Už viac ako tridsať rokov žijem v Devínskej Novej Vsi. V mestskej časti Bratislavy a kedysi samostatnej obci. V obci s nádhernou prírodou. Rieka Morava, lúky a mokrade v jej blízkosti, lesný masív Devínskej Kobyly, kopec Sandberg. Všetky tieto atrakcie lákajú na potulky na člne, na bicykli, alebo len tak po vlastných. V čase môjho príchodu do Devínskej v roku 1988 bola väčšina z týchto krás pre bežného človeka nedostupná. Päťsto metrov od môjho súčasného bydliska sa tiahol pozdĺž západného okraja katastra Devínskej Novej Vsi ostnatý drôt. Za ním o ďalších päťsto metrov bola hranica slobodného sveta. Rakúsko.

Pred rokom 1989 predstavovalo Rakúsko kapitalistický západ a nepriateľa socializmu. Aby komunistický režim zabránil svojim občanom emigrovať na západ, bol v roku 1951 schválený zákon o ochrane štátnej hranice. Ten oprávňoval jednotky pohraničnej stráže brániť úteku česko-slovenských občanov za hranice aj za cenu ich života. Niekoľkokilometrové pásmo pozdĺž hraníc s Rakúskom a Západným Nemeckom sa stalo frontovým územím. Bolo na ňom povolené, ba dokonca prikázané, strieľať a vraždiť vlastných občanov. Vznikla „železná opona“. Opona, ktorá neslúžila na ochranu pred vniknutím vonkajšieho nepriateľa. Hranica medzi slobodou a neslobodou. Slúžila na to, aby prekazila vlastným občanom cestu za slobodou. Mladí osemnásťroční chlapci, ktorí mali tú smolu, že základnú vojenskú službu absolvovali v pohraničnom vojsku, boli nútení strieľať po vlastných ľuďoch utekajúcich na západ. Za vraždu dostali vyznamenanie a opušťák. Za „zlyhanie“ vojenskú basu v Sabinove.

Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční už po štvrtý raz na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Hranice sa symbolicky uzatvoria v nedeľu 17. 11. 2019 ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 18:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s “cestovnou doložkou”, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť. Vyvrcholením spomienkového podujatia bude sviečkový pochod k Pamätníku “Obetí železnej opony“, ktorý sa začne o 17:00 hodine čítaním mien obetí železnej opony. Súčasťou podujatia bude aj séria prednášok na tému železnej opony a cestovania do zahraničia počas socializmu. K Cyklomostu slobody sa dostanete autobusom č. 20, 21 alebo 29, alebo na bicykli po cyklochodníku popri rieke Morave.

po