Naša dovolenka sa začala ako rozprávka a skončila ako najhoršia nočná mora v našich životoch.
Cestovanie so zvieratami do zahraničia vyžaduje dôkladnú prípravu a informovanosť. Naša nedávna skúsenosť s cestovaním so psami do Thajska nás naučila dôležité lekcie, ktoré by sme radi zdieľali s ostatnými cestovateľmi. Tento článok poskytuje podrobný prehľad potrebných dokumentov, očkovaní a osobných skúseností, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a stresovým situáciám, ktoré sme zažili my na našej ceste za vysnívanou dovolenkou.

Náš príbeh sa začal pred niekoľkými rokmi, kedy sme každý rok cestovali do Thajska na mesiac a jediné prečo sme sa vždy chceli vrátiť domov boli naše dve milujúce, ušaté čivavky, ktoré museli počas našej dovolenky ostať u manželových rodičoch.
Tento rok sme si povedali, že ideme do Thajska na dlhší čas a teda neprichádza do úvahy, aby naše psíky nešli s nami. Tak sa začal kolobeh zháňania informácií, čo všetko sa vyžaduje pre vstup psíkov do Thajského kráľovstva.
Proces sa nezdal byť veľmi náročný, ani neboli potrebné zvláštne očkovania, len pár dokumentov, tak sme si povedali, že ideme do toho.
Prvá cesta, bolo zakúpenie letenky. Nakoľko sú naše psíky naozaj veľmi malého vzrastu, boli sme na 100% rozhodnutí pre alternatívu letu so psíkmi na palube. Zistila som ktoré letecké spoločnosti túto možnosť poskytujú a v akých cenových reláciách a bolo rozhodnuté.
Leteli sme prostredníctvom Austrian Airlines. Psíkov nám na našich letoch potvrdili ihneď po rezervácií leteniek. Zakúpili sme si spiatočné lety a psíkov nechali potvrdiť na oba lety. Leteli sme priamo z Viedne do Bangkoku.
Na aké výdavky a dokumenty sa pripraviť v prípade letu prostredníctvom Austrian Airlines:
1. Potvrdenie si zvieratka na palube môžete prostredníctvom emailu specialcases@austrian.com, alebo mycontact@austrian.com
2. Odporúčala by som si letenku rezervovať na 48 hodín a následne s rezervačným kódom kontaktovať leteckú spoločnosť so žiadosťou o potvrdenie zvieratka na palube. Prípadne si vybrať dve alternatívy letu a napísať im email na specialcases@austrian.com s informáciou, či je možné na tento let rezervovať psíka na palube. Odpisujú naozaj neskutočne rýchlo, niekedy dokonca do pár minút. Po potvrdení vám automaticky zašlú dokument, ktorý bude potrebné vyplniť a vytlačiť 2x a priniesť ho na check-in v deň odletu spolu s informáciami akú prepravku si môžete vziať na palubu. Následne si môžete letenku/y zakúpiť.
3. Potrebujete samozrejme platný cestovný doklad vášho miláčika s potrebnými očkovaniami (rozpíšem nižšie).
4. Na cestu na palube, je potrebné aby zvieratko vážilo maximálne 8 kg spolu s prepravkou, v ktorej sa nachádza (viac o špecifikácii prepravky a info ako sa pripraviť na cestu so zvieratkom, si môžete prečítať v mojom článku "Cestovanie so psíkom na palube lietadla." už čoskoro)
5. Cena za psíka na palube bola (v našom prípade) 120 EUR na jednu cestu (do Bangkoku).
Dokumenty potrebné pre IMPORT do Thajska (vždy sa riadite pokynmi letiska, na ktoré letíte, my sme leteli do Bangkoku, takže toto sú podmienky letiska BKK)
1. EU Passport zvieratka so všetkými potrebnými vakcínami, spolu s fotografiou zvieraťa
2. Microchip Cerfikát (ten býva súčasťou EU pasu zvieraťa)
3. Potvrdenie o vakcínach (taktiež súčasť EU pasu zvieraťa)
4. Itinerár letu (potrebujete mať už zakúpené letenky a teda im zdokladovať číslo letu s dňom a časom príchodu)
5. Kópiu vášho pasu
6. Health Certificate – nikde sa nedočítate čo je toto za dokument, vysvetlím nižšie
7. Importné právo priamo z letiska na ktoré prilietate (v našom prípade BKK)
EU Passport zvieraťa musí obsahovať všetky tieto očkovania (zaočkované najmenej 21 dní pred odchodom):
1. Pes: Besnota, psinka, hepatitída, parvovírus a leptospiróza
2. Mačka: Besnota a panleukopénia
Healty Certificate:
– v dokumente, ktorý vám zašle Thajsko sa len dočítate že je to veterinárne potvrdenie o tom, že zvieratko je zdravé a má všetky očkovania. Certifikát má byť vystavený maximálne 2-10 dni pred odletom. Normálne človek to pochopí tak, že ide za svojim veterinárom, ktorý mu vypíše doklad (musí byť v angličtine) o tom, že zvieratko je vhodné na cestovanie a má všetky potrebné očkovania a je zdravé.
OMYL! Zdravotný certifikát vám vystavuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej Republiky. Musíte im zaslať žiadosť a vybehnúť tam osobne, so žiadosťou o Export vášho zvieratka. Ak tento doklad nemáte, nebudú vám robiť problémy, no pripravte sa na pokutu.
Importné právo:
– dokument, ktorý je potrebné si vyžiadať prostredníctvom emailu na qsap_bkk_import@dld.go.th a po vyplnení zaslať späť na rovnakú adresu, kde vám do pár dní odošlú opečiatkovaný dokument s importným právom, ktorý je potrebné si vytlačiť a vziať so sebou. Budete ho potrebovať pri prílete do Thajska. O tento dokument je potrebné požiadať minimálne 7 pracovných dní pred odletom a má validitu 60 dní. Čiže čím skôr oň požiadate tým budete menej v strese ak vám nebudú odpisovať niekoľko dní. Pre žiadosť tohto dokumentu, potrebujete mať k dispozícii všetky potrebné podklady, ktoré som vypísala vyššie (Dokumenty potrebné pre IMPORT do Thajska (vždy sa riadite pokynmi letiska, na ktoré letíte, my sme leteli do Bangkoku, takže toto sú podmienky letiska BKK)
DEŇ ODLETU A PRÍLETU DO BANGKOKU:
Dorazili sme na Viedenské letisko, doložili všetky dokumenty, ktoré sú vypísané vyššie, dostali sme letenky a mohli sme letieť. Až príliš jednoduché, že? To sme ešte nevedeli čo nás bude čakať po prílete do Bangkoku a hlavne čo nastane pri odlete o pár mesiacov neskôr.
O 10 hodín neskôr sme šťastne pristáli v BKK. Naše psíky celú cestu zvládli úplne v poriadku, bez štekania, vyrušovania vedľajšieho cestujúceho a bez potreby cikať, alebo urobiť iné potreby. No proste idylka. Kto by si pomyslel, že to môže byť také jednoduché?
Vystúpili sme v Bangkoku na letisku, psíky šťastné, my šťastní že sa nestala nejaká smradľavá katastrofa a naše kroky vedú do Animal Quarantine Office, ktorý sa nachádza priamo na letisku, Terminal číslo 2, priamo pred Baggage Claim číslo 8.
Takže manžel šiel pre kufre, ja som sa šla so psíkmi nahlásiť.
Ako sa pripraviť na 10 hodinovú cestu so psíkom v lietadle sa dočítate v mojom článku "Cestovanie so psíkom na palube lietadla." už čoskoro
Vyberám doklady a samozrejme mi chýbal Healty Certificate, taký ako si vyžadujú oni a teda zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a nie len od vášho veterinára. Panika... Čo teraz? Čítala som, že ak nebudeme mať všetky dokumenty psíky môžu ísť do karantény. Začala ma upokojovať pani, ktorá nás mala na starosti. Všetko bude v poriadku, len musíte zaplatiť pokutu 5.000 THB plus fee za vstup za každého psíka v hodnote 500,- THB/na psíka a poplatok 10,- THB za vyhotovenie dokladu. Poplatok 500,- THB je poplatok za vstup, ktorý platí každý cestujúci, či má všetky doklady, alebo mu nejaké chýbajú. Je potrebné mať hotovosť, nie je možné platiť kartou, takže odporúčam hneď po prílete si vytiahnuť peniaze z ATM bankomatu.
Prišiel pokoj. Zaplatili sme spolu 6.010,- THB, dostali opečiatkovaný ďalší dokument a hurá na ďalší let na Koh Samui.
Molynku a Karu som bola vyvenčiť vonku pred letiskom. Na konci letiska (keď vyjdete von, choďte doprava) na konci je pekný park, kde psík môže urobiť všetky svoje potreby, trošku sa natiahnuť, veď predsalen ležal viac ako 10 hodín bez akéhokoľvek pohybu.
Molynka s Karou sa vycikali, hodili bobek, ktorý som samozrejme vzala. Aj keď jeden pán na mňa udivene zazeral, prečo zbieram psie výkaly, ale som tak vďaka bohu naučená. Vzala som si naše dva bobky (psíkov, nie tie hovienka, tie som samozrejme medzi časom vyhodila) a prešli sme na Domestic flights.

Vnútroštátne lety v rámci Thajska so psíkmi:
Ak chcete letieť so psíkom na nejaký ostrov v rámci Thajska, musíte sa pripraviť na to, že psík musí ísť do podpalubia. Najneskôr hodinu pred odletom je potrebný check-in so psíkom. Psík musí byť v prepravke, ktorá je určená do podpalubia a musí byť v tej prepravke aj napájačka s vodou.
Viac informácii o lete so psíkom na palube, ale aj v podpalubí lietadla sa dočítate v mojom článku "Cestovanie so psíkom na palube lietadla."
K psíkom sa chovajú veľmi milo a slušne, takže sa netreba obávať. My sme videli že sa s nimi dokonca rozprávali a hladkali ich cez mrežu na prepravke.
Čo je dôležité, tento let si zabezpečte v dostačujúcom predstihu, pretože len jedno lietadlo (malé vrtuľové) je prispôsobené letieť so psíkmi v podpalubí. Toto lietadlo letí napríklad na Koh Samui z BKK 1x ráno a 1x večer. Iným lietadlom sa tam nedostanete a neexistuje možnosť prepravy psíka na palube. Let trvá 1 hodinu a 40 minút. Keďže sa jedná o malé vrtuľové lietadlo, tak je let o 30 minút dlhší ako iné lety na ostrov. Ak sa rozhodnete letieť, je potrebné kontaktovať Bangkok Airways emailom, aby vám oni zadali let, ktorým môžete letieť. Nakoľko povoľujú let len dvom psíkom na lietadlo. Môžete im napísať email na booking@bangkokairline.org
No píšte im v predstihu, pretože ak je sezóna, tak vám odpíšu najskôr po týždni. Mimo sezóny odpisujú do 24 hodín. Tento let je najlepšie si zaobstarať čím skôr. Let je možné si aj pripoistiť za 19,- EUR ak by vám náhodou meškal predchádzajúci let.
Prílet na Koh Samui
Odporúčam vám, aby ste si vzali malé manikúrové nožničky do príručnej batožiny, alebo klieštiky na nechty, pretože psíky budú mať prepravku ešte uzavretú sťahovacími páskami, tzv. SK páskami. Ja som chvalabohu mala v kabelke hodené malé nožničky (nemusíte sa obávať, malé manikúrové nožničky si do príručnej batožiny vziať môžete), tak som ich ihneď po prílete „vyslobodila“ z prepraviek. Psíky boli šťastné, boli teplučké a boli úplne v poriadku. Nemusíte sa obávať, že psíkom bude v lietadle zima. Psíky cestujú v kabíne priamo za pilotom, takže zimu tam určite nemajú. No keďže my máme krátkosrsté čivavky, tak som im pre istotu dala mikinu :)
Psíkov vám z lietadla prinesú ihneď prvým autíčkom a vydajú vám ich na batožinový pás, ešte pred tým, ako tam pustia batožinu. Takže ich máte ihneď pri sebe. No najlepšie je si v lietadle rezervovať miesto vpredu, aby ste z lietadla vyšli medzi prvými a šli prvým autíčkom k exitu. Aby sa nestalo, že psíky sa budú točiť na páse, ako na kolotoči.

