Na čo si dávať pozor pri komunálnych voľbách a ako znova nezvoliť kšeftárov.

Keďže v komunálnej politike pôsobím štvrtý rok, rozhodol som sa napísať pár rád pre voličov, ako sa nenechať pri voľbách oblafnúť. Politici sú totiž vo svojom predvolebnom divadle čoraz vynaliezavejší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

1) Zabudnite na vaše obľúbené strany

Ak niekto volí v komunálnych voľbách napríklad Most-Híd, pretože má rád Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú alebo Františka Šebeja, robí chybu. Komunálny Most-Híd má viac spoločné so SMERom, než so svojou parlamentnou verziou. Ak chcete voliť svoju obľúbenú parlamentnú stranu, venujte pol hodinu prezretiu si toho ako funguje vo vašom meste/štvrti. Napríklad Most-Híd v Petržalke po voľbách v roku 2010 išiel do koalície so stranami SMER-SD, SNS a HZD. Poslanec Adrián Arpai za prebehnutie k tejto koalícii dostal miesto predsedu dozornej rady Bytového podniku Petržalka a Filip Štefanička sa za odmenu stal predsedom finančnej komisie. Najlepší obchod ale uzavrel Martin Miškov (brat exministra hospodárstva Juraja Miškova). Ten za svoje prebehnutie dostal pozíciu vicestarostu. V komunáli vôbec nejde o stranícke tričká ale o “ekonomické záujmy“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2) Neorientujte sa podľa podpory strán

Čakáte pred voľbami koho podporí vaša strana, akého kandidáta odhalí ako najschopnejšieho? A potom sa divíte, že vybrali toho najhoršieho… Prestaňte si ťukať na čelo a pochopte, že stranám pri hľadaní podpory vôbec nejde o schopnosti kandidáta a jeho česť. SIEŤ bez problémov podporila veľko-koaličných kandidátov proti občianskym kandidátom, ktorí vo svojich štvrtiach dlhodobo pracujú. Dôvodom boli “dobré koaličné dohody“. Síce som nebol pri konkrétnych rokovaniach, no viem si ich živo predstaviť. Keď politické strany rokovali so mnou, tak som sa veľa dozvedel. Hlavný vyjednávač strany Most-Híd Attila Horváth mal obrovský záujem, aby v rámci koaličnej dohody dostala strana pod svoju kontrolu podnik verejno-prospešných služieb. Samozrejme nie preto, že by im záležalo na čistote a poriadku v meste. Dôvodom je to, že tento podnik sa na komunálnej úrovni považuje za “práčku peňazí”.

SkryťVypnúť reklamu

3) Dajte si pozor na úžasné názvy

Nezávislá. Lepšia. Mladá. Zbystrite pozornosť, ak niekto klope na Vašu prvú signálnu sústavu. Napríklad iniciatíva Nezávislá Petržalka by sa kľudne mohla volať BAJANOVI NOMINANTI. V roku 2010 na jej kandidátke boli Bajanov syn, vedúca jeho kancelárie, riaditeľ domu kultúry, vedúci oddelenia a bývalá vedúca oddelenia na miestnom úrade, atď. Alebo Mladá Petržalka, ktorá sa prezentuje buď ako občianské združenie, alebo ako politická strana – podľa toho, čo je práve výhodnejšie. Je to projekt bývalého člena SDKÚ-DS a poslanca Olivera Kríža, ktorému starosta Bajan vymyslel novú funkciu, keď koalícia potrebovala jeho hlas. Za tajomníka miestnej rady dostával 978 eur mesačne prakticky za nič. Táto funkcia pritom v Petržalke nikdy neexistovala a hneď po jeho odvolaní aj zanikla. Zlatý život politických “aktivistov”.

SkryťVypnúť reklamu

4) Pozor na malé klamstvá

Na kandidátnej listine nájdete v kolónke povolanie pramálo podnikateľov a mnoho aktivistov. Môže to pôsobiť, že sa aktivisti konečne hromadne hlásia o politickú účasť, vo veľa prípadoch však ide o zavádzanie. Dajte si tú námahu a pozrite si informácie o poslancoch pred tým, než pôjdete voliť. Napríklad už spomínaný Adrián Arpai bol v rokoch 2009 a 2010 projektový manažér a zrazu sa stal "enviromentálny aktivista", hoci v tejto oblasti podniká. Ďalším dobrým príkladom je Martin Jóna - Strana zelených. Kým v roku 2006 bol informatik, minulý rok bol pracovník samosprávy (robí asistena starostovi Rače), tak zrazu precitol na "ekologického aktivistu" :). Bežný pracovník samosprávy alebo ekologický aktivista asi nezvykne požičať svojej strane viac ako 155 000 eur na obdobie vyše štyroch rokov, tak ako to urobil Jóna. Ak nechcete voliť falošných aktivistov a v zastupiteľstve nájsť “podnikateľov“, nespoliehajte sa na značky za menom.

SkryťVypnúť reklamu

5) Nezávislosť sa nedá kúpiť

Protistranícky trend v spoločnosti pochopili aj straníci a viacerí kandidujú ako nezávislí. Docielili to čo chceli – nezávislý sa zrazu nezdá nikto. Pochopiteľne, pokiaľ nevenujete pár minút prevereniu ich minulosti. Nerezignujte na to a porovanajte si “nezávislých” kandidátov. Je veľký rozdiel medzi “nezávislým” kandidátom na starostu Rusoviec Dušanom Antošom (SDKÚ-DS) obvineným z pozemkových podvodov a občianskou kandidátkou na starostku Karlovej Vsi Danou Čahojovou. Nezávislý je dnes aj Marián Miškanin, ktorý v roku 2010 kandidoval na starostu Petržalky za SMER-SD a od roku 2007 do roku 2012 pracoval na politických funkciách u Milana Ftáčnika.

Inými slovami – nenechajte sa oblafnúť. To je najdôležitejšie pravidlo pred komunálnými voľbami. Venujte prosím hodinu svojho času na to, aby ste spravili dobré rozhodnutie, ktoré ovplyvní fungovanie vášho mesta na ďalšie štyri roky.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu