Dostať peniaze zadarmo nie je utópia

Dostať peniaze zadarmo nie je utópia
Písmo: A- | A+

Myslím, že to pôjde, tvrdí Alexander Stredák, koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem, v rozhovore " Peniaze aj bez driny " v týždenníku Téma.

Samotný pojem dostať čokoľvek zadarmo nie je presný. Každý človek žijúci na zemi, aby vôbec mohol existovať, musí vyvíjať nejakú činnosť, ale tá nie je nikdy rovnako zaplatená. Zoberme si napríklad len také dýchanie. Pacienti napojení na dýchacie prístroje by vám vedeli rozprávať o ťažkej práci. Autor uvádza ako príklad prácu smetiara, ktorá sa v istých situáciách stáva nenahraditeľnou a je súčasťou lukratívneho biznisu. Pojem dostať niečo zadarmo zaváňa dobročinnosťou a na ňu odkázaný nechce byť ani jednotlivec, ani národ.

Alexander Stredák, hlavný koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem pre Slovensko a ľudia v tejto skupine, to vidia inak. Tvrdia, že je najvyšší čas rozmýšľať o tom, lebo hromadenie bohatstva v rukách malého počtu ľudí, nie je riešenie a prideľovať ľudom vyprodukované bohatstvo nie je dobročinnosť, ani tá známa komunistická formulka, že každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho zásluh. Ľudia bez prostriedkov nenakupujú a tak niet pre koho vyrábať. Takže nijaká socialistická utópia, alebo nevyhnutnosť. A ešte jedna poznámka k téme. Na svete vždy budú ľudia, ktorí budú mať viac a najviac budú mať vždy tí, ktorí už dávno našli ten správny spôsob ako dostať peniaze bez driny a zadarmo.

Najstaršia ideológia

Môžete sa presťahovať kam chcete,

nájde si vás " našizmus", najstarší "izmus" na svete.

Euro fondy

EU zase vybabrala s nami, postavili nám zadarmo most

a rieku si máme nájsť sami.

Zahmlievanie

Vadia nám prázdne reči, vadia nám oplzlé akty,

ale ešte viac nám vadí, že prekrúcate fakty.

Skryť Zatvoriť reklamu