Ako sme sa v Rusku vo vlaku podružili (pripili si) i bez slov.

Oficiálna propaganda Rusov dlhé roky presviedčala, že všetko u nich je „sámoje baľšóje a sámoje lúčšoje v míre - najväčšie a najlepšie na svete. V mnohom to bola lož a výmysel, ale v čom skutočne ani v najmenšom neklamala a čo bola absolútna pravda, bola veľkosť krajiny a z nej následne logicky vyplývajúce osobitosti cestovania po nej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Rusko je vysoko urbanizovaná krajina s mimoriadne vysokým podielom mestského obyvateľstva. Zatiaľ čo u nás prebiehalo takzvané približovanie sa dediny k mestu (budovanie ciest, obchodov, kultúrnych domov, služieb, bytoviek.. na dedine) s cieľom čiastočne vyrovnať životný štandard v meste a na dedine a zabrániť tým vyľudňovaniu vidieka, v Rusku v rámci industrializácie krajiny prebiehal organizovaný presun vidieckeho obyvateľstva do miest, kde bol život predsa len ľahší ako na dedine. Sprievodným znakom tohoto procesu bolo vyľudňovanie celých oblastí a zastavenie budovania infraštruktúry (cesty, osvetlenie, služby, ..) v nich. A logickým dôsledkom bolo „bezdoróžie v glubinke" - neexistencia pohodlných cestných komunikácií v našom ponímaní vo vnútrozemí. Funkciu ľudových dopravných prostriedkov teda namiesto našich autobusov prevzali diaľkové vlaky a na veľké vzdialenosti lietadlá, vďaka čomu bol Aeroflot skutočne najväčšou leteckou spoločnosťou na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestovné v bývalom predperestrojkovom CCCP bolo nízke a lacné, ale pri dlhých vzdialenostiach sa predsa len dalo dosť ušetriť, keď sa človek radšej niekoľko desiatok hodín alebo zopár dní trmácal vlakom, než by si kúpil letenku. A tak sme ako chudobní študenti (budúci energetici) počas našich objaviteľských ciest po glubinke dávali radšej prednosť vlakom.

Vo vlaku sa cestovávalo v teplákoch. Človek proste nastúpil, odovzdal lístok kondúktorovi (sprievodcovi), nafasoval posteľnú bielizeň, zložil sa na svojom mieste, prezliekol sa do teplákov a šiel sa podružiť (pripiť si) s ostatnými spolucestujúcimi vo vagóne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak človek cestuje deň či dva vlakom, musí sa na to pripraviť. V každom vagóne diaľkového vlaku bol síce čájščik (služba, ktorá okrem kontroly cestovných lístkov a vydávania posteľnej bielizne hlavne varila čaj smädným cestujúcim), ale ostatné zásoby si človek musel vziať na cestu sám. Typickou cestovnou výbavou preto bol peceň chleba, slanina, uhorky a hlavne neodmysliteľná vodka. A nepísanou povinnosťou, poukazujúcou na dobré mravy a slušné vychovanie, bolo počas dlhej a únavnej cesty sa podeliť o všetko so svojimi spolucestujúcimi.

Raz sme tak v podvečer sedeli v teplákoch s nakrájanými kúskami salámu a chlebom v kupé, popíjali čaj a mastili mariáš. Nebol to len taký obyčajný čaj. Čájščik pre úsporu času robil čajovú zálievku (nesmierne silný vývar, v porovnaní s ktorým bola turecká káva len slabá brečka), ktorá sa podľa potreby riedila horúcou vodou zo služobného samovaru. To sme my ale nevedeli a keď sme prišli do služobného kupé natankovať do sklenených pohárov (stakanov) v podstakánčikoch (kovových podnosoch s uškami) čaj a nikoho v ňom nebolo, nevedomky sme si sami naliali plné poháre vysoko koncentrovaného čajového vývaru.

SkryťVypnúť reklamu

V hlavách nám dunelo, srdcia búšili, tep dosahoval neskutočné hodnoty. Jazyky boli stŕpnuté a rozprávať sa nedalo. Za oknami vagónu monotónne ubiehala nekonečná juhoruská step, slnko pomaly zapadalo za obzor, čaj už bol dopitý a ísť dotankovať nový sa nikomu nechcelo, keď tu sa zrazu roztvorili dvere a dovnútra vošiel nejaký Rus oblečený ako zvyčajne v teplákoch s pollitrovou fľaškou (butylkou) vodky na podruženie v ruke. Prisadol si k nám, bez slova sa sám obslúžil salámom a chlebom, do prázdnych čajových hrnčekov opäť bez slova nám nalial trochu vodky a pozoroval ako hráme. Občas sa sám ponúkol chlebom a salámom, občas sám od seba dolial.

SkryťVypnúť reklamu

Po dlhej chvíli konečne po prvý raz otvoril ústa a spýtal sa „Póker?", na čo od nás dostal odpoveď „Net, mariáš" a opäť sa rozhostilo hrobové ticho. Po ďalšom dlhom salámovom, chlebovom a vodkovom mlčaní sa opäť otvorili dvere, vošiel ďalší Rus opäť s pollitrovou fľaškou vodky v ruke, vykonal salámový, chlebový a vodkový uvítací obrad, dlho mlčky sledoval, ako hráme, až sa po chvíli spýtal prvého Rusa „Póker?". Odpoveď znela „Da, póker".

To boli jediné slová, čo za celý večer a dlhý kus noci v našom kupé odozneli. Mlčky sa pilo bez prestávky až do vyprázdnenia oboch fliaš a ako dobre vychovaní cestujúci sme otvorili i naše zásoby, až kým sme všetko do poslednej kvapky neminuli. A obaja mlčanliví spolucestujúci sa nestačili diviť, prečo sme stále takí čulí a vodka na nás vôbec nezaberá. Vzorne sme reprezentovali Slovensko a získali sme si ich skutočnú a nefalšovanú úctu.

Ruský čaj sa ukázal oveľa silnejší než ruská vodka, vydržali sme vtedy vďaka nemu až do konca pri plnom vedomí a s našimi novými priateľmi sme sa podružili oveľa lepšie, než keby sa prednášali oficiálne siahodlhé prípitky a recitovali prázdne bezduché plamenné frázy o nehynúcej internacionálnej družbe. Aj mariášové karty sme im na rozlúčku darovali, aby mali s čím hrať póker. Možno ho s nimi v juhoruských stepiach dodnes hrajú podľa od nás odpozorovaných pravidiel mariášu. A až v ten večer som konečne pochopil zmysel ruského príslovia, že v Rusku je na všetko času dosť a vodky málo. Len mená tých našich dvoch nových mlčanlivých priateľov som sa nikdy nedozvedel.

Ján Sýkora

Ján Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Bežný občan so zmyslom pre humor. Zoznam autorových rubrík:  VojenskéPolicajnéRuskéZo života

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu