O naj- múzeách sveta

Dočítal som sa nedávno. Že čo treba, aby človek aspoň zhruba spoznal kultúrne hodnoty sveta. Našej civilizácie v priereze jej históriou. „Maličkosť.“ Navonok. Stačí navštíviť dvadsať najzaujímavejších múzeí na svete. A prvých šesť z nich sa dokonca nachádza v Európe! Poznáte ich?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Louvre. Jedno z múzeí, ktoré treba vidieť. Na fotke/upútavke je Nahá Maya, od Goyu, rok 1805.
Louvre. Jedno z múzeí, ktoré treba vidieť. Na fotke/upútavke je Nahá Maya, od Goyu, rok 1805. (zdroj: net)

To ma zaujalo. Táto informácia. A tak som internetoval ďalej. A dozvedel sa viac o rebríčku ustanovizní, ktorý zostavila stanica Discovery Travel a ktoré vraj-určite-nabetón treba navštíviť. Raz. Aspoň raz...

1. British Museum, Londýn, Anglicko. Svetaznalí dokumentaristi z Discovery Channel ho nazvali najkomplexnejšie a najfascinujúcejšie múzeum. Lebopod jednou strechou obsažilo celý svet a za jeden deň ani nedokážete prejsť cez všetky miestnosti. Hmm, tu mám mínusový bod. Nemohol som namiesto Madam Tussaud nasmerovať sem? Kde je to dokonca zadarmo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Louvre, Paríž, Francúzsko. Tu stretnete celú históriu Francúzsku, turistov kráčajúcich okolo presklenej pyramídy po stopách Dana Browna (toto bola humorná odbočka) a končiacich pred Jej Veličenstvom Giocondou (za hrubým sklom a hrubým lanom). Mňa zaujala aj sekcia venovaná Egyptu a do množiny sebaľútosti som pridal fakt, že sme vtedy, za poldňa nestihli ani tretinu exponátov.

3. The Natural History Museum, Londýn, Anglicko. Vyše 70 miliónov exponátov. Fíha! O všetkom, čo sa človek naučil a zistil o stvoreniach tohto sveta. A vyše polovičky z nájdených meteoritov, ktoré doráňali našu Zem.   

4. Galleria degli Uffizi, Florencia, Taliansko. Exponátov poredšie ako v iných, horeuvedených múzeách, zato tá hodnota! Tie mená autorov! Rodina Mediciovcov po štyri stáročia „škrečkovala“ umelecké diela a môžeme im byť vďační. Boticelli a renesancia mysle pri prechádzkach galériou. A potom, ako keby v strede vesmíru, ON. David. Od Michelangela. Nechápal som. Môže byť tak dokonale a verne ľudské telo premietnuté do kameňa? Svojim očiam a spomienkam dodnes neverím.

SkryťVypnúť reklamu

5. Musei Vaticani, Rím, Taliansko. Smerom ku Sixtínskej kaplnke (nie a nie sa tam dostať!) som mal pocit rieky. Že som súčasťou riavy. Mohutného ľudského prúdu, ktorý ma jednoducha strháva dopredu, ktorý sa rozlieva naľavo-napravo po chodbách (každá iná, každá vzácna), meandruje hore-dolu schodmi, aby sa opäť spojil a silno „spenil“ pred dverami kaplnky, kde raz za 20 sekúnd ponad dohora vyvrátené hlavy zaznie „Silenzio!“ A ešte „No foto, please!“ Strážci posvätného ticha pod posvätným obrazom o vdýchnutí života. Vtedy má človek pocit, že dvakilometrový, čiže trojhodinový rad okolo hradieb na lístky mal zmysel... A aj napriek všetkému sa potajomky snaží jednu či dve fotky „ukradnúť.“

SkryťVypnúť reklamu

6. Ermitáž, Sankt Peterburg, Rusko. Dobrí znalci tohto, údajne najväčšieho múzea na svete, vyrátali, že keby človek chcel stráviť čo len jednu sekundu pred každým exponátom, potreboval by na to tri týždne. Bez spánku a jedla. Matematici nebudú mať problém, koľko by to trvalo so spánkom a jedlom a dvadsaťsekundovou kontempláciou jedného diela. Úžas. Už samotná táto informácia. Dva milióny výtvorov s visačkou umenie je rozdelených do piatich krídel paláca, ktorého výstavba trvala takmer poltisícročie. Toto je jedna z vecí, ktoré v dobrom závidím mojej manželke. Že ana uže tam byla.

7. The National Palace Museum, Tchajpej, Taiwan. Pre našinca ďaleko, ale vraj treba vedieť, že poklady z tejto zbierky sú mimoriadne už tým, že sú výsledkom viactisícročného (!!!) ríšskeho zbierania hodnotných a krásnych diel. No dobre, ale Taiwan je mimo pevninskej Číny... Dobrý postreh! Väčšina z exponátov sa na ostrov dostala v politicky turbulentnom období 1924 – 1965, pričom sa vraj pre pašovanie používali tie najnemožnejšie spôsoby a skrýše. A koľko sa toho postrácalo...

SkryťVypnúť reklamu

8. The National Archaeological Museum, Atény, Grécko. A zas Európa. Miesto, kde sa logicky nachádza najväčšia zbierka helénskeho antického umenia. Exponáty siahajú hlboko do času, až päť storočí pred Kristom. Keď ešte ľudia verili v Zeusa. Ktorý má v tomto múzeu nádhernú bronzovú sochu. Dúfam, že budem mať príležitosť si s ňou „potykať.“

9. The Metropolitan Museum of Art, New York, USA. Taký „sendvič“ medzi Mile Museum na 5th Avenue a Central Parkom. Ale nie exteriér, kombinácia klasiky s modernou, lež interiér je vraj interesantný! Exponáty zo sveta islamu, Európy, Afriky a Ameriky v neskutočnej zmesi žánrov: od sôch a rytín po obrazy, fotografie, dekoračné predmety, hudobné nástroje a iné. Napríklad zbierka stredovekého brnenia, ktorú vraj treba vidieť. Podobne ako exponáty afrických kmeňov alebo čínske maľby. No, až tam raz zavítam, tak viem čo s časom...

10. Kunsthistorisches Museum, Viedeň, Rakúsko. Toto máme my Slováci najbližšie a koľkí z nás sme tam nikdy neboli. Hanbime sa. Hanbím sa! Podobne ako família Medici, aj Habsburgovci oceňovali čo je pekné a vzácne a dnes ich bývalé imanie, od nádherných kočov, mincí, kníh, brnení, európskych malieb a starožitností sú k nahliadnutiu zvedavým masám. Síce až v ôsmych budovách v meste, ale kto vidieť chce, ten chce!

11. The Egyptian museum, Káhira, Egypt.  Svet dávnoveku, ktorý na návštevnikov dýcha cez vystavené nedýchajúce múmie. Najväčšia zbierka múmií na svete. A ako bonus, face to face s pozlátenou maskou Tutanchamóna. Tou, ktorú nájdete vo všetkých učebniciach dejepisu. A ešte socha Achnatona. Ktorý vraj založil prvé monoteistické náboženstvo na svete. Aspoň sa pokúsil...

12. Museum of Modern Art, New York, USA. Popri Londýne ďalšie mesto, ktoré sa pýši naj-naj múzeami sveta z prvej dvadsiatky. Toto múzeum založili tri bohaté ženy v roku 1929 a bolo prvé svojho druhu venované iba súčasnému umeniu. Kompletné kolekcie diel z konca 19. a začiatku 20. storočia. A že tam nájdete aj auto typu Jaguár E-Type či fotky z filmov Orsona Wellesa? No a čo? Veď kde začína a končí umenie?

13. Museo del Prado, Madrid, Španielsko.  Toto je národná hrdosť Španielov a tí, ako vieme, vedia byť mimoriadne hrdí! Zbierka najkrajších diel maliarov z iberijského polostrova, pričom „čestná lóža“ patrí majstorm ako Velasquez a Goya.  

14. Museum of Fine Arts, Boston, USA. Na východnom americkom pobreží sa nachádza jedna z najobsiahlejších umeleckých zbierok na svete. Exponáty  zovšadiaľ - Amerika, Afrika, Ázia, Oceánia, Európa a antický Egypt a k tomu zbierky súčasného umenia. Znalci z Discovery odporúčajú všimnúť si tu tibetské obrazy, kórejskú keramiku a najväčšiu zbierku japonských pohľadníc mimo hraníc Niponu.

15. Kimbell Art Museum, Fort Worth, Texas/USA. Človek sa stále dozvedá niečo nové. Napríklad aj to, že ak chcete obdivovať vzácny obraz, najlepšie pod svetlom pri akom vznikal. A toto je špecialita texaského múzea. Caravaggio, Rembrandt, Picasso, Monet a Van Gogh – až tu vraj oceníte pravú hodnotu ich tvorby. 
16. The Art Museum Tokugawa, Nagoja, Japonsko. Aj toto múzeum za svoj vznik vďačí pasii členov jednej rodiny pre vzácnokrásno. Rod Tokugawa vládol v období 1600 až 1868 - najdlhšie obdobie mieru v Japonsku. Ako je známe: keď zbrane mlčia, múzy hovoria. A tak sú v múzeu nielen vzácne samurajské meče ale aj obrazy a dobové kostýmy.
17. Mauritshuis, Hágy, Holandsko. Toto je o zlatom období holandského maliarstva. Obrazy zo 17. storočia. „Svätou trojicou“ tunajšej obrazárne sú dve diela od perfekcionistu Vermeera – Dievča s perlovou náušnicouUlica v Delfte – a jedno od barokového Rubensa – Starena a chlapec so sviečkami. 
18. Museo Nacional de Antropologia, Mexico City, MexikoAj diela jednej z najpestrejších kultúr na svete sa dostali do TOP 20 múzeí sveta. Múzeum je bohato presýtené zelenými plochami, artézskymi studniami, sochami a dokonca vodopádmi. Na svoje si tu prídu najmä obdivovatelia predkolumbovskej éry. Tej stále záhadnej.

19. The Israel Museum, Jeruzalem, Izrael. Tu a práve tu, čo má svoju logiku, význam a podstatu sa nachádza niekoľko z najvýznamnejších diel z histórie kresťanstva. Tu ako oko v hlave strážia najstaršiu Bibliu (Allepo Codex) a návštevníci sa môžu dozvedieť ako sa naozaj žilo na tomto území pred 2000 rokmi.

20. National Gallery of Canada, Ottawa, Kanada. Dlhú púť za historicko-kultúrnym odkazom ľudstva archivovaným v múzeách možno ukončiť v Otawe, kde je pokope impozantná umelecká zbierka od stedoveku až podnes, od Európy až po Ameriku a domorodé indiánske kmene.

Keď som prvýkrát čítal o tejto muzeálnej „hitparáde,“ aj som veru posmutnel. Že z uvedenej dvadsiatky som live videl iba tri múzeá. Málo! Mám čo doháňať. Nemusím. Chcem.

Jaromír Novak

Jaromír Novak

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V 40-tke vraj už človek má mať dosť rozumu a vedieť, čo presne chce. Hmm.. Zoznam autorových rubrík:  Family portraitBELŽIKROmaniaSúkromnéSvet je malý (ale nádherný)

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu