Vyhrali sme, zvyknite si

Demokracia by sa dala charakterizovať aj ako vláda väčšiny pri rešpektovaní práv menšiny. Je tomu už viac ako 10 rokov, čo takáto charakteristika dostala na Slovensku po tzv. noci dlhých nožov v slovenskom parlamente vážnu trhlinu. Vladimír Mečiar splnil svoj sľub zo Zlatej Idky a prevalcoval, čo sa dalo. Dnes už náš Vladko nie je tým, čím býval. Darmo je, nič netrvá večne. Má ale svojich učenlivých nasledovníkov. Na počudovanie, nie sú iba z jeho rodného hniezda, ale aj z radov tých, ktorí boli kedysi valcovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Bratislava je od pádu komunizmu výrazne pravicová. Ukázalo sa to i v posledných komunálnych voľbách. Vládne strany ťahali na úrovni mesta aj na úrovni mestských častí za kratší povraz. Stalo sa tak aj v mestskej časti Devínska Nová Ves. Voľby tu vyhrala s prevahou koalícia SDKÚ-DS, SZ, ktorá získala 9 poslaneckých mandátov z celkového počtu 24. Vládne strany SMER, ĽS-HZDS a SNS napriek tomu, že vytvorili širokú koalíciu, do ktorej pribrali aj Demokratickú stranu Slovenska, získali spolu iba 5 mandátov. Ten istý počet získali kandidáti Nezávislého fóra. O jeden mandát menej získali kandidáti KDH a poslaneckú zostavu uzatvára poslankyňa, ktorá kandidovala ako nezávislá na základe podpisov občanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už prvé pracovné rokovanie miestneho zastupiteľstva v januári jasne naznačilo, ako sú karty rozdané. Poslanecké kluby SDKÚ-DS a NF hlasovali ako jeden muž a keďže majú spoločne 14 hlasov z 24, výsledok bol vopred jasný. Ukázalo sa to už pri voľbe komisií miestneho zastupiteľstva. To, že všetkých deväť predsedníckych miest v pracovných komisiách pripadlo týmto dvom poslaneckým klubom, by sa ešte ako tak dalo chápať. Vyhrali, chcú vládnuť. Tomu, kto by to predsa len nepochopil to vysvetlil predseda Komisie financií, podnikania, cestovného ruchu a legislatívy JUDr. Miloslav Šimkovič: "Funkcia predsedu komisie je funkciou politickou, predsedovia plnia volebný program svojej strany." Nepochopiteľné veci sa začali diať až pri voľbe členov komisií. Poslanci neboli zaraďovaní do komisií podľa svojej odbornosti a podľa záujmu pracovať v určitej komisii, ale podľa návrhov predsedov. A tak napríklad Ing. Peter Rajkovič z KDH nebol zvolený do komisie výstavby, architektúry, územného plánu a dopravy v ktorej v minulosti pracoval, v ktorej naďalej chcel pracovať a ktorá zodpovedá jeho odbornej kvalifikácii. Jeho klub dokonca nemá v tejto komisii žiadne zastúpenie. Pripomína vám to niečo? Aj mne. V roku 1994 tak boli v národnej rade nepohodlní opoziční poslanci nasilu zaradení do výboru pre životné prostredie a vytvoril sa tak tzv. "trestný" výbor.

SkryťVypnúť reklamu

O celkovej formálnosti hlasovania svedčí aj prerieknutie predsedu komisie športu Milana Jecka, ktorý ešte pred hlasovaním o členoch jeho komisie povedal: "Komisia športu má deväť členov, päť poslancov a štyroch odborníkov." Predpoveď mu vyšla, presne tak sa stalo. Ako vidno, nielen počasie vedia slovenskí politici veľmi dobre predpovedať. Najtrápnejšia situácia nastala, keď sa hlasovalo o členoch komisie mládeže, vzdelávania a školstva. Napriek tomu, že poslankyňa Ing. Mgr. Mária Syneková otvorene vyhlásila, že ona ako učiteľka a nestraníčka šla do komunálnych volieb hlavne kvôli tomu, aby pomohla zlepšiť stav v tejto oblasti, predseda uvedenej komisie Jozef Hrabina neprejavil o jej účasť v komisii záujem. Nakoniec sa o členstve pani poslankyne v komisii predsa len hlasovalo. Členovia klubu SDKÚ-DS, SZ ju jednotne nepodporili. Ani slovko zdôvodnenia alebo vysvetlenia, čo im na dotyčnej poslankyni vadí. V tomto jedinom prípade však hlasovacia mašinéria zlyhala. Poslanci za NF pravdepodobne už na takéto hlasovanie nemali žalúdok a zdvihli ruky na jej podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri doplňovaní členov komisií z radov občanov však už dohody medzi "vládnou koalíciou" zase fungovali. Počet občanov neposlancov v komisiách bol oproti minulosti výrazne znížený. A aj tí, ktorí sa do komisií dostali, boli všetci až na jednu výnimku nominantami dvoch víťazných klubov. Možno, že odborníkov v DNV poznajú iba poslanci za SDKÚ-DS, SZ a NF. Alebo je vysvetlením veta starostu mestskej časti Ing. Vladimíra Mráza, citujem: "Je to jednoducho zodpovednosť tých ľudí, ktorí keď dostali do rúk to veslo ako poslanci a zložili sľub, chcú ho mať pevne v rukách a nechcú pripustiť aby odborná verejnosť mohla prevalcovať ich rozhodnutia." Nuž prevalcovať rozhodnutia poslancov sa nedá. Komisie nemajú totiž žiadne rozhodovacie právomoci. Majú iba poradnú a kontrolnú úlohu. Žeby práve toto bol kameň úrazu? Žeby práve preto bola odborná verejnosť v komisiách nežiadúca?

SkryťVypnúť reklamu

Vraví sa, že na komunálnej úrovni politika pri rozhodovaní ustupuje do úzadia a do popredia vystupujú viac pragmatické faktory. Nuž, nie je to vždy a všade tak. Zostáva len dúfať, že čo najviac poslancov na miestnej úrovni bude mať odvahu rozhodovať "podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia", tak ako sa to zaviazali pri skladaní poslaneckého sľubu, aj keď to nebude v súlade so straníckymi príkazmi. A dovtedy nám nezostáva nič iné, iba pripustiť: "Vyhrali, zvyknime si".

Ján Žatko

Ján Žatko

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Konzervatívec v politike aj v živote. Zoznam autorových rubrík:  Devínska Nová VesRozhovoryBratislavaPolitikaKanadaOsobnostiPrírodaZaujímavostiFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu