Ján Žatko
Politika Vyhraj voľby a môžeš všetko
Dúfal som, že tento výrok patrí už histórii. Žiaľ, poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy potvrdili, že nepatrí.
Konzervatívec v politike aj v živote. Zoznam autorových rubrík: Devínska Nová Ves, Rozhovory, Bratislava, Politika, Kanada, Osobnosti, Príroda, Zaujímavosti, Fotografie, Súkromné, Nezaradené
Dúfal som, že tento výrok patrí už histórii. Žiaľ, poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy potvrdili, že nepatrí.
Európsky parlament pred týždňom podporil kontroverzný návrh komisie na obnovu prírody. A čo na to strana Smer?
Včera zarezonovala v médiách správa, že bratislavské KDH navrhuje zaviesť v Bratislave MHD pre Bratislavčanov zadarmo.
V nedeľu 17. 11. 2019 sa na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi nedostane cez hranice do Rakúska nik bez výjazdnej doložky. Víkend zatvorených hraníc pripomína časy neslobody, keď nás delila od slobodného sveta železná opona.
Devínska Nová Ves je okrajová mestská časť Bratislavy. Napriek tomu tu od minulého víkendu môžete na vlastné oči uvidieť množstvo zvierat divo žijúcich v slovenských lesoch. Zo železného šrotu ich vytvoril miestny kutil.
Pred týždňom pobúril verejnosť fakt, že aktivistov Greenpeace, ktorí vyliezli na ťažnú vežu v areáli bane v Novákoch, aby protestovali proti ťažbe a spaľovaniu uhlia, začali stíhať väzobne. Nie vždy je však štát taký dôsledný.
Popri všetkých lapsusoch, ktoré nám naša politická reprezentácia ponúka takmer denne ako na bežiacom páse, sa kauza výrubu lesa na Devínskej Kobyle môže zdať nepodstatná. Nie je to však tak. Na Kobyle ide o veľa.
Vraví sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Niekedy sa ale nešťastiu dá predchádzať. Žiaľ, zo skúseností vieme, že kompetentní začnú často konať až vtedy, keď je neskoro. Je hrozné, ak na to doplatia deti.
Rád cestujem. Na mojich potulkách neznámymi miestami rád zablúdim aj do galérie alebo múzea. Taký úžasný zážitok, aký som zažil pri návšteve Múzea colníctva a finančnej správy v mojej Devínskej Novej Vsi, som však už dávno nemal.
Toto je rebríček 50 najlepšie zarábajúcich politikov Slovenska zostavený na základe ich majetkových priznaní zverejnených na stránke Národnej rady Slovenskej republiky.
Ešte pred týždňom to vyzeralo na nečakanú revolúciu v Smere. Až 26 poslancov Smeru nepodporilo návrh svojho predsedu Roberta Fica na zmrazenie poslaneckých platov. Dušan Jarjabek si dokonca dovolil jeho návrh verejne kritizovať.
Asi nie je na Slovensku politik, ktorý by sklamal svojich sympatizantov tak rýchlo ako predseda Siete Radoslav Procházka. On sám si to asi najlepšie uvedomuje a preto Sieť prichádza s novým vizuálom, novým logom a novým heslom.
V uplynulých dvoch týždňoch sa slovenská politická scéna poriadne otriasala. V skúške ohňom zlyhali hlavne dvaja politici. Jedným bol súčasný premiér Robert Fico a druhým politik, v ktorom ešte pred rokom mnohí videli budúceho premiéra. Radoslav Procházka.
Zmyslom televíznych politických diskusií by malo byť priniesť divákovi čo najviac informácií o zmýšľaní a konaní jednotlivých politikov. Moderátor by sa v nich mal snažiť klásť politikovi aj nepríjemné otázky. Ale v žiadnom prípade by sa nemal stavať do úlohy sudcu alebo politického protivníka. Tak ako televízny moderátor Peter Bielik, ktorý opäť raz dostal za úlohu doraziť nepohodlného politika. Tentoraz sa obeťou mal stať Ján Figeľ.
Národná rada Slovenskej republiky je jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky. Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi. Toľko citát z ústavy. Medzi tými 150 poslancami, ktorí nás zastupujú v parlamente, sú rôzni ľudia. Je medzi nimi veľa géniov, ktorí popri svojej poslaneckej práci stíhajú ešte niekoľko ďalších zamestnaní. Sú medzi nimi poctivci skoro so stopercentnou dochádzkou, ale aj absentéri. Vášniví diskutéri, ale aj tiché ryby. Typickým príkladom tých posledných je Michal Lukša.
Smer sa rúti do záhuby. Nie, nie je to zásluha opozície. Je to zásluha samotného Smeru. Už tri dni sa politici v Národnej rade predvádzajú a hašteria o kauze Váhostav-SK. Kauze, v ktorej je vážne podozrenie, že mecenáš strany Smer okradol stovky živnostníkov a ich rodiny a pokojne buduje za ich peniaze svoju luxusnú rezidenciu na Bahamách. Vládny Smer namiesto toho aby hasil ich problémy, namiesto toho aby poslanci rokovali o riešeniach, preberá otázku, kto je za ich problémy zodpovedný. Pritom zlodej kričí, chyťte zlodeja.
Predstavte si, že ste sa rozhodli kúpiť si auto. Vybrali ste si značku, aj konkrétnu verziu. Vaše vysnívané autíčko ponúkajú hneď dve renomované predajne na tej istej ulici. Obe sú seriózne firmy, žiaden pochybný díler. Jedna ponúka auto za 20 tisíc, druhá to isté auto za 10 tisíc eur. Na dôvažok, v tej druhej predajni ešte máte možnosť, že 90% z ceny auta vám preplatí bohatý filantrop z Ameriky, takže v konečnom dôsledku vás vaše vysnívané auto stojí iba tisíc eur. Pre ktoré auto sa rozhodnete? Pre to za 20 tisíc, alebo pre to za tisíc eur?
A je to tu. To, čo sme si viacerí iba potichu šepkali, je už nahlas vonku. Konečne to prvýkrát verejne priznal aj politik vládnej strany. Slovensku nevládne Smer. Slovensku vládnu finančné skupiny, ktoré sa skrývajú v jeho pozadí.
Sulíkovci, nebite ma. To, že Richard Sulík dopomohol k tomu, že dnes nám tu vládne zlodejská banda, netvrdím ja. To tvrdí Richardove politické dieťa Igor Matovič. Ste prekvapení? Ja tiež.
Viete, kto je najbohatším politikom Slovenska? Alebo presnejšie, ktorý slovenský politik mal podľa svojho oficiálneho priznania najväčší príjem v roku 2013? Ak tipujete Pavla Pašku, ste úplne vedľa. Okrem svojho poslaneckého platu oficiálne totiž v roku 2013 nemal žiaden ďalší príjem. Státisíce eur z jeho vysoko ziskovej firmy Komed pravdepodobne šli na charitu a nie do jeho vrecka. Ak tipujete Roberta Fica, ste tiež vedľa. Je síce pravda, že dokáže získať milióny vlastnou hlavou, ale to bolo už dávno. Ak tipujete ministra financií Petra Kažimíra, takmer ste trafili.