Elektromobil? Raz to určite príde.

Pred štyridsiatimi rokmi bolo všetko inak. Prišiel som zo školy, hodil som tašku do kúta a hybaj na ulicu. Mamkám sa málokedy podarilo dostať nás dnu pred zotmením. Keď nás už hlad konečne dohnal do kuchyne, nahádzali sme do seba dobroty, čo nám mamky prichystali, naškriabali sme narýchlo domáce úlohy a utiahli sme sa do svojich izbičiek. Vytiahli sme knihu spod vankúša a ocitli sme sa zrazu v inom svete. Nejestvovali počítače, v televízii bolo možné naladiť iba jediný program a tak nás nič nemohlo odlákať od dobrodružstiev prežívaných s našimi knižnými hrdinami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: wikimedia commons)

Najúžasnejším spisovateľom hneď po Karlovi Mayovi bol vtedy pre mňa Jules Verne. Bol som fascinovaný jeho jasnozrivým pohľadom do budúcnosti. Žasol som nad jeho víziami. Lietajúce stroje. Podmorské plavidlá. Let na Mesiac. Mal som iba 11 rokov, keď sa 20. júla 1969 stal Neil Armstrong prvým človekom, ktorý vkročil na povrch Mesiaca. S úžasom som vtedy hltal knihu "Cesta na Mesiac", v ktorej Jules Verne predpovedal tento významný krok človeka. Tak isto som otváral ústa nad ďalšími úžasnými vynálezmi, ktoré sa už vtedy objavovali v jeho románoch a ktoré som ja videl po sto rokoch v reálnom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z vynálezov však jeho predpovede celkom nenaplnil. Elektromobil. Pritom to v 19. storočí vyzeralo s ním tak úžasne lákavo. Prvý trojkolesový elektromobil prezentoval na medzinárodnej výstave v Paríži jeho vynálezca Gustave Trouvé už v roku 1881. O 10 rokov neskôr predstavil Wiliam Morrison v USA elektromobil pre 6 pasažierov. Dosahoval vtedy rýchlosť až 23 km/hod. V roku 1897 začali po New Yorku jazdiť taxíky na elektrický pohon. A na prelome 19. a 20. storočia bolo v Spojených štátoch registrovaných už 33 842 elektromobilov. 40 % áut poháňala vtedy para, 38 % elektrina a iba 22 % benzín. Predaj elektromobilov vyvrcholil v roku 1912. Po tomto dátume sa však čoraz viac a viac začali prejavovať dve hlavné výhody áut so spaľovacím motorom. Cena a dojazd. Výhody, pre ktoré sadáme do dymiacich a hlučných oblúd dodnes. Výhody, ktoré však nebudú výhodami na veky. Raz sa zásoby ropy minú. A možno ešte predtým zistíme, že je veľmi nerozumné touto vzácnou surovinou plytvať tam, kde to nie je potrebné. Kde môžeme namiesto ropy použiť elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

A tak prejde oveľa viac času ako som si myslel, keď som hltal pod perinou knižky Julesa Verna, až naše cesty ovládnu elektromobily. Ale ten čas príde. Autá so spaľovacím motorom skončia na vrakoviskách a po cestách sa budú preháňať nehlučné a nezapáchajúce elektromobily. A kým ten čas príde, bolo by dobré sa naň pripraviť. Bolo by dobré vyskúšať si elektromobil v praxi už dnes. Máte záujem? Ja áno.

Pozn.: ide o súťažný text

Ján Žatko

Ján Žatko

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Konzervatívec v politike aj v živote. Zoznam autorových rubrík:  Devínska Nová VesRozhovoryBratislavaPolitikaKanadaOsobnostiPrírodaZaujímavostiFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu