
Symptotermálna metóda svoj názov odvodzuje od toho, že na určenie plodného obdobia v cykle ženy využíva: 1. sledovanie jedného z dvoch príznakov ("SYMPTO-") plodnosti (plodný hlien alebo zmeny krčka maternice), 2. meranie tzv. bazálnej telesnej teploty ("-TERMÁLNA").
Vo februári tohoto roku bol na internete odpublikovaný článok z májového čisla časopisu Human Reproduction, v ktorom nemecký tím oznamuje výsledky svojej dlhoročnej štúdie týkajúcej sa STM. Spoľahlivosť STM bola známa už z predošlých štúdií. Nová štúdia vedená profesorom Freundlom z Düsseldorfu je však doteraz najväčšou prospektívnou štúdiou s dostatočne detailnými informáciami o sexuálnom správaní a s použitím moderných analytických metód. Štúdia prebiehala of r. 1985 do r. 2005 a bolo v nej vyhodnotených 17 638 cyklov od 900 žien. U žien, ktoré počas plodného obdobia nemali pohlavný styk, došlo k 0.43 nechceným otehotneniam na 100 žien za jeden rok - ak jeden rok zadefinujeme ako 13 cyklov (čiže 0.43 zlyhaní za 100 rokov u jednej ženy, čo zodpovedá spoľahlivosti metódy 99.57%). U žien, ktoré počas doby plodnosti mali styk s použitím bariérových metód (najmä kondómu), bolo toto číslo 0.59 (výsledky sú zhrnuté v tabuľke VII. a v obr. 3). Ak sa započítajú aj zlyhania kvôli porušeniu pravidiel metódy (napr. občasný styk v plodnom období) čislo sa zvýši na 1.8 (tzv. spoľahlivosť užívania je potom 98.2). Keďze sú čísla hodnotiace zlyhanie metódy menšie ako 1, autori štúdie uzatvárajú, že STM sa spoľahlivosťou dá porovnať so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie.
Trochu ma prekvapilo, že som zatiaľ na slovenských internetových stránkach o novej štúdii nenašiel žiadnu zmienku. Pre páry, ktoré hľadajú spoľahlivú alternatívu k umelým metódam plánovania rodičovstva, je táto štúdia dobrou a šireniahodnou správou.