V našom prípade sa p. viceprimátorka Mikušová rozhodla založiť hlavným mestom a Istrobankou Spoločnosť pre rozvoj bývania, ktorá vraj bude stavať „lacné“ byty pre mladých. V našom prípade to bolo s DPH 38 000 Sk/m2 – no ktorá mladá rodina by takejto výhodnej ponuke dokázala odolať a nekúpiť si takýto „lacný“ byt? Šéfovať ju bude bývalý štátny tajomník ministerstva výstavby p. Mattoš. Istrobanka dá peniaze, magistrát pozemky a firmy blízke pánom poslancom postavia domy. Riziko je nulové a zisk obrovský – obzvlášť, keď sa bude iba zahusťovať existujúca výstavba, aby sa nemuseli budovať žiadne investične nákladné nové inžinierske siete.
Bývam v časti Petržalky s hustou zeleňou. Táto skutočnosť však samozrejme klala oči magistrátu a ten sa preto rozhodol, že na parkovisku pred našim domom (v lokalite s cca 1000 bytmi už teraz chýba cca 700 parkovacích miest) postaví ďalší dom, stromy pod oknami nám v rámci výstavby dá vyrúbať a pre nový dom zriadi nové parkovisko na trávnatých plochách pri materskej škole a detskom ihrisku. A dal si na to dokonca vypracovať posudok, že tie bujné, sýto zelené stromy sú vyschnuté.
A tak sa minulý rok tesne pred dovolenkami (zrejme aby sa k tomu počas dovoleniek ľudia nemohli vyjadriť) na webových stránkach magistrátu a mestskej časti presne podľa zákona objavili informácie o plánovanej výstavbe a pod oknami nám očíslovali vyše 100 stromov, väčšinou určených na výrub.
Pobúrenie ľudí v lokalite bolo obrovské. Založili sme petičný výbor a napriek dovolenkovému obdobiu sme behom týždňa získali 1000 podpisov proti výrubu stromov a výstavbe domu na parkovisku a podali sme protinávrh na riešenie najväčšieho problému lokality – výstavbu garážového domu na tomto parkovisku s verejne prístupnou parkovacou plochou na streche, ktorý by vyriešil problémy s parkovaním bez výrubu stromov a záberu trávnatých plôch. Petíciu sme doručili na ministerstvo výstavby, starostovi Petržalky p. Bajanovi a primátorovi p. Ďurkovskému (doteraz neodpovedal).
Požiadali sme o stretnutie občanov lokality s investorom. Termín určil investor – medzi výročím SNP a 1. septembrom, keď je najviac ľudí na dovolenkách - opäť aby sa nemohli vyjadriť. Napriek tomu jedáleň Bytového podniku, kde sa stretnutie konalo, praskala vo švíkoch. Hneď na úvod stretnutia nám p. Mattoš arogantne oznámil, že ten dom tam bude stáť, aj keď sa na hlavu postavíme a že s poklesom úrovne bývania sa musíme zmieriť, lebo pozemok patrí hl. mestu, obec je i stavebným úradom a my si môžeme tak nanajvýš ... A problémy s parkovaním v lokalite nie sú ich starosť.
Podľa už uvedeného posudku parkovisko nie je využité a bolo to i doložené fotografiami. No viete – iné je fotografovať parkovisko dopoludnia, keď sú ľudia v meste v práci a parkovisko zíva prázdnotou a iné je to večer alebo cez sviatky, keď sú ľudia doma a parkuje sa i na trávniku a na chodníkoch. Naše fotografie preplneného parkoviska priložené k petícii však všetci kompetentní ignorovali.
Oslovil som preto mailom všetkých poslancov mestskej časti Petržalka. Jediný, kto mi odpovedal, bol poslanec p. Lexmann (z hydrometeorologického ústavu). V podstate odpísal, že nejaké stromy, materské školy a problémy s parkovaním pánov poslancov vôbec nezaujímajú a sídliská treba zahusťovať.
Napísal som hnutiu Greenpeace, Strane zelených na Slovensku,... Greenpeace nám dal iba kontakt na nejakú bratislavskú organizáciu zaoberajúcou sa ochranou zelene, Strana zelených sa obmedzila na posielanie spamu pred voľbami, vyzývajúceho voliť Slobodné Fórum ... Zostala nám teda posledná reálna možnosť, ako výrubu stromov zabrániť.
Bolo práve krátko pred voľbami predsedov samosprávnych krajov. Navštívil som preto jedného z kandidátov (starostu Petržalky a teda i šéfa miestneho stavebného úradu) p. Bajana, oboznámil som ho s problémom a konštatoval som, že každý z nás 1000 podpísaných pod petíciou, ako i ďalší ľudia bývajúci v lokalite, by mohol osloviť minimálne 10 svojich známych a požiadať ich, aby pre záchranu našich stromov volili toho kandidáta, ktorý bude proti výrubu stromov a zrušeniu parkoviska.
A tak sme dva týždne pred voľbami od mestskej časti dostali list, ktorým sa výstavba zastavila a všetci z lokality i so svojimi známymi sme následne jednotne volili p. Bajana. Vyhral o 20 000 hlasov.
P. Ďurkovský na našu petíciu proti výrubu stromov a záberu trávnatých plôch pri materskej škole a detských ihriskách dodnes neodpovedal. Pozemky so stromami a trávnaté plochy sa napriek našim protestom dostali do nového územného plánu ako stavebné pozemky napriek tomu, že mu p. Bajan ponúkol na plánovanú výstavbu domu až 3 iné náhradné pozemky. Nereagoval (podobne ako jeho zástupkyňa p. Mikušová, ktorá chce kandidovať za starostku Petržalky a ani zastupujúca starostka Petržalky p. Kimerlingová) ani na otázku, kto vlastne zodpovedá za riešenie problému parkovania v Petržalke a ani prečo nám ten parkovací dom na parkovisku, aby sme nemuseli parkovať po chodníkoch a trávnikoch, vlastne nechcú postaviť, i keď záujemcov o výstavbu, ochotných za garáž zaplatiť vopred, je dosť. Že by zisk z predaja bytov bol vyšší než z predaja garáží?
A tak môžete hádať, čo asi spravíme koncom tohto roku v komunálnych voľbách, ak nás bude magistrát i mestská časť naďalej ignorovať. Lebo tento raz máme na prípravu a osvetu medzi voličmi oveľa viac času ako pri voľbe županov.