Inak napísané: keby natiahneme všetky naše značené turistické trasy, tak sa v pohode dostaneme do stredu Zeme a naspäť.
Prvý turistický klub na našom území vznikol už v roku 1860 – Sitniansky klub v Banskej Štiavnici. Pre porovnanie pravdepodobne prvý turistický spolok na svete vznikol v roku 1815 v Škótsku.
Za prvú značenú trasu u nás sa považuje turistický chodník ku chate pri štôlni Gedeon v Hodrušskej doline z roku 1874.
V súčasnosti máme na Slovensku viac ako 400 turistických klubov (miestnych odborov KST) s viac ako 20 000 členmi.
Pásové značenie turistických trás sa používa u nás už od roku 1921, v tom čase sa však používali aj farby: čierna, hnedá, ružová a fialová. Od r. 1958 existuje jednotná smernica značenia turistických trás: farby červená, modrá, zelená, žltá – toto zoradenie farieb je aj podľa dôležitosti, od najdlhších a najdôležitejších po najkratšie lokálne trasy, biela farba slúži na zvýraznenie.
O chodníky sa v súčasnosti stará Klub slovenských turistov, konkrétne dobrovoľní značkári. Žlté smerovníky treba obnovovať každých 6 rokov, značenie každé 3 roky. V priemere obnoví značkár ročne 15 – 20 km trás. Na Slovensku existuje 40 značkárskych komisií a asi 400 vyškolených značkárov. Pri veľkom množstve trás je niekedy komplikované udržiavať všetky v 100 % stave.
Veľké množstvo slovenských pohorí má na niektorých svojich vrchoch, či zaujímavých miestach umiestnenú schránku so zošitom, kam sa môže podpísať každý turista, ktorý toto miesto navštívil.

V súčasnosti je veľmi populárne budovanie náučných chodníkov. Tie sú doplnené už väčšinou o zastávky s informačnými tabuľami. Sú s rôznym zameraním: lesnícke, banícke, historické, botanické, geologické atď. Ich počet neustále stúpa, v roku 2007 ich bolo 230, dnes ich možno počítať na niekoľko stoviek.
Fenoménom je tiež budovanie cyklotrás, ktorých už máme u nás až 1274 s dĺžkou viac ako 16 000 km.
Na slovenských stredných a základných školách, či v centrách voľného času funguje množstvo turistických krúžkov. Možno ich počítať na stovky (sám jeden vediem).
Pri spoznávaní prírody je aj na Slovensku stále veľmi populárna hra geocaching – hľadanie „pokladu“ pomocou geografických súradníc.
Malé Slovensko má naozaj rôznorodé typy krajín a nádhernú prírodu, čomu nasvedčuje to, že máme až 9 národných parkov 14 chránených krajinných oblastí.
PS:
Turistické mapy celého Slovenska sú dostupné aj v elektronickej podobe: https://mapy.hiking.sk/
Cyklomapy sú dostupné tiež online: https://www.freemap.sk/?map=8/48.707140/19.499500&layers=C
V tomto článku som sa zameral na pozitívne stránky turistiky na Slovensku. Samozrejme existujú bohužiaľ aj tzv. pseudoturisti, ktorí po sebe zanechávajú kopec odpadu, či dokonca sa vyžívajú v ničení a vandalizme.

Zdroje:
http://www.kst.sk/images/stories/2013/kniha/Pohlad_do__dejin_znacenia.pdf
http://www.geopark.sk/Upload/Slovensko/naucne-chodniky-web.pdf
https://hiking.sk/hk/ar/3755/turisticke_znacenie_slovensko.html