O tom, keď Nemo sklame, Peter Pan poteší a Stitch nadchne

„...a z rozprávky do rozprávky“ – tento úryvok pesničky Mariky Gombitovej z filmu Neberte nám princeznú som mi cez víkend často rezonoval v hlave. Bolo aj prečo. Disneyland pri Paríži – jediný zábavný park tohto druhu okrem toho v americkom Orlande – totiž útočí na všetky zmysly: ponúka pastvu pre oči, z reproduktorov sa valia melódie známe z disneyoviek, nos s jazykom by najradšej zostali v nejakej tej reštaurácii či bufete no a človek neodolá a túži ohmatať a pohladkať všetko to okolo seba. Či je naozaj reálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Zamok Sipkovej Ruzenky v noci.
Zamok Sipkovej Ruzenky v noci. (zdroj: jnk)

 Neďaleko Paríža sa fikciu animovaných príbehov podarilo pretaviť do trojrozmerných exponátov, živých atrakcií a interaktívnych programov. Eurodisneyland je cool. Je to obrovský areál, s vlastou železničnou stanicou (pre TGV) a megaparkoviskom, tematicky rozdelený na tri časti. Naľavo od hlavného vchodu je Disney Village - väčšinou obchodná zóna plus multikiná a reštika Planet Hollywood. V strede sú Walt Disney Studios, kde na vás striehnu postavičky ako myška Minnie, Pluto, Chip a Dale alebo dvojica najznámejších Príšerok. Chcete autogram? Mysleli na vás. Bloček na autogramy stojí 5 eur... Sú tam tvorivé ateliéry (ako vzniká animovaná rozprávka), filmové štúdiá s akčnými scénami (ako natáčali Armageddon – v makete satelitu sa začnete báť!), rôzne atrakcie a mladí speváci so scénkami z High School Musical. Najväčšiu plochu však zaberá Disneyland Park, kde podľa mapky máte 47 odporúčaných zastavení, ale atrakcií a zážitkov je oveľa, oveľa viac. Od kolotočov, cez rozprávkové domčeky a zámky, labyrinty, pirátov a legendárny meč Excalibur či výstrel do vesmíru...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dobrá rada: šetrite si nohy! Na chodenie, chodenie a ešte chodenie. A na státie. Dlhočizné rady sú daňou za popularitu zábavného parku. Tisíce rodičov s deťmi sa síce roztratia po areáli, ale keďže všetci chcú vyskúšať všetko, na zážitky treba poslušne čakať. Najmä ak ide o sviatočné dni, Deň detí, predĺžené víkendy a podobne, keď je nával najväčší. Na konci radu vás vítajú organizátori/usádzači vo farebných kostýmoch a vytúžené vrátka (otvoriť-pustiť-zavrieť). „Pripadám si ako kôň na dostihoch,“ povedala Majka, keď sme sa zas raz úspešne dopracovali na koniec. Konečne. V tomto bode dodávam, že bloknúť si len jeden deň na Eurodisneyland je málo. Nestihnete ani tretinu z toho, čo sa dá vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

 A čo sa oplatí a čo nie? Pre našu rodinu boli sklamania dve: jazda na autíčkach (tie čo idú po stredovej koľajnici), lebo tam sa čakalo vyše poldruha hodiny a kvalita jazdy na figu borovú (hádzalo to raz doprava raz doľava), no a sklamanie číslo dva bolo Crush´s Coaster, atrakcia inšpirovaná rybičkou Nemo. Moja žena sa doteraz trasie. Keď sme nasadli do vozidla á la korytnačka na koľajniciach a boli doň pevne zafixovaní, začala sa jazda vo „vírivke.“ Na začiatku to vyzeralo OK, zjavil sa sympatický Nemo aj tá modrá ryba čo mala problémy s pamäťou, potom na nás svetielkovalo stádo medúz z povaly, prešli sme cez odpadové potrubie (Nemo uniká z bytu), na dve sekundy sme zhliadli polku žraloka trčiaceho zo steny a otvárajúceho zubatú papuľu a potom prišiel šok! Pocit odtrhnutého výťahu. Korytnačka sa s nami začala nepríčetne točiť, nakláňať na všetky smery, prudko výstrel dohora, medzitým pootočenie okolo vlastnej osi a ďalší krútivý prepad do čiernoty. Simulácia pobytu v oceánskom prúde, do ktorého sa Nemo dostal cestou do Austrálie. Manželka sedela s dcérou a spomína, že v tej tme a v tom hore-dolu zmätku ani nevedela, či ešte má alebo nemá Emmku pri sebe a celý čas si nadávala, že prečo sme sa my hlupáci na toto dali a ešte aj to chúďa malé musí trpieť... Tam fotiť neodporúčam! Stratíte foťák či videokameru ani neviete ako, kde a kedy. Brutál zážitok! Ale ak máte radi adrenalínové návaly, go for it!

SkryťVypnúť reklamu

 Ani za tri dni sa nedá vidieť všetko, hoci my sme si nakoniec „odfajkli“ asi 70 percent z atrakcií, ale niečo sme zámerne vynechali – napríklad Dom hrôzy vo Frontierlande (areál na spôsob divokého západu), stav tela a mysle počas štartu vesmírnej rakety v Space Mountain či The Twighlight Zone Tower of Horror, kde sľubujú ďalšie pocity strachu, napätia a hororu. Mali tam furt plné! Ľudia sa asi radi boja. Niektorí. Medzi odporúčané atrakcie (podľa nás) patrí hlavná prehliadka alegorických vozov s postavičkami z rozprávok v životnej veľkosti (vždy o 5-ej poobede) a pirátska časť parku. Piráti z Karibiku patria medzi novšie exponáty. Po prechádzke okolo repliky starej lode a obrovskej kamennej lebky (a ďalšom čakaní) nasadnete do člnov a hajde do podzemia. Kde sa plavíte okolo sudov s rumom, navôkol kostlivci strážiaci truhlice s pokladom, piráti za mrežami úpenlivo prosiaci o vyslobodenie, potom sa doplavíte do prístavu, kde vrchnosť pirátov mučí a popravuje, za chvíľu zas vyhrávajú piráti, ktorí prepadli prístav, mestské hradby horia, ozýva sa streľba, krik a jačanie, piráti šermujú a bijú sa s domácimi... Scénky s pohyblivými umelými postavičkami sú nápadité, vcelku reálne a aj humorné. A ak vás nenadchla prechádzka palubou lode Jacka Sparrowa, môžno vás osloví dom na strome. Robinson Crusoe. Pirátske príbehy majú byť pekne vedľa seba... Ten strom ma fascinoval. Obrovský, mohutný a umelý. S verným napodobením koreňov, splete konárov a listov. Robinsonov viacposchodový stromodom je celkom fajn (spálňa, kuchyňa, knižnica) a ponúka pekný výhľad. Odtiaľ sa buď po visutom alebo plávajúcom moste (oba sa nebezpečne pohupujú) skratkou cez Aladinov orientálny svet dostanete na divoký Západ, kde okolo najznámejšej hory nevadskej púšte je omotaná húsenková dráha a na nej vláčik s jačiacimi návštevníkmi. Umelá hora je na umelom ostrove v umelo urobenom jazere, po ktorom však pláva ozajstný húkajúci parník ako za čias Marka Twaina (ale mám pocit, že para ho nepoháňa). Plavbu je krátka, asi 15 minút, ale odporúčam. Posedíte, pofotíte, nohám oddychu doprajete...

SkryťVypnúť reklamu

 Z tých naj- naj- atrakcií sa oplatí skúsiť Peter´s Pan Flight. Lietanie nad Krajinou nikoho. Vozidlá sú umne zavesené na koľajničkách na strope, čo šikovne maskuje strieška vozidla a vy máte pocit, že sa naozaj ladne vznášate nad zámkami a horami, nad celým mestom a potom, óóóóh, ste zrazu medzi hviezdami, ktoré sa rozblikali všade navôkol. Pekné, ale krátke. Pri viacerých disneyatrakciách som mal pocit „predčasného vyvrcholenia.“ Keď sa človek začne naozaj tešiť z ponúkaných zázrakov, zrazu koniec, šmitec, fertig, hotovo! No ale čo? Našťastie stále je tam čo vidieť a objavovať. Napríklad Pinocchiov svet či návštevu v podzemí s trpaslíkmi a u Snehulienky, vesmírnu streľbu s postavičkami z Toy Story v snahe zachrániť Buzza Lightyera a čarovná je magická plavba lodičkou areálom It´s A Small World, kde okolo vás tancujú, spievajú a hýbu sa postavičky zo všetkých kútov a kultúr sveta. Milé!

 Nesmiem zabudnúť na centrálnu budovu Disneylandu. „Wau!“ poviete, keď z námestia Central Plaza prvýkrát zočíte zámok Šípkovej ruženky. Týči sa ružovo do výšky so všetkými svojimi vežami a vežičkami, oknami a okienkami a hradbami a ozdôbkami a jasne dominuje celému parku. Nádherný je cez deň a osvetlený v noci je ešte rozprávkovokrajší. Ani jeden foťák neodolá. Pod zámkom je jaskyňa, kde na vás číha drak – pohybuje hlavou, oči mu svietia, papuľa sa roztvára a nie je celkom jasné, čo sa tam deje, lebo draka okrem šera zahaľuje aj para. Isté je len to, že deti sa moc nepribližujú ku zábradliu.

 Zatlieskali sme si na asi polhodinovim muzikálovo-divadelnom predstavení Lion King (chlapi, tie tanečnice-antilopy mali nôžky v obtiahnutom kostýme fakt ako antilopy!), avšak pre mňa osobne bol najväčším hitom parku interaktívny film Stitch Live! Krátky film uviedla animátorka Karin a od začiatku do konca to malo šťavu. Známy zlomyseľný vesmírny tvor z plátna priamo a okamžite reagoval na dianie v obecenstve. Zdravil náhodne vybratých ľudí po ich mene, reagoval na ich otázky a odpovede, zamiloval sa do niektorej z prítomných dám a vytváral nečakané komické situácie. Tvorcom programu sa akosi podarilo zakomponovať práve sfotených návštevníkov do akcie na plátne – netuším kto a kedy nás fotil, zrejme mala Karin na šiltovke minikameru. A kdesi za plátnom musel byť herec, ktorého pohyby, reakcie a hlas napodobňoval kreslený Stich na obrazovke. Neviem ako, ale bolo to fakt technicky premakané! A potešilo nielen deti! Stitch naplno zabodoval!

 A že sme domov po troch dňoch odchádzali viac unavení ako oddýchnutí? To nič, bola to únava zo série tých príjemných.

 

 

DOBRE VEDIEŤ!

Ak nebývate v Paríži alebo v jeho blízkosti a chcete európsky Disneyland dobre spoznať, je lepšie si dopredu zabookovať hotel. Hotelov je okolo areálu veľa, „najlepšie“ cenovo vychádza Hotel Santa Fe – 2 noci pre 2 dospelých a dieťa do 7 rokov vyjdú na cca. 630 eur, vrátane raňajok, parkovania zadarmo a lístkov do všetkých častí Disneylandu. Na hoteli je zo 17 TV-staníc 8 Disney-programov! Nehoteloví návštevníci platia 59 eur/dospelák a 51 eur/dieťa. Celodenný lístok pre rodinku (2 dospelí, 1 dieťa) vyjde na 120 eur. Balón s Minnie, Mickeym, Plutom atď. stojí od 6,50 eur vyššie. Za malé pivo v areáli zaplatíte okolo 3,50 eur čo je veľa. Za jedno gastronomické posedenie(2 dospelí, 1 dieťa) kdekoľvek v areáli zaplatíte min. 30 eur. Princezničkovské šaty pre dcéru stoja cca. 70 eur, pohľadnice 1 euro a hračky či suvenýry pod 6 eur ani nenájdete. Áno, všetko je tam rozprávkové. Okrem cien.

 

Jaromír Novak

Jaromír Novak

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V 40-tke vraj už človek má mať dosť rozumu a vedieť, čo presne chce. Hmm.. Zoznam autorových rubrík:  Family portraitBELŽIKROmaniaSúkromnéSvet je malý (ale nádherný)

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu