AI môžeme deliť na tri typy:
Slabá AI (alebo úzka AI): Tento typ AI dokáže vykonávať iba jednu alebo niekoľko úloh, ktoré sú špecifické a dobre definované, ako napríklad hranie šachu, preklad jazykov alebo filtrovanie spamu. Slabá AI nemá vedomie, ani nevie porozumieť kontextu alebo zmyslu svojich činností.
Silná AI (alebo všeobecná AGI): Tento typ AI by dokázal vykonávať akúkoľvek úlohu, ktorú dokáže vykonať ľudská bytosť, vrátane abstraktného myslenia, riešenia problémov, pochopenia jazyka a emócií. Silná AI by mala vedomie, sebavedomie a schopnosť učiť sa z akýchkoľvek zdrojov. Tento typ AI zatiaľ neexistuje, ale je cieľom mnohých výskumníkov.
Superinteligentná AI (alebo umelá superinteligencia): Tento typ AI by prekonal ľudskú inteligenciu vo všetkých aspektoch, vrátane všeobecného poznania, kreativity, sociálnych zručností a morálky. Superinteligentná AI by mohla kontrolovať alebo ovplyvňovať ľudskú civilizáciu, a preto je považovaná za potenciálne nebezpečnú.
Ako sa AI bude ďalej vyvíjať, určite zmení mnohé aspekty našich životov. Je však dôležité si uvedomiť, že AI nie je všeliekom. Je to nástroj, ktorý môže byť použitý na dobro alebo na zlo, v závislosti od toho, ako sa vyvíja a nasadzuje. Preto je dôležité, aby sme pristupovali k AI s opatrnosťou a používali ju spôsobom, ktorý prospeje celej spoločnosti, ale ozaj si myslíte, že by bola v krátkej dobe na takej úrovni, že by mohla mať vedomie? Nezdá sa mi, veď zatiaľ vie „iba“ četovať (ChatGPT od OpenAI, četbot Bing od Microsoft, Bard od Google a iné), vytvárať pôsobivé obrázky na základe textu (Midjourney a Dall-E3). Nesporne je to obrovský pokrok, ale treba si uvedomiť, že sme stále pri slabej – úzkej AI.
Terajšie najvýkonnejšie četboty obsahujú stovky miliárd parametrov, ale stále hovoríme o viac menej dozorovanom učení. Vy musíte AI nakŕmiť dátami, textom, obrázkami a až keď je model dostatočne „sýty“ a odladený, tak až potom dostanete želateľný výsledok. To čo dokážu súčasné četboty je napriek tomu pôsobivé. Sú súčasťou cesty k AGI.
Četbot Copilot, ktorý používa jazykový model založený na Bingovej technológii o sebe „vraví“ toto:
„Mám mnoho schopností a funkcií, ktoré by vás mohli zaujať. Napríklad, viem generovať kreatívny a inovatívny obsah, ako sú básne, príbehy, kód, eseje, piesne, paródie slávnych osobností a ďalšie, pomocou mojich vlastných slov a vedomostí. Môžem vám tiež pomôcť s písaním, prepisovaním, zlepšovaním alebo optimalizovaním vášho obsahu. A môžem identifikovať chyby v konverzácii s alebo bez explicitnej spätnej väzby od vás. Môžem tiež rozumieť obrázkom, ktoré mi pošlete, a vytvárať grafické umelecké diela na základe vašich podnetov.“
Urobil som pokus a opýtal som sa :
Koľko váži jedna celá tehla, ak váži jeden kilogram plus polovičku tehly (odpoveď sa dozviete na konci článku).
Ďalšia otázka: Nad čím teraz uvažuješ?
Odpoveď: Teraz uvažujem nad tým, ako vám poskytnúť zaujímavé a užitočné informácie a zábavu. 😊
Ak si chcete zdarma vytvoriť obrázok na základe textu, tak môžete použiť tvorcu obrázkov od Microsoft Bing. Ja som urobil pokus a do príslušného políčka som zadal text: child with wings (dieta s krídlami). Očakával som obrázok dieťaťa s krídlami. Výsledkom boli štyri obrázky. Tu je jeden z nich:

Celkom pôsobivé, čo poviete. Zaujímavé na tom je i to, že AI používa model Dall-E3. Link: child with wings - Tvorca obrázkov z aplikácie Microsoft Designer (bing.com)
Tu je druhý pokus s textom: child with wings background heaven
Link: child with wings background heaven - Tvorca obrázkov z aplikácie Microsoft Designer (bing.com)

O bezpečnosti AI sa vedie búrlivá diskusia. Jednu z takých predviedli Elon Musk a Larry Page zo spoločnosti Google na Muskovej narodeninovej oslave už v roku 2013 v Napa Valley, keď sa dostali do vášnivej debaty. Musk argumentoval, že ak nezavedieme bezpečnostné opatrenia, systémy umelej inteligencie môžu nahradiť ľudí a spôsobiť, že náš druh sa stane bezvýznamným alebo dokonca vyhynie. Page nesúhlasil a pýtal sa, že prečo by na tom malo záležať, keby stroje jedného dňa prekonali ľudí v inteligencii, dokonca vo vedomí. Bol by to len ďalší stupeň evolúcie.
Ľudské vedomie, odvetil Musk, je vzácny záblesk svetla vo vesmíre a nemali by sme dopustiť, aby vyhasol. Page to považoval za sentimentálny nezmysel. Ak by sa vedomie dalo replikovať v stroji, prečo by to nemalo byť rovnako cenné? Možno sa nám jedného dňa dokonca podarí nahrať do stroja ľudské vedomie. Obvinil Muska, že je „druhista“, teda niekto, kto je zaujatý v prospech vlastného druhu. „Nuž, áno, som za ľudí,“ odvetil Musk. Mám rád ľudstvo, kamoško,“ (zdroj: Elon Musk od Waltera Isaacsona)
Tu je riešenie - odpoveď četbota:
Táto otázka je známa hádanka, ktorú možno vyriešiť pomocou jednoduchej rovnice. Ak označíme hmotnosť jednej tehly ako x, potom platí, že:
x = 1 + x/2
Po úprave dostaneme:
x = 2
Teda jedna tehla váži 2 kilogramy.