Aký je rozdiel medzi vedou a filozofiou? (II)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (142)

Oba mylné názory na vzťah filozofie a vedy - označovanie buď filozofie alebo vedy za nezmysel (pozri časť I.) - sú škodlivé, pretože znemožňujú plodnú interakciu medzi filozofickými a vedeckými myšlienkami. Pritom existuje veľa oblastí, kde si má veda a filozofia čo povedať a kde sa vzájomne obohacujú. Napríklad, (dobrá) filozofia používa logické a systematické myslenie. Aplikácia logiky vo filozofii sa ukázala a ukazuje ako veľmi plodná - používa ju najmä analytická filozofia. Ďalej, veľa vecí, ktoré sa pokladali za prírodnými vedami netestovateľné, sa v dôsledku technického pokroku ukázali ako empiricky testovateľné, napríklad ne/existencia časového počiatku vesmíru, ne/existencia elementárnych častíc, a podobne. Filozofia napomáha vede v tom, že metafyzické (t.j. súčasnú vedu presahujúce) myšlienky môžu viesť k empiricky testovateľným (teda vedeckým) teóriám alebo môžu povzbudzovať ich hľadanie. Napríklad viera v Boha – Zákonodarcu stimulovala stredovekých učencov k hľadaniu prírodných zakonov.

Filozofia sa zaoberá aj otázkami, ktore plne nemôžeme pojať iba empirickými metodami (napr. existencia Boha, existencia slobodnej ľudskej vôle). Hovorím, že plne nemôžeme (nie, že vôbec nemôžeme) – veď povedzme otázku ne/determinovanosti človeka rieši biológia, psychológia, sociológia. Ide o problém, či je správanie človeka plne (na 100 %) determinované (ovládané, určované) biologickými, psychickými, sociálnymi faktormi. Napriek veľkým pokrokom v oblasti vedy, vždy zostane pri riešení podobných otázok istý priestor pre filozofickú reflexiu. Odlíšenie filozofického a empirického skúmania umožňuje ich vzájomnú plodnú interakciu. Veď interagovať môžu navzájom len veci, ktoré sa aspoň trochu líšia. Snahu o interakciu vidím pozitívne. Negatívne vnímam neopodstatnené zmiešavanie vedy a metafyziky, ktoré narobí viac škody ako osohu. Napríklad nájdenie istých kauzálnych (determinujúcich) faktorov v biológii a psychológii človeka môže niekoho viesť k uzáveru, že človek je plne determinovaný stroj a jeho sloboda je len ilúzia. To však už je mimo-vedecké (empiricky neoverené) tvrdenie. Často ho rôzni vedci vyslovujú, neuvedomujúc si, že neprimeraným generalizovaním prekračujú svoje vedecké kompetencie a vyslovujú výroky filozofické, nie vedecké. Je to legitímne, ak ich jasne za také označia. Ak ich nazvú závermi vedeckými, ide o omyl.

Peter Jedlička

Peter Jedlička

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Venujem sa neurofyziológii, zaujímajú ma predovšetkým témy filozofické, vedecké a náboženské. Zoznam autorových rubrík:  VedaPolitikaFilozofiaNáboženstvo/civilizáciaMedicínaPsychológiaHumorSúkromnéNezaradenéArchiv

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu