Keď pokrok znamená, že toaleta vie o vás viac než vaša rodina

Ako prichádzame o súkromie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Veda je dôležitá, veď čo by sme robili, keby nebolo mobilných telefónov, hier a tik toku. Skutočne desivá predstava pre generáciu, ktorá očividne chápe podstatu pokroku na platformách, kde nám nezletilí vizionári objasňujú zmysel bytia.

Bez vedy by sme si museli vystačiť s priamou komunikáciou, fyzickými aktivitami a pozornosťou dlhšou ako 15 sekúnd. Našťastie, technológia nás od takýchto barbarstiev oslobodila. Evolúcia v akcii.

Pardón, zabudol som na skutočne prevratné vynálezy ako sú japonské closety novej generácie. Ozaj, kedy si už aj my v Európe budeme môcť vychutnať luxus toalety, ktorá nás pohladká po zadku, zohreje sedadlo a prehrá nám relaxačnú hudbu, zatiaľ čo analyzuje náš moč? Kedy už aj my budeme môcť transformovať najintímnejšie momenty na high-tech zážitok plný senzorov, LED svetielok a možno aj AI asistenta, ktorý nám poskytne spätnú väzbu o kvalite našej činnosti?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veru, pokrok nezastavíš, prečo by sme si mali zachovať posledné útočisko súkromia a jednoduchosti, keď môžeme mať toaletu s vlastným Wi-Fi a možnosťou streamovania? Japonci už pochopili, že budúcnosť ľudstva spočíva v digitalizácii úplne všetkého - vrátane našich najzákladnejších biologických funkcií.

Apropo súkromie. To je len zastaraný koncept pre ľudí, čo si myslia, že majú čo skrývať. Moderný človek nemá tajomstvá - má len nedokonale zdieľané dáta. Číňania dotiahli obmedzovanie súkromia do dokonalosti. Tam si už ani neprdnete, aby to politbyro nevedelo. Sociálny kredit za každý vydýchnutý oxid uhličitý, bodové hodnotenie za kvalitu spánku a AI kamera, ktorá vyhodnocuje, či váš úsmev dosahuje štátom predpísané parametre šťastia. Ale čo, aspoň majú poriadok! Žiadne spontánne prejavy individuálnosti, žiadne chaotické ľudské emócie - len krásne synchronizované správanie podľa algoritmu. Orwell by bol hrdý, ako elegantne dokázali predať totalitu ako službu zákazníkovi.

SkryťVypnúť reklamu

A my na Západe? My si zatiaľ len dobrovoľne nosíme sledovacie zariadenia po vreckách, zdieľame s korporáciami každý krok a platíme za privilégium, aby nás špehovali. Ale aspoň to robíme z vlastnej vôle - v mene pohodlia a personalizovaných reklám. Demokracia v akcii. Možno by sme sa mali inšpirovať čínskymi súdruhmi a konečne skoncovať s tou otravnou slobodou výberu. Prečo by sme si mali komplikovať život rozhodovaním, keď algoritmus vie lepšie, čo potrebujeme.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  340
  •  | 
  • Páči sa:  12 839x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,103 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu