Libanon - nemôžeme tvrdiť, že sme nič nevedeli.

Prečítajme si „A Clean Break: A New Strategy for Securing the Realm“ Autori: Richard Perle, James Colbert, Charles Fairbanks, Douglas Feith, Robert Loewenberg, Jonathan Torop, David Wurmser, Meyrav Wurmser Publikované v júni 1996 Zdroj. http://www.israeleconomy.org/strat1.htm

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)

Podľa autorov ľavicoví politici priviezli Izrael do závozu: „Mierový proces zakryl dôkazy o erózii národnej kritickej masy – ako aj o rukolapnom pocite národnej vyčerpanosti – a podlomil strategickú iniciatívu.“ V podstate autori poukazujú na fakt, že ľavicoví politici na nátlak USA prijali určité ústupky: pristúpili na možnosť vyjednávať o štatúte Jeruzalema, a v záujme dosiahnutia kompromisu s umiernenými Palestíncami mnohé teroristické útoky, ktorých cieľom bolo prekaziť mierový proces, nechali bez razantnej odvety.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto je pre autorov neprijateľné, a preto nimi navrhovaná stratégia spočíva v troch základných bodoch:

1- Zmena existujúcej rovnováhy síl: Izrael za pomoci Turecka a Jordánska zatlačí späť mocnosti, ktoré ho najviac ohrozujú.

2- Zmena v prístupe k Palestínčanom: odstránenie Arafata, a negovanie akéhokoľvek náznaku palestínskej teritoriálnej suverenity.

3- Zmena vo vzťahoch so Spojenými Štátmi Americkými: treba sa zbaviť ekonomického tútorstva Američanov s cieľom zväčšiť vlastný politcký manévrováci priestor – nie Izrael sa má prispôsobiť predstavám americkej administratívy, ale Američania musia pochopiť, že sa môžu spoľahnúť na Izrael, a že je v ich záujme podporovať izraelskú politiku.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi to znamená:

- Koniec ústupkom: za vyjednávácí stôl si možno sadnúť len s partnermi, ktorých slovu možno dôverovať. O "partneroch" bude možno v regióne hovoriť len vtedy, keď nepriatelia Izraela bezpodmienečne uznajú legitimitu izraelských teritoriálnych požiadaviek. Dovtedy platí vojnový stav. Ináč povedané: Izrael pristúpi na mierové rokovania len vtedy, keď ho porazení nepriatelia budú o mier prosiť, uznájúc ich „legitímne a šľachetné nárokovanie si zeme v ktorú dúfali po 2000 rokov.

- Útok na Libanon, (z libanonského územia Izrael ohrozujú Hizballáh, Sýria a Irán), v prípade nutnosti na samotnú Sýriu.

SkryťVypnúť reklamu

- Oslabenie Sýrie docieliť odstránením Saddáma Husseina. Sýria v obkĺúčení Izraela, Turecka, Iraku bez Saddáma Husseina,na miesto ktorého bude dosadený člen kráľovskej rodiny Hašemitov (rodina jordánskeho kráľa), bude v najväčšom možnom ohrození. Pre Sýriu by to znamenalo „prelúdium k prekresleniu mapy Blízkeho Východu, čo by znamenalo ohrozenie sýrskej teritoriálnej integrity.

- Potlačenie zárodku akejkoľvek palestínskej suverenity: Organizácia pre Oslobodenie Palestíny bude podriadená americko-izraelskému monitoringovému výboru, Izrael si vyhradzuje právo kedykoľvek vyslať do zón obývaných Palestínčanmi svoje bezpečnostné zložky za účelom prenasledovania npkd teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

- Realizácia liberalizačných ekonomických opatrení, ktoré Izraelu umožnia zrieknuť sa americkej finančnej a hospodárskej podpory. Americký Kongres proti tomu nebude mať námietky nakoľko sa uľaví americkému rozpočtu, a zároveň sa otvoria investičné možnosti pre americké podnikateľské kruhy. Izrael si tak zarúčí „väčšiu slobodu konania a zbaví sa významného nátlakového prostriedku, ktorý bol proti nemu v minulosti používaný.

- Americká vojenská pomoc sa však naďalej prijíma v plnom rozsahu.

- Túto novú doktrínu treba odkomunikovať s použitím reminescencií na studenú vojnu.

Zhrnuté podčiarknuté: Izrael prechádza z logiky odvetných akcíi na logiku preventívnych útokov. Ak stará stratégia neodvratne viedla k oslabeniu Izraela, a teda si priam pýtala vypuknutie novej izraelsko-arabskej vojny, nová stratégia má za cieľ definitívne etablovať izraelskú dominanciu v regióne preventívnym oslabením všetkých mocností, ktoré by sa mohli spojiť, a tak ohroziť Izrael.

Izrael si chce na Blízkom Východe vybojovať obdobnú mocenskú pozíciu, akej sa tešia Spojené Štáty Americké na globálnej úrovni.

Tri otázky na záver:

Vedia iránske bezpečnostné zložky používať internet a čítať po anglicky?

Vedia iránske bezpečnostné zložky, že Američan Richard Perle je jedným z hlavných poradcov v okolí G.W. Busha?

Predpokladajúc kladnú odpoveď na prvé dve otázky, ako asi mohli iránske bezpečnostné zložky na zvolením G.W Busha za prezidenta USA vzniknuvšiu situáciu reagovať?

Milan Jaroň

Milan Jaroň

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ne pas monter bien haut, peut- tre, mais tout seul!"Edmond Rostand - Cyrano de Bergerac Zoznam autorových rubrík:  PolitikaPoetikaFilozofiaSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu