
V Devínskej Novej Vsi je to teraz populárna téma. Potom ako bol z preberania úplatku obvinený jeden súčasný a jeden bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva a potom ako starosta mestskej časti Ing. Vladimír Mráz naznačil, že je možné, že do aféry sú zapletení aj ďalší poslanci, každý čaká aký bude ďalší vývoj. Tvorcovia webovej stránky aktuálne zareagovali a zverejnili na stránke uvedenú anketu. Otázka je, či to bola šťastná voľba. Výsledok je totiž katastrofálny, pretože naznačuje, že úplatkárstvo je medzi poslancami v Devínskej Novej Vsi úplne bežným javom. Dovolím si povedať, že je to nezmysel.
Na toto svoje tvrdenie mám hneď niekoľko dôvodov:
Bežný občan sa vo svojom živote so svojim poslancom nikdy nestretne. Málokto vôbec vie mená poslancov vo svojom zastupiteľskom zbore. Ťažko dať niekomu úplatok, keď s dotyčným vôbec neprídem do styku.
Bežný občan nemá dôvod dávať poslancovi úplatky. Úplatok väčšinou dávame vtedy, keď chceme ovplyvniť niečie rozhodnutie v náš prospech. Lekárovi, keď chceme dobré ošetrenie, policajtovi, keď sa chceme vyhnúť pokute, úradníkovi, keď chceme kladné posúdenie svojej žiadosti, starostovi, keď chceme rozhodnutie v náš prospech. Ale za čo poslancovi? Poslanci málokedy rozhodujú o konkrétnych žiadostiach jednotlivých občanov. Tie väčšinou posudzujú úradníci a rozhoduje o nich starosta obce. V zastupiteľstve sa rozhoduje iba o najzávažnejších individuálnych žiadostiach, ak ide napríklad o kúpu obecného majetku. Ale koľko z tých štyridsiatich, čo kladne odpovedali na anketovú otázku žiadali o kúpu obecného majetku?
Poslanci nerozhodujú individuálne, ale v zbore. To znamená, že na schválenie nejakej občanovej žiadosti nestačí iba súhlas podplateného poslanca, ale je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny poslancov. Takže napríklad v Devínskej Novej Vsi by nestačilo podplatiť jedného, ale bolo by nutné podplatiť až 13 poslancov, pretože zastupiteľstvo tam má 24 členov. Alebo by bolo nutné podplatiť takého poslanca, ktorí by ďalších 12 vedel presvedčiť. Nehovorím, že je to nemožné, ale je to dosť málo pravdepodobné.
V neposlednom rade hovorí za mňa aj moja skúsenosť. Bol som poslancom miestneho zastupiteľstva v Devínskej Novej Vsi a aj mestského zastupiteľstva Bratislavy dosť dlhé obdobie. Za ten čas mi ani jeden jediný občan neponúkol úplatok, aby som pre neho vybavil to alebo ono. Nemyslím si, že ja som bol výnimkou, pretože tú istú skúsenosť mali aj moji priatelia.
Netvrdím, že korupcia poslancov neexistuje. Koniec koncov, polícia tvrdí, že poslanca Jozefa Molnára prichytila priamo pri preberaní úplatku. Následné vyšetrovanie ukáže a nezávislý súd rozhodne o tom, či je vinný a či je vinný ešte niekto ďalší. To nespochybňujem. Tvrdím však, že ide o výnimočnú vec. Aspoň v Devínskej Novej Vsi, ktorú veľmi dobre poznám. Ak sa niekto snaží naznačiť opak, môže to mať niekoľko dôvodov. Buď ide o neznalosť veci, o nešikovnosť, alebo o zámer. Ovplyvniť výsledky ankety, kde hlasuje dokopy 100 ľudí je totiž veľmi jednoduché. Bežný čitateľ však berie výsledok ako fakt. A prečo by mal potom veriť svojim voleným zástupcom, keď ho anonymní spoluobčania v ankete presviedčajú, že sú to všetci úplatkári? Prečo by mal vôbec veriť v zastupiteľskú demokraciu, keď podľa oficiálnej stránky mestskej časti tak evidentne zlyhala? Prečo by mal vôbec ísť k voľbám, keď sa aj tak dostanú do funkcií iba ľudia, ktorým ide o korytá a vlastné vrecko? A keď toto všetko chce svojim občanom nahovoriť oficiálna stránka mestskej časti, je mi z toho smutno.