Pricestovali sme do našej konečnej destinácie a teraz si len užívať 2 a pol mesiaca tepla, slnka, piesku a spoločnosti našich psíkov
Celkom easy nie?
Naša dovolenka začala ako rozprávka a skončila sa ako najhoršia nočná mora v našich životoch.
Nastal deň nášho odletu...
Proces dokumentov, aby pustili našich psíkov z Thajska začal v dostatočnom predstihu, kedy som napísala na export zvierat na letisko BKK (opäť, musíte získať exportné povolenie z letiska, z ktorého opúšťate krajinu) dva týždne pred našim očakávaným odletom.
Email so žiadosťou o Export je potrebné zaslať na adresu qsap_bkk_export@dld.go.th
Žiaľ som urobila chybu a preklepla som sa v emailovej adrese a tak mi nik neodpisoval. Písala som im niekoľkokrát (stále na nesprávnu adresu pretože som si zmýlila g s q – veľmi zlý font písma mali v dokumente ktorý nám odovzdali pri prílete), no stále bez odpovede. Rozhodla som sa kontaktovať import, či mi s tým nevedia pomôcť, no dostala som od nich úplnú ignoráciu.
Nakoľko sme odlietali z Koh Samui do BKK skoro ráno, tak sme mali dostatok času vybaviť Exportné právo osobne. Prišli sme na letisko a zisťujeme kde môžeme vybaviť exportné právo. Menší šok, tento úrad sa nachádza v úplne inej budove letiska, kde je potrebné sa premiestniť sa taxíkom. Čiže – rýchlo si vziať taxík, spolu so všetkými kuframi a premiestniť sa na export zvierat. Trvalo to cca 5 minút jazdy autom. Taxikár bol veľmi milý, no samozrejme využil situáciu našej bezbrannosti a vypýtal si 2.000,- THB za cestu tam a späť s tým, že nás tam spolu s kuframi počká, kým nevyriešime export. Vravíme si dobre, aspoň sa nemusíme ťahať s kuframi hore dole a taxikár presne vie kde nás má potom opätovne odviesť.
Prídeme na export, vypíšeme dokument, kde zadávam svoje údaje, údaje našich psíkov, odovzdávam ho pani. Pýta sa kedy máme let, ubezpečí nás, že to stihneme, že sa nemusíme obávať.
No ja samozrejme už menšia panika, stres. Začínam mať pocit, že sa niečo pokašle... Moje bábätko v mojej maternici sa hrá s mojimi hormónmi, ako keby bolo na horskej dráhe a mám pocit, že si celkom zo mňa strieľa. Nevadí, napijem sa vody, predýcham, pozerám na hodinky, máme ešte 3 hodiny čas, všetko bude ok.
V tom záblesk, tma, moje myšlienky sa zastavili a snažím sa nadýchnuť. Ako že nemôžme letieť? Prečo nemôžete vydať exportné právo pre naše psy? Titračný test? Aký titračný test? Veterinárka ma ubezpečovala, že titračný test nepotrebujeme, keď naše psy boli očkované proti besnote v 9/2024 a teda pred necelým pol rokom.
Ticho.... Plač.... Prosby thajských úradníkov, aby nás pustili. Vysvetľovanie, že titračný test nepotrebujú. Úradníčka nás posiela späť, „Bez titračného testu vás z krajiny nepustím“ znela jej posledná veta. Zabuchla za nami dvere.
Čo teraz? Googlim, či je to pravda. Facka! Na vstup do Európskej únie potrebujete titračný test. Tak si vravím, dobre, upokoj sa, necháme vyhotoviť test a poletíme zajtra. Síce nám letenky nik nepreplatí, no dôležité teraz je dostať nás domov.
Čítam ďalej. Titračný test môžu robiť len špeciálne laboratóriá a výsledok testu trvá 3-5 týždňov. Panika. Čítam ďalej. Po doručení pozitívneho výsledku titračného testu je zvieraťu povolený vstup do EÚ až po 90 dňoch od doručenia výsledku. Čo je toto za hlúposť? Prečo musíme čakať 90 dní? Veď nejde o očkovanie. Ide len o test krvi, ktorý poukazuje na to, akú vysokú obranyschopnosť má psík voči tomu aby besnotu nedostal.
Neexistuje iná možnosť ako nás pustiť? Nemôžeme ostať v krajine ďalšie 4 mesiace. Kde budeme? Čo moje bábätko? Keď sa budeme vracať späť na Slovensko budem v 7 mesiaci tehotenstva. Skoro celé tehotenstvo prežijem v Thajsku? A čo lekári? Kto sa o mňa postará? Prečo nás tu chcú držať nelogických 90 dní naviac?
Vzali sme si svoje veci a odišli riešiť veci na hotel. Nič sa nedá robiť. Musia ihneď podstúpiť titračný test a ďalej budeme skúmať na čo majú naše európske psy právo a na čo nie.
Našla som, že v Bangkoku existuje jediné laboratórium, ktoré robí tieto titračné testy a ktorého testy uznáva EÚ. Titračný test vám urobí aj veterinár, teda vezme vzorku, ale tá vzorka putuje do tohto laboratória (NIAH – National Institute For Animal Health). Vravím si, poďme tam hneď ráno osobne a možno to bude trvať kratšie. Hneď na druhý deň sme o 9:00 napochodovali aj s našimi čivavkami do laboratória. V laboratóriu boli všetci neskutočne milí a nápomocní. Vzali Molynke a Kare krv a povedali, že dajú urgenciu na naše testy a výsledky budeme mať o týždeň. Super, konečne nejaká lepšia správa.
Píšem na export, že budeme mať výsledky testov už o týždeň, či nám potom to vývozné právo dajú (dúfajúc, že nevedia o nelogickej, Európskou úniou vymyslenej 90 dňovej karantény). Žiadna odpoveď. Premýšľam...
Snažím sa zmobilizovať všetkých našich známych aj neznámych. Či niekto nevie nejako pomôcť. Snažím sa vymyslieť náhradný plán, že so psíkmi odletíme do krajiny mimo EÚ. Niektoré krajiny ako napríklad Singapur sú oslobodené od titračného testu v rámci EÚ. Skúšam Nórsko, Švajčiarsko, Veľkú Britániu, Vietnam a mnoho iných. Odvšadiaľ tá istá odpoveď, môžete vycestovať až po uplynutí 90 dní od pozitívneho výsledku testov. Všetky moje nádeje zhasli.
Opakujem si v hlave všetko, čo nám povedali na exporte. Povedali, že ak budeme mať oficiálne potvrdenie z krajiny, do ktorej psíky cestujú, že nám príjmu psíky, tak nás pustia. Malé svetielko nádeje opäť existuje.
Píšem priamo na letisko do Viedne, kam by sme mali letieť. Dostávam odpoveď:
„Import, ani export nesledujeme a nie je to našou prioritou. Do EÚ je povolený vstup zvieratám s titračným testom, ktorého pozitívny výsledok je známy minimálne 3 mesiace pred vstupom do EÚ.“ A teda inými slovami, že im je úplne jedno, či pes, ktorý priletí do krajiny má nejaké exportné povolenie alebo nemá, pretože to nekontrolujú, ale vstúpiť môže psík do krajiny len s titračným testom starším ako 90 dní. Celkom nepochopiteľné, nie? Na letisku to nekontrolujú a je im to podstatne jedno ale nemôžu nám dať potvrdenie o tom, že bude stačiť titračný test a môžu priletieť do krajiny. Na jednej strane im to je jedno a na druhej strane nám povolenie nedajú.
Nevadí, obrátim sa na našu krajinu. Milované Slovensko a budeme musieť vymyslieť letenky tak, aby sme prileteli priamo na Slovensko. Budeme cestovať aj 30 hodín, čo momentálne nie je dôležité.
Píšem na Slovenskú veterinárnu a potravinovú správu. Vysvetlím im celý náš príbeh. Aj to, že naše psíky sa za pobyt v Thajsku nestretli s iným zvieratkom, pretože boli len na vile (a prepáčte, keby sa nejaký thajskí teritoriálny psík stretol s našimi dvoj kilovými čivavkami, tak by sme už tento problém nemuseli riešiť).
Vysvetľujem situáciu, prosím ich, aby nám udelili výnimku pre vstup našich európskych psíkov, ktoré majú všetky potrebné európske očkovania, ešte aj také, ktoré ani nemusia mať a navrhujem, aby psíky šli do danej 90 dňovej karantény na Slovensku, len prosím, aby sme mohli s nimi vycestovať.
Bol piatok keď som im písala. Vravím si, majú toho určite strašne veľa, keď neodpíšu dnes, nič sa nedeje, musíš počkať pár dní. Prichádza víkend. Zisťujeme, že nemáme platné víza.
Ďalšiu poučnú story si môžete prečítať v mojom článku "Víza do Thajska. Sú potrebné?" už čoskoro.
Manžel už stratil nádej a hľadá ubytovanie na najbližšie 3 mesiace. Táto dovolenka nás zruinuje. Platiť doma dve hypotéky, autá, pracovať ďalšie 3 mesiace len online a ešte si dokázať aj zaplatiť nejaké ubytovanie s dvomi psíkmi na viac ako 3 mesiace v Thajsku nás vyjde pekne draho.
Nevadí, hlavne, že sme všetci spolu a zdraví. Zatiaľ....
Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. V pondelok mi cinkol email od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. "Možno by sme vám mohli pomôcť....."
O dva týždne vystupujeme z lietadla vo Viedni, manžel, Kara, Moly, naše nenarodené bábätko a ja. Nakoniec nám povolili tranzit autom z Viedne do Bratislavy, a tak putujeme rovno domov. Všetci zdraví a najšťastnejší akí sme kedy boli, že sme späť v našej krajine a nadovšetko vďační slovenským úradom, že si dokážu v takýchto situáciách stáť za svojimi občanmi a dokážu im pomôcť. Nikdy som na naše Slovensko nebola viac hrdá ako v ten deň keď nám poslali email, že nám pomôžu a naozaj aj pomohli.
Tento článok vznikol z dôvodu, aby ste sa vyvarovali chybám, ktoré sme pri cestovaní urobila my. Aby ste si jednoduchšie predstavili čo vás čaká, ak sa rozhodnete cestovať so zvieratkom a zároveň tento článok slúži ako jednoduchý návod, čo všetko potrebujete, aké doklady, očkovania, testy, dokumenty a povolenia.
Článok by nevznikol, ak by sa naša krásna dovolenka neskončila tak, ako sa skončila.
A aj keď všetko vyzerá najhoršie, vždy treba veriť, že vaša krajina bude za vami stáť a že dobrí ľudia nevymreli a sú ochotní vám pomôcť.
Veľké poďakovanie patrí hlavne:
Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR (asi menovať ľudí, by nebolo úplne vhodné, ale vy viete, ktorí ste sa na to podieľali) a zo srdca vám celá moja rodina a naše čivavky ďakujeme.
Mojej setre Aďka, ktorá ihneď zmobilizovala svoju švagrinú, ktorá sa do toho oprela tak že neexistovala možnosť aby sme sa nevrátili skôr domov. Takže obrovské ĎAKUJEM Veronike K.
Samozrejme všetkým, ktorí pri nás stáli, podporovali nás a držali nás nad vodou. Mojim rodičom, Mariannke, mojej kamoške, ktorá vybavovala veci z ľava do prava ešte aj z Talianska, manželovým kamarátom, ktorý zisťovali aj nezistiteľné.
Tých ľudí je desiatok, ktorí sa na tomto zúčastnili. A len vďaka každému jednému z vás, teraz sedíme v bezpečí domova. Ja mám monetálne na kolenách svoje dve čivavky, v brušku naše vytúžené bábätko (ktoré sa nám inak podarilo splodiť práve v Thajsku) a píšem tieto riadky.
Ďakujeme.
Martina Gajdošech