stôp, rozhodol som sa, že o kópiu súboru požiadam tesne pred februárovým zastupiteľstvom. S poslancami Osuským a Bendíkom, ktorých som o chybe informoval, sme si išli vypýtať problémový súbor. Na naše veľké prekvapenie nám ho vedúci oddelenia odmietol dať. Zdôvodňoval to tým, že naňho pripravujeme "búdu". Argumenty, že ide o oficiálny súbor magistrátu, na ktorý máme nárok a ak je súbor v poriadku, tak sa nemá čoho báť, nezaberali. Na upozornenie, že pôjdeme zavolať primátora reagoval doslovne: "Kľudne, nech sa páči."

Ftacnik_verejna_kontrola_2.jpg

Ako vyzerá verejná kontrola

Išiel som za primátorom s upozornením na vážne podozrenie, že na magistráte dochádza k podvodom pri losovaní. Povedal som mu, že z tohto dôvodu chceme od vedúceho oddelenia losovací program a on nám ho odmieta nakopírovať. Požiadal som ho, aby zjednal nápravu. Po príchode primátora vedúci oddelenia opakovane tvrdil, že súbor neposkytne, lebo naňho pripravujeme "búdu". Pridal aj výhovorku, že majú zákaz vkladať cudzie USB kľúče do magistrátnych notebookov. Na môj návrh, aby požadovaný súbor nakopíroval na svoj USB kľúč, iba zopakoval, že ho nedá. Vtedy primátor prišiel s "geniálnym nápadom" ako ukázať, že svoj predvolebný slogan "Otvorím magistrát verejnej kontrole" myslel naozaj vážne. Navrhol, aby sme prišli na druhý deň ráno do jeho kancelárie a tam uvedený súbor prekontrolovali. Upozornil som ho, že zajtra bude súbor určite v poriadku a svojim konaním znemožňuje poslaneckú kontrolu. Primátor odvrkol, že sme si vybrali nevhodný čas a že každú chviľu začne zastupiteľstvo. Mimochodom, o tom, kedy presne začne zastupiteľstvo, rozhoduje práve on. Takto vyzerá v praxi transparentnosť na magistráte.

Kto je Ivan Krištof

Ivan KrištofVedel som, že Ivan Krištof má na magistráte privilegované postavenie. Netušil som však, že je nedotknuteľný. Po tejto skúsenosti narástol môj záujem zistiť o ňom viac informácií. Zvedavosť sa vyplatila a výsledky dopadli nad moje očakávania. Je úspešným podnikateľom a vlastní viaceré spoločnosti z oblasti developerstva, realitného trhu, kúpy a predaja nehnuteľností (tu je zoznam). Vo viacerých vykonáva riadiaciu funkciu konateľa alebo člena predstavenstva. Ako vedúci oddelenia správy nehnuteľného majetku má lukratívny prístup ku všetkým dôležitým informáciám ohľadom majetku mesta Bratislavy. V súčasnosti, keď je snahou primátora predať čokoľvek, vrátane Kamenného námestia, určite dokáže svoje skúsenosti adekvátne využiť. Okrem svojej podnikateľskej aktivity má aj politické ambície a kontakty. V roku 2010 sa uchádzal o post poslanca Starého mesta ako kandidát strany SMER-SD (zoznam kandidátov). Jeho meno je spomínané aj v kauze letákov na luxusné domy, ktoré sa objavili v roku 2009 v Národnej rade. Krištofova mama tam v tom čase, zhodou okolností za prvej ficovej vlády, pracovala na organizačnom oddelení (tu je o tom článok). Blysol sa aj na magistráte, keď dokázal pre SMER, v záhadnom nočnom hlasovaní, vyobchodovať kompletnú podporu poslancov za SDKÚ a MOST-HÍD (tu je článok aj video).

Nehnuteľnosti mesta ohodnocuje firma Krištofovho kamaráta

Pri nájomných zmluvách zanedbáva svoje povinnosti, čím mestu vznikajú ročné straty vo výške niekoľko stotisíc eur. Poukazuje na to najnovšia správa hlavného kontrolóra (tu je materiál). Naopak, ako vedúcisprávy nehnuteľného majetku sa výrazne angažuje pri predajoch. Odkedy bol poverený vedením oddelenia (júl 2012), začal objednávať znalecké posudky vo firme STATUS Plus s.r.o., v ktorej majiteľom a konateľom je Ing. Igor Grebáč. Ing. Igor Grebáč a Ivan Krištof spolu podnikajú a figurujú vo viacerých firmách (viď schéma pod odstavcom). Znalecké posudky pre mesto vypracováva znalkyňa Ing. Iveta Grebáčová, manželka Ing. Igora Grebáča. Ona svojim "odborným okom" stanovuje ceny nehnuteľností, za ktoré mesto následne predáva. O tom, že dôležitejšie ako bonita pozemku, je na Slovensku "bonita" znalca, svedčí kauza pozemkov pod hotelom Hilton. V nej sa v závislosti od znalca cena tých istých pozemkov v tom istom čase pohybovala od 210 do 640 eur/m2 (tu je článok). Firma STATUS Plus s.r.o. začala prvýkrát dodávať posudky pre magistrát v septembri 2012. Bolo to dva mesiace po poverení Krištofa vedením oddelenia, hoci primátor opakovane tvrdil, že magistrát nikoho nepreferuje a pracuje dlhodobo s tými istými znalcami. Čerešničkou na torte je etický kódex zamestnanca (z novembra 2013), ktorý mal podľa primátora skoncovať s korupciou. Podľa neho "Zamestnanec nezadržiava informácie, ktoré majú byť riadne zverejnené" a “Zamestnanec bezodkladne oznámi svojmu nadriadenému a etickému kancelárovi akýkolvek reálny alebo možný konflikt záujmov.“ Stavím ročný plat poslanca, že reálny alebo možný konflikt záujmov Ivan Krištof nenahlásil.

Na magistráte podnikajú aj iní

Ivan Krištof nie je jediný zástupca riaditeľa magistrátu, ktorý popri namáhavej a vyčerpávajúcej práci riadiaceho pracovníka stíha ešte súkromné podnikateľské aktivity. V poslednom čísle Bratislavských novín sa spomína zástupkyňa riaditeľa a vedúca oddelenia územných systémov Ing. arch. Jela Plencnerová. Práca na magistráte jej zrejme výrazným spôsobom pomohla vylepšiť efektivitu vlastného podnikania. V spoločnosti JELA s.r.o., kde je jediná majiteľka a konateľka, dokázala v roku 2013 bez akýchkoľvek zamestnancov alebo brigádnikov "pretaviť" 83% svojich príjmov na zisk. Bol to najefektívnejší kalendárny rok v histórii jej firmy, ktorá bola založená v roku 2007. Zarážujúce je, že hlavným predmetom činnosti jej spoločnosti je projektová a poradenská činnosť, ktorá je najviac závislá od ľudskej práce. Tým pádom mýtus o úradníkoch, ktorí pracujú pomaly a neefektívne evidentne neplatí všade. Zvláštne na tom je, že takto šikovní dokážu byť zväčša iba riadiaci pracovníci, a to spravidla vtedy, keď súčanse vo verejnej aj súkromnej sfére vykonávajú rovnakú alebo obdobnú činnosť.

Tu si môžete pozrieť zostrih k spomínanému problému losovania znalcov na zastupiteľstve dňa 06.03.2014. Napriek tomu, že sa jedná o dlhšie video, stojí za to si ho pozrieť. Málokedy je lepšia príležitosť vidieť primátora hrať sa pred kamerami na nechápavého.

Politici sa najviac boja verejnej kontorly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu