Očista od falošných príspevkov na internete

Stret s falošnými informáciami - tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príkladom môže byť maďarský salón PHAEYDE, o ktorom sme písali v predchádzajúcich príspevkoch. I napriek tomu, že nespĺňa základné kritéria pre poskytovanie zdravotníckych služieb (nemá licenciu, personál postráda potrebnú kvalifikáciu, sídli v nevyhovujúcich priestoroch v Maďarsku atď.), návštevníkov internetu kontinuálne oslepuje falošnými správami o sebe a svojej konkurencii. Dodajme, že v minulosti bol už za túto činnosť potrestaný v susednom Rakúsku a aktuálne čelí žalobe na Slovensku!

Zdá sa však, že sa predsa len blýska na lepšie časy. Pomôcť by podľa pracovníkov Michiganskej univerzity mohla umelá inteligencia. Vyvinuli totiž špeciálny algoritmus, ktorý dokáže falošené správy identifikovať. Zatiaľ čo dnes spravodajské agregátory spoliehajú na ľudských editorov, po novom by informácie na nete posudzovala umelá inteligencia, pracujúca s jazykovou analýzou (gramatická štruktúra, výber slov, interpunkcie atď). Tá by užívateľom internetu poskytovala odhad dôveryhodnosti jednotlivých príspevkov alebo by mohla stáť v prvej línii obrany proti šíreniu falošných správ a zo zákulisia upozorňovať providerov na podozrivé príspevky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obecne sa predpokladá, že projekt bude obdivuhodne úspešný. A i keď obdivuhodná úspešnosť nie je to isté ako úspešnosť úplná, istú imunizáciu proti darebákom na internete poskytnúť môže. A o to ide.

Ján Popovič

Ján Popovič

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu