
Nedávno mi manželka hovorí: „Hlási sa ku nám do práce jedna Rumunka a má také divné meno. Roxi...., Ruxi..., niečo také.“ „Ruxandra?“ pýtal som sa. „No, to je ono!“ „V Rumunske celkom bežné meno,“ povedal som jej. „Zas začínaš? Tie vaše mená...“
Výber mena bol veľmi vážnou témou, keď sa mala naša malá narodiť. My sme si vlastne mysleli, že to bude chlapec tak sme študovali kalendár týmto smerom, až keď ultrazvuk potvrdil, že „tomu chlapcovi niečo chýba,“ začali sme vyberať dievčenské mená. Pri posudzovaní návrhov, komu sa čo páči, som prispel aj menami z Rumunska. Páčilo sa mi napríklad meno Oana. A ešte Heliana (slnečná). Oana Novak to znie zaujímavo, nie? Nakoniec sme vybrali Emmu a iné meno si pre našu bambuľku už predstaviť ani neviem, ale odvtedy je téma rumunské mená u nás už klasikou.
Ak by som mal porovnať situáciu na Slovensku a v Rumunsku, musím skonštatovať že v Rumunsku sú oveľa liberálnejšie pravidlá pri výbere mien pre deti. A ako som spomínal, aj oveľa širší výber, čo je nakoniec logické, lebo Rumuni nachádzajúci sa vždy na križovatke migrácie národov, dobyvačných ťažení a prieniku civilizácií boli ovplyvnení kultúrou okolitých národov. Pri štúdii rumunských mien pozornému oku neunikne grécky vplyv (muži: Arcadie, Apostol, Aristide, Atanasiu, Filimon; ženy: Aglae, Caliopi, Casandra) a najmä latinský základ. Veď latinčina tvorí 80 % základného jazykového substrátu rumunčiny. Takže o pôvode nasledovných mien ani netreba špekulovať. Muži: Aurelian, Barbu, Flaviu, Ovidiu, Sabin, Stelian, Traian. Ženy: Celia, Cezara, Domnica, Dulcinea, Eufrosina, Fabia, Florentina, Fortuna, Lavinia, Ligia (Lidžia), Silvana, Speranţa (Speranca). Pekné, že? Alebo nie? Tak poďme sa pozrieť na iné príklady.
Výber mien ovplyvnilo aj súžitie (neželané, pravdaže) s Turkami. Odvtedy aj Rumuni používajú mená ako Šeherezáda (fakt!) alebo Fatima. A ďalšie. Orientálne znie aj ženské meno Zaraza. Viaže sa k nemu jeden z najkrajších ľúbostných šansónov rumunskej hudby (krásna Zaraza bola nevernica, kvôli ktorej muži s radosťou umierali).
V Sedmohradsku sa presadili sa počas stáročí presadili známe maďarské a nemecké mená, ale aj slovanský vplyv je nepopierateľný. Jedným z najčastejších mužských mien sú Cosma, Vasile a Ilie. Skúste sa pozrieť do ruského či ukrajinského kalendára (Vasiľ, Iľja)... Alebo časté ženské mená ako Ileana, Varvara a samozrejme Nadia (samozrejme Comaneciová!).
Zachovalo sa aj niekoľko pôvodných dáckych mien (Dáci obývali územie dnešného Rumunska, kým ich légie cisára Traiana neporazili v roku 105-106 n.l.). Gelu, Decebal (posledný dácky kráľ) či Meda (jeho dcéra) alebo Geta. Poznal som jednu Medu, bola z Alba Iulie a nádherne spievala. Raz večer spôsobila senzáciu na Karlovom moste v Prahe keď spievala po rumunsky. Ale to je už o inom.
Z mien, ktoré sú v Rumunsku veľmi populárne (u nás sa veľmi nevyskytujú) a ktorých pôvod je (aspoň pre mňa) nie celkom jasný môžem spomenúť nasledovné. Gică (Hagi - spomínate?), Alin, Călin a Cătălin, Cosmin, Dorel, Dorin, Nelu, Mircea (napr. Mircea Eliade - ten spisovateľ a religionista), Sandu, Şerban (Šerban), Sorin. A u žien je príkladov ešte viac: Adina, Anda, Anca (napr. Anca Dragu - tunajšia úspešná bloggerka), Aura, Constanţa (Konstanca), Corina, Doina (to je nabetón čisto rumunské meno!), Georgeta (Džordžeta), Ioana, Loredana, Luminiţa (Luminica - znamená to svetielko), Mirela, Mirabela, Olimpia, Ramona, Raluca, Sanda, Viorica.
A ani v rumunčine nechýbajú „exotické“ mená. Niektoré som ani nepoznal, priznám. Napríklad mužské meno Crăciun. Kračún. Áno, znamená to Vianoce. Asi nič moc mať meniny na Vianoce... U žien v tomto prevládajú prírodné živly. Azalea (asi azalka), Brânduşa (lienka), Begonia, Lăcrimiora (Lakrimjoara - slzička), Codruţa (niečo ako naša Lesana), Firuţa (vlások), Frunzina (lístok), Magnolia, Mioara alebo známejšia a jemnejšia forma Mioriţa (ovečka), Nectaria. K menej používaným menám by som zaradil špecificky rumunské (hoci ktovie, aký je ich pravý pôvod) varianty ako napríklad: Amza, Răzvan, Anghel, Dacian, Enache, Mugur (púčik), Manea, Udrea, Gogu ale aj Haralambie či Zamfir. Máte radi panovú flautu? Tak potom poznáte aj meno Gheorghe Zamfir. Jeden z najznámejšich súčasných rumunských umelcov v zahraničí.
A ešte zopár dievčenských mien, ktoré nie sú „každodenné“ ale aspoň zaujímavé: Adelina, Anelisa, Aida, Belinda, Fabiola, Florentina, Miranda - francúzsky a taliansky vplyv. Ďalšie zaujímavé mená: Amarilis, Draga, Edina, Gafia, Geea, Leda, Mădălina, Noemi (nie Naomi!), Lariana, Oriana, Smaranda, Sorana, Sonora, Venera, Zorina.
Neboli to pravdaže všetky rumunské mená! Vybral som iba „zopár“ z nich. Ak sa vám zdali zaujímavé alebo ak ste sa ešte stále nerozhodli aké meno vybrať vaši ratolestiam, inšpirovať sa môžete aj na nasledovných stránkach:
http://www.parinti.com/modules.php?name=Nume&op=list_content&eid=3
- mená pre chlapcov
http://www.parinti.com/modules.php?name=Nume&op=list_content&eid=4
- mená pre dievčatá.
---
Á propos, v Rumunsku zas nepoužívajú meno Jaromir (čítali to ako Žaromir). Takže kým som tam žil, aspoň v niečom som sa cítil výnimočný...