Dvojitý študent

Som senior, ešte však nejdem do dôchodku. Zatiaľ som len v poslednom ročníku strednej školy v Ames, malom univerzitnom meste s asi 56 tisíc obyvateľmi v Iowe. Polovica z nich sú študenti na Iowa State University. Veľa ľudí sa ma pýta či aj ja študujem na Iowa State. Odpoveď? Áno, aj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

V Ames nič neobvyklé. Američanom stačí, aby daný predmet neponúkali na našej strednej škole a aby boli v lepšej polovici študentov ich ročníka. Ja som však Slovenka. Nič to, Iowa State Univerzity ma prijala ako medzinárodnú študentku, musela som prejsť iba testom z angličtiny.

 

Na základné univerzitné predmety sa dá prihlásiť rovno zo strednej školy, na pokročilé treba „prerekvizitu“, čiže kredit z predmetu nižšej úrovne. To bol aj môj prípad. Chcela som si totiž zapísať organickú chémiu. Potrebovala som kredit z bežnej prváckej chémie. Takmer žiaden problém. Ames High School, moja stredná škola, ponúka AP chémiu. Učebnica aj učivo rovnaké ako prvácka chémia na univerzite! Už len prejsť AP testom a je to „v suchu“. Tento test sa skóruje na stupnici od 1 do 5(iba celé čísla) kde 5 je najlepšie, väčšina univerzít však uznáva kredit len ak dostanete 4 alebo 5.

 

V júli tohto roku som sa dozvedela, že test som urobila. Semester sa na Iowa State začína už 24. augusta. V univerzitnom kníhkupectve som si vyzdvihla učebnice, ktoré bežne stoja cez $300. Mne ako stredoškolskej študentke ich požičali zadarmo. Ani za štúdium neplatím, na rozdiel od regulérnych študentov. Nervózna a plná očakávaní som v utorok, 25. augusta, vošla do prednáškovej sály v Gilman Hall spolu s mojím spolužiakom z chémie z minulého roku.

 

Organická chémia 331. Tá 3 na začiatku znamená ročník v ktorom si študenti daný predmet bežne zapisujú. Bakalárske štúdium v USA trvá 4 roky, titul sa dá však získať aj za 3 či 5 rokov. Kto ako chce. Sú to predsa len, jeho peniaze, poprípade jeho rodičov. Sedím v prednáškovej sále spolu so všetkými „veľkými vysokoškolákmi“ a nikto nevie, že som stále na strednej. Prišiel profesor. Pán v rokoch mojich starých rodičov, nositeľ kopy ocenení a 12 patentov. Pán Profesor. Perfektne prednáša, dokonca s nami vtipkuje, hádže po nás tričká, cukríky.

 

Mám za sebou polovicu jesenného semestra a dva testy. Veľmi si cením, že sa môžem vzdelávať za hranice toho, čo ponúka stredná škola. Priala by som všetkým stredoškolákom aby mali tú istú možnosť ako ja.

Jarmila Tvaruzkova

Jarmila Tvaruzkova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som zvedavý človiečík, ktorý sa často pýta "A prečo...?" Zoznam autorových rubrík:  škola, školičkaNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu