O Eurovízii – bude to pastva (nielen) pre oči. A zas bez Slovenska

„Nuna nej, nuna nuna nuna nunu nunu nej...“ – toto budete počuť, ak budete počúvať a pozerať, vo finále 52-ého ročníka súťaže Eurovision Song  Contest, ktoré sa uskutoční sobotu večer v Belehrade. Pred vyše miliardu divákov z celého sveta (nielen Európy) sa postavia performeri z 25 európskych krajín vo 20 jazykoch s pesničkami od ťažkého rocku, hip-hopu, romancií až po jemné balady. Zatiaľ finálovú istotu – to je novinka súťaže! – majú iba krajiny „veľkej štvorky“ súťaže (Briti, Francúzi, Španieli a Nemci) a hostitelia, čiže Srbsko s uvedeným nuna-nunu-nej refrénom. Ďalších 38 krajín sa o zvyšných 10 finálových miest pobije už zajtra v prvom (20.05.) a vo štvrtok v druhom semifinále (22.05.).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Maltska sanca na vyhru? Spevacka MORENA. Krajsia ako ta nasa, co hadzeme do rieky...
Maltska sanca na vyhru? Spevacka MORENA. Krajsia ako ta nasa, co hadzeme do rieky... (zdroj: Alain Douit (EBU) z http://www.eurovision.tv)

 Tak ako som to urobil už pred dvoma rokmi, priznávam, že patrím medzi skalných fanúšikov tejto súťaže, pričom korene môjho „fandenia“ siahajú ešte do osemdesiatych rokov a do čias Juhoslávie, ktorá sa vtedy ako jediná krajina ostbloku zapájala do nadnárodného hudobného europrojektu. Ak som vtedy viac-menej držal palce Juhošom, dnes mám situáciu sťaženú, lebo počet prihlásených krajín každý rok narastá a výber (dobrých) pesničiek je oveľa väčší. Ale vďaka internetu si dnes už každý môže dopredu napočúvať pesničky každého štátu a vie koho pri hlasovaní (sms-kovaní) určiť za svojho favorita.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Stačí klik na stránku: http://www.eurovision.tv/. Nájdete tam nielen zoznam účastníkov a krátky background performerov, ale aj ich fotky, pekné videá a texty pesničiek. Plus more ďalších informácií. Ja už mám zopár favoritov a som zvedavý, ako sa im bude dariť v postupe do finále.

 A pozor, páni, tohto roku je nielen čo počúvať ale aj na čo sa pozerať! Napríklad na víťazku súťaže z roku 1999 Švédku Charlotte Perrelli, ktorá teraz ponúka chytľavý refrén. Nám známejšia je možno česká kráska, stepperka a modelka Tereza Kerndlová (z bývalej kapely Black Milk), ktorej budú sekundovať Tweensky, sestry Nízlové. Slovensko bude aspoň nepriamo zastúpené... Mimoriadne atraktívny zjav je Gisela z Andorry (má aj schopnú pesničku!) a pozor na „stredomorský vulkán“ z Malty, 23-ročnú Morenu. Tú by ste do rieky len tak nehodili! Iba ak by ste chceli skočiť za ňou... Bude spievať o vodke. Sekundovať jej môže – postavou, krásou, hlasom a temperamentom - ešte mladšia Sirusho z Arménska. Qele, qele... Ženským šarmom zaujme aj Femme Fatale z Cypru Evdokija Kadi, Albánka Olta Boka, slovinská bývalá misska Rebeka Dremelj, maďarská okaňa Csézy a česť blondýnok zachraňuje Poľka skrývajúca sa za pseudonym Isis Gee. Exotiku ponúka mladá Hind Laroussi Tahiri z Holandska, ktorá sa už tri roky pokúša dostať sa do Eurovízie. Vyšlo jej to. Na vysoko odhalené nohy a jemný zadoček stavia vo svojom klipe Kalomira z Grécka v čom jej smelo konkuruje Ukrajinka Ani Lorak. Zdá sa, že po Ruslane chce Ukrajina preraziť s ďalšou sexicou v tanečnom rytme... Ale nie je to len o kráse tela! Srbka Jelena Tomašević, ktorá vlani robila „křoví“ víťazke Marije Šerifovič zaujme najmä nádherným hlasom a podľa mňa Srbsko vo finále dostane dosť hlasov nielen kvôli tomu, že je hostiteľom, ale práve kvôli jej Nuna-nuna v baladickej pesničke Oro. A hoci Nemecko vytasilo hneď štvornásobný sexy tromf „diablic“ zo skupiny No Angels, Eurovízia nie je iba o pekných speváčkach, Nenechajte sa mnou zviklať!

SkryťVypnúť reklamu

 Sú tam aj štramácki speváci, napríklad čiernohorský fešák Stefan Filipovič alebo mladý rumunský tenor Vlad Miriţă z dua Nico & Vlad alebo Litovčan s uhrančivým pohľadom Jeronimas Milius či usmievavý Simon Mathew z Dánska a možno už eurovíziou ostrieľaný Rus Dima Bilan. To, že Eurovízia nie je len „neškodný“ stredný prúd môže tohto roku vyvrátiť britský interpret Andy Abraham. Even If. Chytľavé. Určite najzaujímavejším tohoročným zjavom medzi mužskými konkurentmi bude Argentínčan vo farbách Španielska Rodolfo Chikilicuatre. Tak trochu akoby Manu Chao, len to háro je originál...

 Tak ako každý rok, sú tu aj „zabávači,“ účastníci s patričnou dávkou humoru či sebairónie. Všimnite si írskeho bábkoherca Dustin the Turkey s rytmickou skladbou Irelande Douze Pointe čiže „Írsko má 12 bodov.“ Známa formulka zo záveru finále. Na strunu zábavy udiera aj Elvir Lakovič Laka z Bosny, estónske comedy act Kreisiraadio, lotyšské trio Pirates of the Sea či islandské duo Euroband. Retroštýl prináša Romanca chorvátskych streetperformerov Kraljevi ulice a v etnoštýle sa tohto roku predstaví skupina Ishtar z Belgicka ktorá doma, vo flámskych hitparádach jasne boduje. A, dámy, pozor!, nájdu sa aj poloobnažení chlapi! Z Fínska, ktoré do súťaže zvykne posielať netradičných aktérov – tentokrát je to tvrdý rok a kapela s divným názvom Teräsbetoni. Fínski maskovaní rockeri Lordi v roku 2006 totálne prekvapili, tak ktovie? A čo po tvrdej hudbe trochu znežnieť? Všimnite si pre istotu Moldavčanku Geta Burlacu, za ktorou sa ako široký vejár tiahnu hodbné ceny naprieč Európou. A aha, je tu aj jemný náznak politic songu nie celkom prekvapivo z Gruzínska. Diana Gurtskaya spieva po anglicky o možnom príchode mieru. Pri narastajúcom rusko-gruzínskom napätí to začína byť dosť aktuálne…

SkryťVypnúť reklamu

 Tohto roku medzi účastníkmi jasne dominuje mladosť a krása, dravosť a sexepíl. Šoubiznis je v tomto smere neúprosný a áno, z Eurovízie sa už dávno stala šou. Po jej rýchlom rozrastení naprieč kontinentom začali byť očividné „kamarátkšefty“ keď si body navzájom priateľsky udeľovali krajiny Balkánu, Škandinávie či SNŠ. Najmä na úkor západoeurópskych krajín, ktoré túto súťaž založili a dali jej lesk. Urazené Taliansko, ktoré viackrát súťaž vyhralo, sa preto už ani nezúčastňuje Eurovízie. Taliančina ale prítomná bude - okrem pesničky rumunského dua zaznie aj v podaní skupiny Miodio zo San Marina a švajčiarskeho speváka Paola Meneguzziho. Takže Taliani sa predsa môžu zapájať…

 Tohoto roku sa má regionálnemu zvýhodňovaniu zamedziť. Prvýkrát je súťaž rozdelená do dvoch semifinálových kôl tak, aby v každom z nich boli čo najvyrovnanejšie zastúpené krajiny Západu, Balkánu, strednej Európy a krajín bývalého ZSSR. Zajtra večer v Belehrade štartuje prvá vyraďovačka, ďalšia vo štvrtok a v sobotu uvidíme, či to súťaži pomohlo. A aj to, či viac zavážila estetická forma (minisukne) a scénická šou alebo ozajstná sila hlasu. Tak ako to bolo vlani, keď vyhrala Molitva Srbky Marija Šerifovič. Ktovie, možno aj vďaka tohoročnej súťaži sa v Belgrad Arena zrodia nové hviezdy. Tak ako veľakrát doteraz. Rád budem pri tom až zaznie „Belgrad Calling.“ Hoci iba televízne.

 

P.S.

A čo Slovensko a naša karta? Keď už máme toľko superstáristov a iných hudobných súťaží loviacich talenty? Stará otázka. Bez odpovedí. Vraj je to drahé. Tá prihláška. A úspech neistý. Aspoň po doterajších dvoch slovenských pokusoch. Možno až si STV zvolí schopných riaditeľov a progresívny manažment, tak zauvažuje aj o tejto možnosti. Či šanci ukázať sa. Už kvôli tomu, aby sme nestáli bokom… Alebo Slovensko snáď nemá čo svetu ponúknuť?

Iné linky:

http://novanska.blog.sme.sk/c/49259/Eurovizia-a-kde-bolo-Slovensko.html

http://dusanuhrin.blog.sme.sk/c/95312/O-Eurovizii-alebo-to-Slovensko-nase-dosial-tvrdo-spalo.html

http://blastikova.blog.sme.sk/c/95215/EUROVIZIA-alebo-ako-som-zasa-raz-dobre-pobavila.html

http://dobosova.blog.sme.sk/c/95195/Eurovizia-2007-Marija-Serifovic-ukrajinske-cudokonspiracne-teorie.html

Jaromír Novak

Jaromír Novak

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V 40-tke vraj už človek má mať dosť rozumu a vedieť, čo presne chce. Hmm.. Zoznam autorových rubrík:  Family portraitBELŽIKROmaniaSúkromnéSvet je malý (ale nádherný)

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu