Jeho vrch Elbrus (5642 m n. m.) bol istý čas považovaný za najvyšší bod Európy. Práve zložitý reliéf prispel k multietnickosti tejto oblasti. Podľa starej dagestanskej legendy raz boží prorok zostúpil na zem s plnými vakmi jazykov a ako šiel, rozdeľoval národom jazyky. Na kaukazských kopcoch sa však potkol, zlomil si nohu a nahnevaný vysypal z vaku všetko, čo mu tam zostalo so slovami: Tu máte, rozdeľte si sami. Na území 6 štátov (Rusko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko, Turecko, Irán) a rozlohe približne 10-krát väčšej ako Slovensko žije viac ako 50 etnických skupín, ktoré sú rozdielne nielen svojimi črtami a jazykom, ale aj kultúrou, históriou, či náboženstvom. Jazykovo možno miestnych obyvateľov rozdeliť do 3 rodín: kaukazskej (napr. Gruzínci), indoeurópskej (Arménci) a altajskej (Azerbajdžanci). Zaujímavosťou je aj výskyt tzv. kaukazských Grékov, či horských židov. Z náboženského hľadiska sú tu zastúpené rôzne odnože kresťanstva a sunnitský islam. Nachádzajú sa tu:
3 medzinárodne neuznané štáty (resp. len čiastočne uznané):
Náhorný Karabach, Južné Osetsko, Abcházia.
11 autonómnych oblastí:
Ruské: Adygejsko, Čečensko, Dagestan, Ingušsko, Kabardsko – Balkarsko, Severné Osetsko – Alánsko, Karačajsko – Čerkesko,
Gruzínske: Adžarsko, Južné Osetsko, Abcházsko
Azerbajdžanské: Nachičevan

Táto oblasť sa bohužiaľ nezviditeľnila krásnou prírodou, ale skôr vojnovými konfliktmi, ktorých príčinami boli hlavne snahy o osamostatnenie. V 90. rokoch to boli dve Čečensko – ruské vojny, v nedávnej minulosti napr. vojna medzi Južným Osetskom a Gruzínskom (2008) a množstvo menších konfliktov, ktoré si vyžiadali niekoľko tisícok obetí a množstvo materiálnych škôd. Počet obetí možno žiaľ dnes už len odhadovať a ich počet nie je konečný. V severnej časti Kaukazu stále funguje islamská teroristická organizácia Kaukazský emirát.




Zdroje info: