Ako Elon Musk k Twitteru prišiel. Časť prvá.

Ticho pred búrkou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto blogu som sa pokúsil o čo najstručnejšie zhodnotenie udalostí, ktoré predchádzali prevzatiu Twitteru do súkromných rúk.

V apríli 2022 sa Muskovi prekvapivo darilo. Výsledkom bolo, že hodnota štyroch spoločností, ktoré pôvodne financoval a vybudoval, dosahovala:

Tesla: 1 bilión dolárov

SpaceX: 100 miliárd dolárov

The Boring Company: 5,6 miliardy dolárov

Neuralink: 1 miliarda dolárov

Takéto čísla mu sľubovali úžasný rok, len keby sa mu podarilo nechať veci na pokoji. To ale nemal v povahe. Vyžíva sa totiž v krízach, nereálnych konečných termínoch a divokých náporoch v práci. Jeho obdobie znervózňujúceho pokoja sa na začiatku roka 2022 osudovo zhodovalo s momentom, keď mal zrazu vo vrecku veľa peňazí. Z predaja akcií mu zostalo približne 10 miliárd dolárov, ktoré nechcel nechať len tak ležať v banke a tak si položil otázku, aký produkt by sa mu páčil a odpoveď nenechala na seba dlho čakať: Twitter. V januári súkromne prikázal svojmu osobnému manažérovi Jaredovi Birchallovi, aby začal nakupovať akcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Twitteri sa zaregistroval krátko po jeho spustení v roku 2006, ale konto si zrušil po tom, čo ho „nudili tweety o tom, akú kávu si  kto dal v Starbuckse“. Na radu svojich priateľov, aby sa opäť prihlásil, nech má nefiltrovaný spôsob komunikácie s verejnosťou spustil v roku 2011 paľbu a za desať rokov mal už na svojom konte 19-tisic tweetov. Začiatkom roku 2022 sa do kotla horľavín pridala nová prísada: začal sa obávať nebezpečenstva „woke-mind vírusu“, ktorý podľa neho nakazil Ameriku. Donaldom Trumpom pohŕdal, no dať bývalému prezidentovi trvalý zákaz mu pripadalo absurdné a čoraz viac ho rozčuľovali sťažnosti tých, čo sa zaraďovali k pravici a boli na Twitteri utláčaní. Jeho názor na slobodu prejavu znel, že čím viac jej bude, tým lepšie pre demokraciu.

SkryťVypnúť reklamu

Do diskusie sa zapojil aj jeho priateľ z Austinu Joe Rogan. „Chystáte sa oslobodiť Twitter od cenzúry šťastného davu?“ napísal Muskovi. „Poskytnem im rady, ktoré sa môžu, ale nemusia rozhodnúť nasledovať,“ reagoval Musk. V marci zverejnil anketu: „Sloboda prejavu je pre fungujúcu demokraciu nevyhnutná. Myslite si, že Twitter túto zásadu dôsledne dodržiava?“ Keď viac než 70% odpovedalo, že nie, tak položil ďalšiu otázku: „Je potrebná nová platforma?“

Spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey, vtedy ešte stále člen správnej rady napísal Muskovi súkromne odpoveď: „Áno.“, na čo Musk zareagoval: „Rád by som pomohol, ak budem môcť.“ Nasledovala oficiálna ponuka, aby sa stal členom správnej rady. Na Muskovo prekvapenie nešlo o priateľskú dohodu. Bola založená na tom, čo Twitter použil dva roky predtým, keď súhlasil s tým, že do predstavenstva dosadí dvoch nepriateľsky naladených aktivistických investorov. Mala sedem strán a obsahovala ustanovenia, ktoré mu zakazovali robiť verejné vyhlásenia. Podľa neho to bol „ vrchol irónie“, keď sa spoločnosť, ktorá mala byť „ verejným priestorom“, pokúšala obmedziť jeho vlastnú slobodu prejavu. V priebehu niekoľkých hodín mu poslali novú dohodu, ktorá mala len tri odseky a jediným významným obmedzením bolo, že nemohol kúpiť viac než 14,9% akcií Twitteru.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď Musk zvažoval, že sa stane členom predstavenstva Twitteru sa tajne stretol s predsedom správnej rady Bretom Taylorom a s výkonným riaditeľom Paragom Agravalom. Na stretnutí zistil, že Agraval je sympatický a naozaj milý chlapík. V tom však spočíval problém. Keby ste sa Muska opýtali, aké vlastnosti potrebuje výkonný riaditeľ, neuviedol by medzi nimi „byť naozaj milý chlapík“. Jedným z jeho dôležitých pravidiel totiž je, že manažéri by sa nemali usilovať o to, aby boli obľúbení.

Po oznámení, že sa stane členom správnej rady si uvedomil, že je to recept na problémy. Chcel mať fórum, ktorému môže človek dôverovať, alebo ktoré aspoň nie je príliš nedôveryhodné a bolo by dobré, keby sa Twitter prestal snažiť obmedzovať, čo môžu používatelia zverejniť. Na druhej strane si ale uvedomoval, že je to chúlostivá otázka: „Každý má schopnosť niečo povedať, ale potom vzniká problém, do akej miery sa jeho slová majú propagovať, degradovať alebo rozšíriť.“ Uvažoval, že by to mohol byť algoritmus s otvoreným zdrojovým kódom.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 2022 sa Musk na stretnutí s Kimbalom (Muskov mladší brat) vyjadril o svojej frustrácii z rozhovorov s členmi predstavenstva Twitteru. „Sú milí, no nikto z nich nepoužíva Twitter,“ sťažoval sa. „Mám pocit, že sa nič nezmení. Začínal som veriť, že Twitter sa rúti k okraju útesu a že ho nemôžem zachrániť len tým, že budem členom predstavenstva.  Preto mi napadlo, že by som ho možno mal odkúpiť, prevziať do súkromných rúk a napraviť ho.“

Udalosti ďalej nabrali rýchly spád. Keď si pozrel zoznam ľudí  s najväčším počtom sledovateľov – ako Baracka Obamu, Justina Biebera a Katy Perry – uvedomil si, že už nie sú veľmi aktívny a zverejnil tweet: „Zomiera Twitter?“ Hodinu a pol na to mu výkonný riaditeľ Agrawal poslal textovú správu: „Môžeš slobodne napísať Zomiera Twitter?“ Dodal, že by sa mali čoskoro porozprávať o tom, ako sa vyhnúť „rozptýleniam“, ktoré ubližujú našej schopnosti pracovať“. Musk nelenil a takmer okamžite vypustil osudovú salvu troch striel: „Nepripojím sa k predstavenstvu. Je to strata času. Predložím ponuku na prevzatie Twitteru. Agraval bol šokovaný. Už predtým oznámili, že sa Musk pripojí k správnej rade a namiesto toho bez varovania išlo o nepriateľské prevzatie spoločnosti. „Môžeme sa o tom porozprávať?“ opýtal sa žalostne.

Koniec prvej časti. Ako to dopadlo sa dozviete v ďalšej časti.

Zdroj Elon Musk od Waltera Isaacsona.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  319
  •  | 
  • Páči sa:  11 926x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu