O „metóde plodných a neplodných dní“ som nedávno v jednom článku čítal,že „môže zlyhať u tých žien, ktoré majú nepravidelnosti v menštruačnom cykle, vobdobí po pôrode, ako aj pri rôznych životných zmenách“. Táto formulácia jemylná, pretože uvedená výhrada je dnes už neaktuálna. V povedomí ľudí všakpretrváva z doby širokého používania kalendárnej (Knaus - Oginovej)metódy. Kalendárna metóda je naozaj málospoľahlivá a zlyháva pri nepravidelnom cykle, pretože sa pri nej plodné obdobieurčuje len na základe teoretických výpočtov. Jej tehotenský index (početneplánovaných počatí u 100 žien, ktoré sa danou metódou riadili jeden rok) sapohybuje medzi 14 - 38. Kedysi sa preto vtipne nazývala vatikánskou ruletou.
Moderné spôsoby prirodzeného plánovania rodičovstva sa však odkalendárnej metódy podstatne odlišujú tým, že plodné obdobie sa pri nich určujena základe pozorovania prirodzene sa vyskytujúcich príznakov ovulácie. Vysokúspoľahlivosť prirodzených metód zistili viaceré štúdie a uvádzajú ju ajpopredné európske učebnice gynekológie. Napríklad pre symptotermálnu metódu(STM) udáva Martius tehotenský index 1 a rovnakú spoľahlivosť pripisujeSchmidt-Matthiesen metóde teplotnej.
Z uvedeného vyplýva, že správnepraktizovaná STM má spoľahlivosť porovnateľnú so spoľahlivosťou hormonálnejantikoncepcie a vyššiu ako ostatné (napríklad bariérové) metódy. (STM možnos bariérovými metódami kombinovať, ale celkovú spoľahlivosť to znižuje.)Vzhľadom na to, že prirodzené metódy umožňujú zistiť obdobie plodnosti (hovorísa o tzv. vedomí plodnosti – angl. fertility awareness), sú použiteľné „obojako“-prokoncepčne alebo antikoncepčne, podľa toho, či partneri plánujú počatie alebosa mu chcú vyhnúť. „Update“ zaprášených vedomostí z čias Knausa a Ogina jesamozrejme možné uskutočniť na internete, napríklad na stránke: http://stm.szm.sk/.