Podvody na bratislavskom magistráte

Podľa vyhlásení primátora Milana Ftáčnika funguje bratislavský magistrát transparentne. Ako sa hovorí: "Papier znesie všetko" a obzvlášť na Slovensku to platí viac než kdekoľvek inde v civilizovanej Európe. Aj keby už vyhláseniam slovenských politikov nemal nikto veriť, je potrebné si pravidelne pripomínať, čo tieto vyhlásenia v skutočnosti znamenajú. Ukážeme si preto, ako sá dá na magistráte sfalšovať zmluva, na základe ktorej sa robí obstarávanie v hodnote presahujúcej 30 miliónov eur. Tak isto si podrobnejšie rozoberieme, ako je možné náhodným výberom, elektronickou formou opakovane vyberať znalca, ktorého ale "vďaka" chybe programu nebolo možné vybrať ani raz alebo takého, ktorý sa v zozname ani len nenachádza.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Falšovanie pri verejnom obstarávaní za 33 až 36 miliónov eur

27. júna 2013 vyhlásil magistrát vo vestníku obstarávanie služieb v hodnote 28 až 30 miliónov eur bez DPH, čo v praxi predstavuje náklady pre mesto vo výške 33 až 36 miliónov eur, keďže mesto nemá v tomto prípade status platcu DPH (tu je dokument). Na otázku, z akého právneho titulu magistrát obstaráva túto zákazku prišla odpoveď, že na základe mandátnej zmluvy (tu je odpoveď magistrátu). Ďalej z oficiálnych odpovedí vyplýva, že predmetná mandátna zmluva bola údajne podpísaná všetkými zúčastnenými stranami dňa 26.06.2013. Tu je oficiálna odpoveďtu originál zmluvy. Spravidla býva dátum podpísania na zmluve vytlačený. Zvláštnosťou tejto zmluvy je dátum vyplnený pečiatkou. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že v čase podpisovania zmluvy ešte nikto netušil, aký dátum na zmluve bude uvedený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po oslovení ostatných zmluvných strán som zistil, že zmluva bola postupne podpisovaná od 24.07.2013 do 23.08.2013!!! (tu sú odpovede). Z jednej z odpovedí sa dozvedáme, že zmluva dňa 24.07.2013 nebola ešte podpísaná primátorom Milanom Ftáčnikom: "Na zmluve chýbal podpis zástupcu mesta ...". Kým pred tým som si mohol myslieť, že primátor štandardne podpisuje zmluvy na 36 miliónové obstarávanie bez uvedenia dátumu, na základe uvedeného je jasné, že podpisuje zmluvy so spätným dátumom, čo je ešte horšie. Napriek tomu, že "na magistráte sa došlé písomnosti evidujú v spisových obaloch, na ktorých sa zaznamenáva pohyb spisu počas celej doby vybavovania až do jeho archivácie", tak ako "napotvoru" práve pri tomto spise sa na obal zabudlo (tu je citovaná odpoveď). Z hľadiska korektnosti treba povedať, že primátor nikdy nezatajoval žiadny z dokumentov a pri konfrontovaní s týmito skutočnosťami narovinu priznal, že zmluva bola podpisovaná podstatne neskôr ako 26.06.2013. Napriek tomu však túto skutočnosť asi nepovažoval za vážnejší problém, keďže žiadne dôsledky voči zodpovedným osobám nevyvodil. Zopár ďalších informácií k tomuto obstarávaniu sa dozviete z predchádzajúceho článku na mojom blogu.

SkryťVypnúť reklamu

Losovanie nevylosovateľného

Kým prvý prípad nie je jediný svojho druhu na Slovensku, tak opakované vylosovanie znalca, ktorého nie je možné vylosovať na základe chyby losovacieho programu, alebo dokonca vylosovať znalca, ktorý v zozname ani nie je, je určite unikát bratislavského magistrátu. Ba dokonca každé toto losovanie má údajne aj troch očitých svedkov (viď stanovisko k bodu 4 na konci tejto odpovede). Keďže o tom neexistuje žiadny písomný záznam, tak nie je možné zistiť, ktoré konkrétne osoby sa na tomto zúčastnili (viď stanoviská k bodom 3, 4, 5 a 6 v tejto odpovedi). Je to ale veľká škoda, inak by sme vedeli dátum aj mená svedkov, čo by uľahčilo vyhlásenie kancelárie vedúceho oddelenia za pútne miesto, keďže sa tam preukázateľne dejú zázraky a to dokonca opakovane.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme pekne od začiatku. Na základe uznesenia 639/2012 zo dňa 27.06.2012 sa na vypracovanie znaleckých posudkov pri predajoch a nájmoch nehnuteľností znalci elektronicky losujú náhodným výberom (tu je uznesenie). Toto uznesenie sa údajne plní od 15.02.2013 (tu je informácia o losovaní). V prípade, že by program, ktorý náhodne vyberá znalcov (tu je informácie o ňom), pracoval správne, bolo by prakticky nemožné dokázať, že sa znalci nelosujú, ale sa prideľujú na základe iného kľúča. Našťastie však Murphyho zákony fungujú dokonale a "soudruzi z NDR udělali chybu". Vďaka tejto chybe sa znalec Dušan Holík nedá vylosovať. Tu je excelovský súbor, prostredníctvom ktorého úradníci náhodným výberom losujú znalcov. Teno súbor bol z magistrátu získaný na základe infozákona (tu je potvrdenie). Môžete losovať koľkokrát len chcete (stlačením klávesy F9), nikdy sa vám nepodarí vylosovať číslo 9, ktoré má pridelené znalec Dušan Holík. Je to spôsobené neúmyselnou chybou, ktorú pravdepodobne spravil autor. Takáto chyba sa dá ľahko prehliadnuť. Keby sa však tento súbor naozaj používal na losovanie znalcov, nemohol by byť znalec Dušan Holík vylosovaný minimálne 6 krát, o čom svedčia vyhotovené objednávky na jeho meno (tu je zredukovaný súbor s objednávkami). Kde je chyba a ako k nej pravdepodobne prišlo rozpíšem v nasledujúcom článku. Ďalšou zaujmovasťou je "vylosovanie" znalca Petra Kapustu (tu je znalecký posudok), ktorý ani nie je v zozname znlacov, z ktorých sa losuje. O tom, že dve znalkyne z deväťčlenného zoznamu, pani Silvia Gerčáková a pani Iveta Grebáčová, sú spoločníčky a konateľky znaleckej firmy STATUS Plus s.r.o. už ani nehovorím (tu je výpis z obchodného registra).

SkryťVypnúť reklamu

Všetko, čo je tu uvedené sú preukázateľné fakty. Čo sa ale potom obstaráva na magistráte transparentne, ak je možné sfalšovať dátum podpísania zmluvy na 30 miliónov eur? Čo sa na magistráte vyberá poctivým výberovým konaním, keď náhodný výber na znalecké posudky je podvod? Odpoveď je jednoduchá. Prakticky nič. Ani transparentne, ani poctivo. Tí, čo zasponzorovali volebnú kampaň, sa nejakým spôsobom potrebujú dostať späť k svojim peniazom a samozrejme aj k adekvátnemu zisku. Zmeniť sa to dá iba vo voľbách.

Ak Vás môj článok na blogu zaujal, prosím podporte ho hlasovaním na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispejete tým k zvýšeniu jeho čítanosti. Ďakujem.

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu