O ďalších siedmich divoch sveta

Koncom roka 2006 som dostal novoročné blahoželanie. Od nadácie New 7 Wonders, čiže sedem nových divov sveta. Za to, že som sa zapojil do najväčšieho hlasovania na svete. Že som sa stral jedným z tých, ktorí podľa hesla nadácie „menia históriu.“ Žeby?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Nový div sveta?
Nový div sveta? (zdroj: net)

Zaujíma ma čo sa vo svete deje a tak som už dlhšie vedel o kampani, ktorú v roku 2001 rozpútal švajčiarsky dobrodruh Bernard Weber – vymyslel a našiel podporu odborných kruhov a aj verejnosti pre myšlienku určiť nových sedem budov, stavieb a diel, ktoré by sme mohli nazvať divy sveta. Možno povedať, že dostal nápad hodný antiky, lebo chce, aby ľudstvo s rešpektom hovorilo – aj po rokoch, ktoré uplynú – nielen o starodávnych divoch sveta, ale aj o tých novších alebo o tých, ktoré v dobe antiky boli pre helénsku civilizáciu neznáme (napríklad Stonehenge). A tak sedmička divov z antiky dostane „mladších súrodencov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K pôvodným siedmim divom ako už určite viete, patria pyramídy v Egypte, visuté záhrady Semiramis v Babylone, chrám Artemis v Efeze, Diova socha v Olympii, mauzóleum v Halikarnase, kolos na ostrove Rhodos a maják na ostrove Faros. Tím združený okolo Webera pátranie po nových zázrakoch ľudského umu a rúk rozšíril na celý svet. Logika čísla sedem zostala, lebo do konca roku 2005 každý kto mal prístup na internet mohol zahlasovať za sedem nápadov z ponuky 77 stavieb po celom svete. Koncom roka 2005 odborná komisia na základe došlých hlasov urobila veľký brejk a posunula do finále 21 tipov, spomedzi ktorých sa do júla tohto roku bude rozhodovať o poslednej tretine. Vo veľkolepej televíznej šou, ktorú vraj uvidia miliardy divákov na celom svete sa siedmeho dňa siedmeho mesiaca v roku na konci so sedmičkou (o siedmej večer?) dozvieme mená siedmych lokalít, ktoré s prívlastkom nové divy sveta budú zaručene lákať ďalšie milióny turistov. Čo je via ako pravdepodobné, lebo ide o známe lokality, ktoré sú už teraz magnetom pre cestovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa dostanem k potenciálnym víťazom, poviem ktoré mestá túto šancu už definitívne stratili. Napríklad Praha, kde prichádzali do úvahy Karlov most a Hradčany, alebo Budapešť s budovou Parlamentu pri Dunaji. Ani šikmá veža v Pise nebude považovaná za div, ani Dóžov palác v Benátkách či Sixtínska kaplnka. Taliani však ešte majú svoje želiezko v ohni. Aj Francúzi, hoci Versailles už z hry vypadlo a taktiež Briti, ktorí „prišli“ o oko, pardon o Londýnske oko a slávnu vežu Big Ben. Medzi nové divy sveta sa nezaradí ani Golden Gate v San Franciscu, palác Potala v Lhase na „streche sveta,“ dvojičky Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur, Panamský prieplav, pútnický svätostánok – chrám v Santiago de Compostella, Gaudího architektonický zázrak Zahrada Família v Barcelone, Zlatý chrám v Amritsare, tváre prezidentov USA na Mount Rushmore či tisícová terakotová armáda v Číne alebo záhadné kresby na plošine Nazca v Peru. Tých mi je ľúto, lebo ja osobne mám sklon k záhadám a tie obrazce a čiary existujíce akoby napriek zdravému rozumu medzi záhady určite patria. 

SkryťVypnúť reklamu

 

Ktoré lokality sú teda ešte v hre? Lebo ešte stále sa dá o nich hlasovať. Aj vy môžete. Hneď teraz, ak ste to už neurobili. Stačí iba klik na: www.new7wonders.com.

 

 Ja som poslal hlas nasledovným kandidátom: Angor Vat v Kambodži, ktorý patril hinduistom a teraz budhistom a najmä turistom; pyramídy v Chichen Itzá na Yucatáne v Mexiku; mĺkve, okaté a oklobúkované sochy Moai na Rapa Nui, čiže na Veľkonočnom ostrove; 400 rokov stratené Machu Pichu vysoko v peruánských Andách; Stonehenge pri Amesbury v Anglicku;  najkrajší pamätník láske Tádž Mahal v indickej Agre a stredoveké a legendami opradené Timbuktu v Mali. Moja voľba. Aj mi srdce krvácalo, že nemôžem podporiť aj iné miesta.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Rád by som hlas pridal aj sústave do skaly vytesaných kostolov - Petra v Jordánsku, aténskej Akropolis či 38-metrov vysokej soche Krista Vykupiteľa na hore Corcovado nad Rio de Janeiro. Tie rozpažené ruky pôsobia mohutno úžasne. Akoby v jednom geste objímali celý svet… Poď na moju hruď a dlho tam buď…  Spomedzi ďalších 11 kandidátov, ktorých som ešte nespomenul najväčšie šance na úspech má zrejme Veľký čínsky múr. Je zaujímavé, že údaje o jeho celkovej dĺžke sa rôznia – v redakcii sme pri pátraní našli až 4 rôzne cifry a tak aproximujem, že je dlhý takmer 3800 kilometrov. Rád sa nechám opraviť! A podotýkam, že túto stavbu vidieť aj z vesmíru – z geostacionárnych satelitov nad Zemou, ale nie z Mesiaca, ako uvádzajú niektoré zdroje. K favoritom zrejme patrí aj rímske Koloseum. Fascinuje ešte aj dnes, stáročia po tom, čo doznel v ňom smrtelný chrapot gladiátorov. Ak by na internete zahlasovali všetci Turci, do veľkej sedmičky by možno pretlačili aj chrám Hagia Sophia v Istanbule, ktorý sa z pôvodne pravoslávneho stánku zmenil na moslimskú mešitu. To isté platí aj pre Rusov, ak budú dostatočne podporovať Kremeľ, presnejšie cibuľovokupolovitý chrám Vasilija Blaženého v Moskve. Američania by radi pretlačili medzi nové divy sveta newyorskú Sochu slobody (áno tú, ktorá sa v každom katastrofickom filme zrúti), Francúzi iba za dva roky postavenú Eiffelovu vežu, ktorá mala stáť iba dočasne a Austrálčania sa možno aj urazia, ak za nový div sveta nebude vyhlásená ich budova Opery v Sydney, kde architektovi našťastie dovolili sa poriadne vyblázniť. Vo finále na svoju šancu čaká aj prenádherný chrám v maurskom štýle Alhambra v Grenade. Tí, čo tam boli mi povedali, že áno, to treba vidieť! Širokej svetovej verejnosti sú možno menej známe posledné dva návrhy – zámok Neuchwanstein v bavorských Alpách, údajne najkrajší hrad na svete a Kiyomizu, sústava chrámov a pagod vo východnej časti Kjóta v Japonsku, kde vraj popri kráse a vládne aj božský pokoj. No a je zaujímavé že za nový div sveta je pasovaný aj jeden zo starých divov – egyptské pyramídy v Gíze. Zrejme preto, že sú večné a vzniklo porekadlo, že ak sa čas niečoho bojí, tak to sú pyramídy…

 Podčiarknuté, zrátané, 21 návrhov zastupuje 21 štátov zo 6 kontinentov, pričom prím hrá Európa (8 návrhov), Ázia ponúka 5 tipov, Južná Amerika spolu so Severnou 4 kandidátov, Afrika má 2 želiezka v ohni a Austrália s Oceániou po jednom. Fakt som zvedavý, aká bude finálna sedmička… Dovtedy sa teším aspoň zo sľubov členov nadácie, že polovička zo ziskov, ktoré v rámci tejto kampane vyprodukujú pôjde na opravu a záchranu diel, ktoré patria do svetového kulturného dedičstva. To je ináč hlavný odkaz celej tejto „hry“ – potreba ochraňovat vzácne exponáty ľudského umu, ducha a kreativity. Pekné! Nadácia si za najvyššiu prioritu vytýčila rekonštrukciu najvyššej sochy Budhu v afganistanskom Bamjáne. Tú, ktorú delami a samopalmi rozostrieľali milície Talibanu. Len preto, že sa priečila islamu. Držím palce, aby sa to podarilo. Bude to odkaz, že kreativita a kultúrne hodnoty sú nadradené politike, náboženstvu a vojnám.

 

A dúfam, nezávisle od toho, kto 7.7.2007 vyhrá, že všetko to, čo považujeme za hodné zdedenia, ešte dlho, dlho vydrží.  

Jaromír Novak

Jaromír Novak

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V 40-tke vraj už človek má mať dosť rozumu a vedieť, čo presne chce. Hmm.. Zoznam autorových rubrík:  Family portraitBELŽIKROmaniaSúkromnéSvet je malý (ale nádherný)

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu